05 خرداد 1397
RSS Yahoo Delicious
شنبه, 20 خرداد 1396 ساعت 17:24

بازارسازی احتمالی در بازار پلیمرها

کاهش حجم معامله پلیمرها در هفته نیمه تعطیل پیشین را می توان مهمترین خبر این روزهای بازار پتروشیمی ها به شمار آورد اگرچه حجم معامله ترکیبات شیمیایی افزایش یافت. به نظر می رسد بازار با کاهش محسوس حجم عرضه های جذاب در مسیر بازارسازی هایی جدید گام برداشته ولی چندان هم عمیق و تأثیرگذار نخواهد بود زیرا تقاضای قدرتمندی در ماه رمضان دیده نمی شود.

کاهش عرضه های جذاب پلیمری در بورس کالا در هفته گذشته موجب شد تا بخش بزرگی از عرضه های بالفعل از بازار حذف شود یعنی عرضه ها آن قدر اهمییت نداشتند که به خاطر آن ها تقاضای چندانی به ثبت برسد. رخدادی که شاید در هفته ها و ماه های اخیر بی سابقه بود اگرچه تعطیلی هفته گذشته نیز شاید به کاهش حجم عرضه ها کمک کرد. جولان کدهای معاف از مالیات بر ارزش افزوده ، نگرانی از ادامه این شرایط یعنی ضعف عرضه های جذاب ، بی رمقی بازار آزاد و کم رونقی تولید در صنایع پایین دستی در ماه رمضان موجب شد تا روزهای سختی در بازار پلیمرها تجربه شود اگرچه به احتمال قوی این شرایط تغییر خواهد کرد. برای اولین بار در سال جاری بازار پلیمرها با شکستن کف معاملاتی ٤٠ هزار تن ، به سمت رکودی جدید حرکت کرده ولی به احتمال قوی این وضعیت در هفته جاری جبران خواهد شد.

ممکن است این اقدام یعنی عقب نشینی عرضه های جذاب تاکتیکی مهم به شمار آید تا باز هم بازار آزاد را به سمت خرید تحریک کرده و حتی بتواند به رشد مقطعی قیمت ها منجر شود. این در حالی است که این قبیل رفت و برگشت عرضه ها تنها به التهاب در بازار منتهی شده و در میان مدت تا دراز مدت ، حجم تقاضای مؤثر را با حذف بخشی از فعالان صنفی و صنعتی محدود خواهد ساخت. به عبارت ساده تر بازارسازی ها در نهایت تأثیری بر سرنوست بازار از لحاظ حجم تقاضای کل نداشته و ندارد.

در بازار آزاد پلیمرها نیز شاهد بودیم که حضور در ماه رمضان و همچنین تعطیلی ابتدای هفته گذشته موجب شد تا حجم معاملات کاهش یافته و محدودیت های داد و ستد نیز در نهایت به عقب نشینی خریداران ، برتری عرضه بر تقاضا و کاهش قیمت ها منجر شد اگرچه افت قیمت های جهانی هم به این روند کاهشی دامن زد.

به نظر می رسد محدودیت های تقاضا در بازارهای جهانی همگام با کاهش بهای نفت خام موجب شده تا شرکت های مختلف راهی جز کاهش قیمت و تلاش برای افزایش حجم فروش نداشته باشند. در هفته گذشته شریفی نیک نفس، مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی در این خصوص عنوان کرده بود: ما در حال حاضر برای اینکه محصولات انباشته نشوند مجبوریم که قیمت ها ( صادراتی ) را کاهش دهیم. از طرفی هم کاهش قیمت تا حدی باعث می شود تعرفه های آتی دامپینگ روی محصولات ما وضع شود و نتوانیم با رقبای خارجی رقابت کنیم بنابراین تشکیل بازرگانی یکپارچه پتروشیمی یک ضرورت است تا  بتوانیم قدرت چانه زنی و مذاکره داشته باشیم و این قضیه مستلزم این است که بازیگران دور هم بنشینند و با هم تصمیم بگیرند.

 

برخی از مهمترین رخدادها در بازار محصولات پتروشیمی در هفته ای که گذشت:

-  کاهش ٣.٦٦ درصدی حجم عرضه پلیمرها در هفته گذشته و ثبت رقم ٧٩ هزار و ٤٦٤.٧٥ تن که هنوز هم رقم بالایی محسوب می شود.

