02 خرداد 1397
RSS Yahoo Delicious
دوشنبه, 29 خرداد 1396 ساعت 13:06

۵ مانع پیش روی موفقیت یک استارت آپ

راه شکل گیری، راه اندازی و دوام یک استارت آپ راهی صاف نیست بلکه بسیار پرپیچ و خم است و بسیاری از کسانی که به این راه قدم می گذارند آگاهی چندانی در این مورد ندارند

دنیای ایده دنیای بسیار بزرگی است، این حتما حرف درستی خواهد بود که بگوییم به اعضای هر آدم در جهان ایده ها و خلاقیت های بسیار زیاد و منحصر به فردی می تواند وجود داشته باشد ولی اتفاقی که می افتد این است که تنها درصد بسیار، بسیار محدودی از آدم های جهان هست که دست به کار می شوند و ایده هایشان را اجرایی می کنند؛ در سال های گذشته موج بسیار عظیمی در جهان برای راه اندازی شرکت های ایده محور، دانش بنیان و استارت آپی به راه افتاده است که این موج حدود 10 سال است به ایران هم رسیده و در 5 سال گذشته شتاب بسیار گسترده تری پیدا کرده است تاجایی که شاهد شکل گیری و راه اندازی چند صد شرکت در این زمینه هستیم، شرکت هایی که آمار و اعداد مشخص و رسمی از تعداد آن ها وجود ندارد ولی با رصد فضای عمومی جامعه و استقبال مردمی از آن ها می تواند متوجه تعداد بالای آن ها شد؛ استارت آپی هایی که این روزها به کمک زندگی روزمره ما آمده اند و از خرید نان روزانه ما تا خریدهای انترنتی بزرگ، حمل و نقل عمومی، سفر و گردش و همه چیز را دیگر شامل می شوند.

اما همزمان با استقبال عمومی از شرکت های دانش بنیان و موج تمایل به راه اندازی استارت آپ های جدید در کشور، این شرکت ها با موانعی نیز رو به رو هستند، راه شکل گیری، راه اندازی و دوام یک استارت آپ راهی صاف نیست بلکه بسیار پرپیچ و خم است و بسیاری از کسانی که به این راه قدم می گذارند آگاهی چندانی در این مورد ندارند؛ در این مطلب قصد داریم به بررسی تعدادی از این مشکلات پیش روی استارت آپ ها و راه اندازی شرکت های دانش بنیان بپردازیم، شرکت هایی که معمولا جوان های تحصیل کرده پایه گذار آن ها هستند. فراموش نکنید که کارشناسان حوزه فناوری و شرکت های نوین می گویند تنها 10 درصد از ایده هایی که برای راه اندازی شرکت های دانش بنیان مطرح می شود به سرانجام می رسد:

1 عدم توانايي در تجاری سازی: تحقيقات صورت گرفته توسط ستاد برگزاری جشنواره وب ايران نشان می دهد که مهم ترین چالش پیش روی استارت آپ ها در ایران و البته در جهان عدم توانایی در تجاری سازی است، یعنی افراد با وجود داشتن ایده هایی نو و خلاقانه ولی نمی توانند آن را به مرحله اجرا نهایی برساندند، به اعتقاد کارشناسان همیشه در کنار داشتن ایده های جذاب باید به فکر ارائه آن ایده ها و تبلیغات گسترده آن هم باشید؛ خیلی از افرادی که با ایده های درخشان شرکت های نوپایی را راه اندازی کرده اند تصور می کنند در صورت داشتن ایده بسیار خلاق این ایده می تواند راه خود را به سوی بازار باز کند و افراد بسیاری را به سوی خود بکشاند در صورتی که این کاملا اشتباه است، همزمان که روی ایده خود کار می کنید باید به تجاری سازی، برندین، تبلیغات و راه و روشی برای عمومی کردن و جذب مخاطبان و یا مشتریان فکر کنید.

