04 تیر 1397
RSS Yahoo Delicious
شنبه, 07 مرداد 1396 ساعت 12:12

شهرک تخصصی پتروشیمی در خوزستان ایجاد می‌شود

به گزارش تعاون پلاست به نقل از جام جم ،نورالله حسن زاده اظهار کرد: واحدهایی که مشغول فعالیت هستند در سامانه رصد ثبت نمی‌شود و واحدهایی که اقدام به دریافت پروانه بهره‌برداری کرده و موفق به اخذ این پروانه شده و در حوزه اصناف اشتغال ایجاد کرده‌اند در سامانه رصد ثبت‌نام کرده‌اند.

وی افزود: روند اشتغال در شهرستان‌هایی همچون اندیکا، آغاجاری، باوی، لالی، هندیجان، رامشیر، کارون، هفتکل، حمیدیه و هویزه پایین بوده، از این رو روند ثبت‌نام در این سامانه نیز پایین است. در این شهرستان‌ها نیازمند مشوق‌هایی برای اشتغالزایی هستیم. در سال‌های 88 تا 91 اشتغال در حوزه صنعت روند نزولی داشته است و از سال 92 با راه‌اندازی واحدها و طرح‌های جدید شاهد روند افزایش اشتغال در استان بودیم.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان با بیان این‌که طی 5 سال گذشته بیشترین سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه‌های صنایع غذایی و آشامیدنی و محصولات حاصل از فرآورده‌های نفتی، پتروشیمی، کانی و غیر فلزی صورت گرفته است، تصریح کرد: طرح‌هایی نیز از سال گذشته آغاز و تا سال آینده مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند که از جمله آن‌ها می‌توان به مجتمع‌های فولاد، کارخانه‌های روغن کشی و پتروشیمی‌ها اشاره کرد. وی ادامه داد: شرکت شهر‌ک‌های صنعتی نیز توافق‌نامه‌هایی با اصناف برای راه‌اندازی شهرک‌های صنفی با هدف انتقال واحدهای مزاحم به این شهرک‌ها به امضا رسانده که حدود 11شهرک صنفی تاکنون راه‌اندازی شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان گفت: فاز نخست فولاد شادگان یکی از طرح‌های بزرگی است که به‌زودی با حضور معاون اول رئیس جمهور به بهره‌برداری خواهد رسید. فازهای بعدی فولاد شادگان از جمله فاز فولادسازی در حال اجرا است که تا 3.5 میلیون تن افزایش ظرفیت تولید خواهد داشت. همچنین طرح تولید آلومینیوم و طرح پتروشیمی ابن سینا نیز از جمله طرح‌هایی آماده بهره‌برداری است.

وی عنوان کرد: در فرآیند سیستمی تولید و اشتغال، جذب سرمایه نیازمند اقداماتی است که باید در برخی بخش‌ها به آن‌ها پرداخته شود. روان‌سازی فرایند صدور مجوز از جمله این اقدامات است؛ همچنین زیرساخت‌های مناسب باید در شهرک‌های صنعتی مهیا شود و علاوه بر این باید سرعت‌بخشی به دادن مجوز احداث در خارج از شهرک‌های صنعتی، شناسایی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و شناسایی و معرفی سرمایه‌های داخلی مورد توجه قرار گیرد. وی اظهار کرد: در فرآیند صدور مجوز خارج از شهرک‌های صنعتی، نیاز به 21 استعلام در خوزستان است اما در استانی همچون ایلام 12 استعلام وجود دارد. باید کمیته‌ای تشکیل شود و بررسی کند کدام یک از مجوزها باید حذف شود. در استان خوزستان از تمامی دستگاه‌های اجرایی باید برای احداث یک واحد تولیدی خارج از شهرک‌های صنعتی استعلام شود.حسن زاده گفت: در حوزه پتروشیمی در صنایع پایین دست سرمایه‌گذاری خوبی نشد اما با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی مدیران استانی با توجه به وجود 21 واحد پتروشیمی و ظرفیت‌سازی 26 میلیون تن و تولید 18 میلیون تن محصول، پیشنهادهایی به وزارت نفت داده شد که شهرک تخصصی تکمیلی پتروشیمی در محور ماهشهر به امیدیه احداث شود. وی ادامه داد: قرار است برای احداث این شهرک راه‌آهن نیز در این محور راه‌اندازی شود و وزارت نفت نیز در راه‌اندازی زیرساخت‌ها کمک‌های لازم را داشته باشد و علاوه بر این، مواد موردنیاز را خارج از بورس در اختیار واحدهای صنعتی قرار دهد. این پروژه در حال پیگیری است تا بتوانیم با شرکت‌های معتبر و سرمایه‌گذاران خارجی قرارداد منعقد و طرح را اجرا کنیم.