- کاهش عرضه پلی اتیلن های سبک فیلم ، PVC و پلی پروپیلن های نساجی در کنار رشد عرضه پلی اتیلن های سبک فیلم.

- افت ٣٤.٣٦ درصدی حجم تقاضای پلیمرها که نشان می دهد عرضه های جذاب و مهم با کاهش محسوسی رو به رو شده اند.

- ثبت ٧٩ هزار و ١١١ تن تقاضا که کمترین حد از دومین هفته فروردین ماه تاکنون محسوب می شود.

- کاهش ٢٣.٧٤ درصدی حجم معامله پلیمرها در هفته گذشته در بورس کالای ایران و ثبت رقم ٣٨ هزار و ٨٧٨.٤٤ تن که کمترین حد در ٩ هفته اخیر محسوب می شود که کف روانی و فنی رکود و رونق ( ٤٠ هزار تن ) را شکسته و نگرانی مقطعی از کاهش حجم معاملات را پدید آورده است.

-  ثبت ٩٩.٥٦ درصدی تقاضا به نسبت عرضه ها که نشان دهنده عقب نشینی محسوس تقاضا و پایین بودن عرضه های جذاب بوده و همچنین کمترین حد در ٩ هفته اخیر ( از هفته منتهی به ١٧ فروردین ماه ) است. حجم تقاضا از عرضه ها در هفته گذشته کمتر بوده است.

- معامله ٤٨.٩٣ درصدی حجم معامله پلیمرها در بورس کالا که باز هم کمترین حد در ٩ هفته اخیر محسوب می شود.

- خودنمایی محسوس کدهای معاف از مالیات بر ارزش افزوده در بورس کالا و احتمال مداخله نهادهای نظارتی و بدنه مدیریت بورس کالا

- تجمیع تقاضا برای خرید گریدهای جذاب و محدود موجود در هفته گذشته و ورود پلی اتیلن سبک فیلم ٠٠٧٥ به جمع عرضه های جذاب به دلیل کاهش عرضه پلی اتیلن های سبک فیلم

- انتظار برای افزایش حجم عرضه های جذاب در هفته پیش رو و امیدواری به بهبود حجم معاملات

- عقب نشینی نسبی قیمت ها در بازار آزاد در هفته گذشته

- آتش سوزی در واحد اولفین پتروشیمی امیرکبیر در هفته گذشته که مهار شده و به کسی آسیبی نرسید.

- راه اندازی واحد کامپاند پتروشیمی مارون با ظرفیت ٦٠ هزار تن

- افزایش ٥.٠٨ درصدی حجم عرضه ترکیبات شیمیایی در بورس کالا و  ثبت رقم ٣٤ هزار و ١٨٧.٩ تن که بیشترین حد در ٣ هفته اخیر است.

- کاهش ٦.٢٥ درصدی حجم تقاضای محصولات شیمیایی در بورس کالا و ثبت کمترین رقم در ٥ هفته اخیر که نشان دهنده کاهش التهاب و افزایش ثبات در این بازار است. حجم تقاضا در هفته گذشته ٢٧ هزار و ٧١١ تن بود.

- افزایش ١١.٠٦ درصدی حجم معامله محصولات شیمیایی و ثبت رقم ٢٣ هزار و ٥٢٣ تن که بیشترین حد در ٨ هفته اخیر محسوب می شود.

 

دورنمای بازار :

به احتمال قوی در هفته جاری شاهد افزایش مجدد حجم عرضه پلیمرها خواهیم بود که می تواند به بهبود حجم معاملات در بورس کالا منجر شود. این در حالی است که نوسان قیمت های جهانی نفت خام و همچنین حضور در اواسط ماه رمضان شرایطی را فراهم خواهد آورد که پتانسیل رشد قیمت چندانی وجود نداشته باشد اگرچه جرقه های رشد قیمتی باز هم همچون قبل در این بازار دیده خواهد شد و حتی ممکن است افزایش یابد.

 

 

نوسان قیمت نفت خام امریکا در یک ماه اخیر-  دلار بر هر بشکه