2 عدم توانايي در جذب سرمايه: در کنار تجاری سازی یکی از چالش های اصلی دیگر جذب سرمایه است، موضوع مهمی که باعث ناامیدی بسیاری از افراد خلاق می شود و به خصوص در کشوری همچون ایران که هنوز حمایت از استارت آپ ها هنوز جدی نشده است بسیار دیده می شود. برای حل این مشکل پیشنهاد ما به شما اول صبر، دوم پشتکار، سوم تلاش و شناخت نسبت به جذب سرمایه است. این یک واقعیت است که شما باید مشتریان اصلی خود و شرکت ها و یا افرادی که می توانند حامی مالی شما باشند را بشناسید؛ در این زمینه توصیه می کنیم اول از شرکت های شتاب دهنده و دوم از مشاورین سرمایه گذاری معتبر استفاده کنید، البته به یاد داشته باشید که پیش از هرگونه ارائه ایده خود آن را به ثبت برسانید.

3 مشکلات حقوقی و قانونی: بسیاری از شرکت های استارت آپی با مشکلات حقوقی دست به گریبان هستند و در برخی از مواقع دیده می شود که این اختلافات در نهایت به چندپارگی شرکت ها و یا شکست ایده ها منتهی می شود. بهتر است در شروع کار به خصوص زمانی که می خواهید با یک گروهی از دوستانتان شرکت جدیدی را راه اندازی کنید روی مسائل حقوقی آن، سهام شرکت و... از مشاوران حقوقی کمک بگیرید همچنین در زمان بستن قرار دادهای جدید و یا شریک کردن سرمایه گذاران و... نیز توصیه ما به شما حتما کمک گرفتن از مشاوران حقوقی است؛ این یک واقعیت است که ما در کشورمان هنوز قوانین جامعی برای حمایت از حقوق معنوی افراد و شرکت ها نداریم و این موضوع در بسیاری از مواقع می تواند مشکل آفرین باشد. در بسیاری از مواقع دیده شد که در این پرونده های حقوقی مراجع قضایی به دلیل خلاء های قانونی باتوجه به رویه گذشته تصمیم گیری کرده اند. بسیاری از کارشناسان حقوقی پیشنهاد می کنند در اولین گام برای راه اندازی شرکت های استارآپی افرادی که در این شرکت نقش دارند یک قرار داد حقوقی بین خودشان تنظیم کنند تا بعد دچار مشکلات بزرگ نشوند.

4 در انتخاب تیم دقت کنید: راه اندازی و موفقیت یک شرکت دانش بنیان و یا یک استارت آپ با کار تیمی ممکن خواهد بود، ممکن است شما به عنوان بنیان گذار یک استارت آپ ایده اصلی را مطرح کرده باشید و به فکر اجرایی کردن آن افتاده باشید ولی موفقیت شما در این راه تنها با کمک گرفتن از یک تیم از کارشناسان حوزه های مختلف امکان پذیر خواهد بود بنابراین نقش کار تیمی و داشتن یک تیم توانمند و یک درست در یک شرکت استارت آپی بسیار مهم است، نکته ای که باعث می شود شما در انتخاب اعضا تیم و یا شرکای خود دقت بسیار داشته باشید، سعی کنید در انتخاب اعضا تیم علاوه بر دانش به توانایی ها و ظرفیت های فردی و اجتماعی افراد هم توجه کنید، اگرچه که استفاده از افراد خلاق حتما به شما کمک خواهد کرد ولی داشتن هوش اجتماعی را هم فراموش نکنید. اگر شما در شرکت استارت آپی یتان تیم یک دستی نداشته باشید بدانید که دیر یا زود دچار چند دستگی در کار می شوید و این موضوع می تواند به فروپاشی شرکت شما منجر شود.

5 سرعت را فراموش نکنید: جهان استارت آپ ها، دنیای سرعت است اگر ایده ای طلایی دارید هرچه زودتر و البته با برنامه به فکر اجرای آن باشید، به این فکر کنید که افرادی زیادی همچون شما به فکر راه اندازی یک شرکت جدید هستند و اگر شما با سرعت ایده ایی که در ذهن دارید را اجرایی نکنید، فرد دیگری آن را اجرایی خواهد کرد، جهان تکنولوژی وعلم با سرعت بسیار زیادی رو به حرکت است و در بسیاری از مواقع می بینیم که روی یک موضوع چندین و چند گروه ( که در بسیاری از مواقع از یکدیگر هم خبر ندارند) روی یک موضوع کار می کنند، پس اگر ایده درخشان طلایی دارید عجله برای اجرای آن هم داشته باشید.

 

منبع: سایت خبری اتاق تهران