05 خرداد 1397
RSS Yahoo Delicious
سه شنبه, 09 خرداد 1396 ساعت 13:53

برنامه ششم فرصتی برای توسعه صنعت پتروشیمی

عضو اتاق بازرگانی تهران ابراز امیدواری کرد با اجرای برنامه ششم توسعه در دولت دوازدهم تحول بزرگی در صنعت پتروشیمی و اقتصاد کشور رخ دهد.

به گزارش تعاون پلاست به نقل از نیپنا، رضا پدیدار با بیان این که سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران برای سرمایه گذاران بسیار جذاب است گفت: میزان بازدهی سود حاصل از سرمایه گذاری بسیار بالاست بطوری که به دلیل وجود بازارهای متنوع در کشور، منطقه و جهان این بازدهی 30 درصد ارزیابی می شود.

عضو اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: بخش خصوصی در صورت فراهم شدن شرایط می تواند حضوری پر رنگ در مسیر توسعه صنعت پتروشیمی ایران داشته باشد.

وی با بیان این که صنعت پتروشیمی می تواند اقتصاد کشور را متحول کند،اعلام کرد: میزان ارزآوری این صنعت حدود 14 تا 16 میلیارد دلار است که در صورت تحقق یافتن کامل برنامه ششم این درآمد تا 50 میلیارد دلار قابل افزایش است. 

پدیدار با اشاره به این که ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی طی توافقی به بانک مرکزی داده می شود، تاکید کرد: این مساله نشان داد که این صنعت از جایگاه خاصی برخورداراست و باید توسعه یابد.

وی با بیان این که درسال گذشته صادرات محصولات پتروشیمی افزایش یافت, گفت: با متنوع سازی محصولات پتروشیمی می توان بازارهای متعددی را به دست آورد و امیدواریم در سال جاری میزان صادرات محصولات پتروشیمی به 25 میلیون تن افزایش یابد تا حدود 5 تا 8 میلیارد دلار دیگردرآمد کشور از این محل افزایش یابد. البته در این مسیر باید با جذب سرمایه گذاری به تکمیل زنجیره ارزش مبادرت کرد.

پدیدارافزود: توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی با هدف تکمیل زنجیره ارزش از خام فروشی جلوگیری می کند و برای تحقق این هدف بخش خصوصی آماده همکاری و تعامل با فعالان صنعت پتروشیمی است.