29 شهریور 1398
RSS Yahoo Delicious
یکشنبه, 06 تیر 1395 ساعت 10:04

میانگین قیمت نفت ایران در سال 2016 به 36 دلار رسید

یکشنبه 6 تیر 95

 میانگین قیمت نفت خام سبک ایران در بازارهای جهانی از دهم دی ماه سال گذشته (آغاز سال 2016 میلادی) تا 28 خردادماه سال جاری (هفدهم ژوئن)، به ٣٥ دلار و ٩٩ سنت برای هر بشکه رسید. قیمت نفت در سال 2016 وضع پرنوسانی را تجربه کرد؛ به‌طوری که قیمت‌ها به مرز بشکه‌ای 20 دلار کاهش یافت و به‌تدریج تا بشکه‌ای 50 دلار افزایش یافت.افزایش عرضه نفت که باعث کاهش قیمت‌ها به زیر 30 دلار شده بود، اکنون به دلیل وقوع بحران در برخی کشورهای تولیدکننده و تعطیل شدن شماری از پروژه‌های نفتی، به کاهش عرضه نفت مازاد منجر شده است.

بر این اساس، نفت صادراتی ایران نیز در سال 2016 نوسان زیادی را تجربه کرده است. آخرین قیمت ثبت شده نفت سبک ایران در 28 خردادماه (هفدهم ژوئن) ٤٥ دلار و ٥٢ سنت بود اما میانگین قیمت آن از آغاز امسال تا زمان یاد شده ٣٥ دلار و ٩٩ سنت بود. ایران پس از اجرای برجام، صادرات نفت خود را افزایش داد و از میزان یک میلیون بشکه در روز به دو میلیون و یکصد هزار بشکه رساند. اداره امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت گزارش کرد: قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به هفدهم ژوئن با 2 دلار و ٦ سنت کاهش به ٤٥ دلار و ٥٢ سنت برای هر بشکه رسید. همچنین قیمت نفت خام سنگین ایران با دو دلار کاهش به ٤٣ دلار و ٥٤ سنت برای هر بشکه رسید. میانگین قیمت نفت سنگین ایران امسال تاکنون ٣٣ دلار و ٥٩ سنت برای هر بشکه بوده است. قیمت سبد نفتی اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) در هفته مورد بررسی، ٤٥ دلار و ٩ سنت برای هر بشکه بود که نسبت به هفته پیش از آن، 2 دلار و 2 سنت کاهش نشان می‌دهد. هر بشکه نفت خام دبلیو.تی.آی آمریکا در هفته منتهی به هفدهم ژوئن با 2 دلار و ٢٧ سنت کاهش، به مبلغ ٤٧ دلار و ٩١سنت برای هر بشکه معامله شد.

قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال با 2 دلار و ٤٣ سنت کاهش به ٤٧ دلار و ٤٦ سنت برای هر بشکه رسید.همچنین قیمت‌های نفت خام شاخص دبی و عمان به ترتیب با یک دلار و ٨٥ سنت و یک دلار و ٩٥ سنت کاهش به ٤٥ دلار و ٦٢سنت و ٤٥ دلار و ٨٧ سنت برای هر بشکه رسید.

خبر بازگشت قریب‌الوقوع نفت خام کانادا به تولید، تاثیر منفی بر قیمت‌های نفت خام بر جا گذاشته و تاثیر کاهش ذخیره‌سازی‌های نفت خام در آمریکا را جبران کرده است. از سوی دیگر تا اندازه‌ای نگرانی بازار در مورد تداوم ناآرامی‌ها در نیجریه برطرف شده است. اکنون بهبود قیمت‌های نفت خام بسیار شکننده ارزیابی می‌شود؛ زیرا بازار همچنان با مازاد عرضه روبه‌رو‌ شده و تولید نفت خام در کشورهایی که دچار مشکل شده بودند، در آستانه آغاز دوباره است. در این میان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و تقویت شاخص دلار نیز تبدیل به موانعی برای رشد قیمت نفت شده‌اند.
https://telegram.me/icotp

 

 

 

 

 

 

 ----------------------------------------------------------------------------------