28 تیر 1397
RSS Yahoo Delicious
چهارشنبه, 11 مرداد 1396 ساعت 09:55

افزایش حجم معاملات پلیمرها در تالار نقره‌ای

روز گذشته محصولات پلیمری در تالار بورس نقره‌ای در شرایطی عرضه شد که اکثر گرید‌های این محصولات پا در مسیری صعودی گذاشته و روندی مثبت را تجربه کردند. اگر به بررسی عوامل این رشد قیمتی بپردازیم اول از همه باید بگوییم با توجه به اینکه محصولات پلیمری در کف قیمتی خود قرار دارند، نمی‌توانند کاهش قیمتی بیشتری را متحمل شوند و از این رو با توجه به اینکه هفته گذشته کاهش قیمت‌های پایه را داشتیم، انتظار می‌رفت که این هفته با افزایش قیمت‌ها همراه باشیم تا با جبران کاهش هفته گذشته به شرایط تعادلی برسیم. در طرف دیگر با توجه به اینکه طی هفته‌های گذشته روند قیمتی نفت خام هم مسیری افزایشی را طی کرد، طبیعی بود که بهای نفتا هم با روندی افزایشی همراه باشد. به این ترتیب که طی هفته گذشته شاخص نفت آمریکا با افزایشی 99/ 4درصدی در لحظه تنظیم این گزارش مرز 50 دلاری را در‌نوردید و به 50 دلار و 21 سنت رسید و شاخص نفت برنت با 64/ 8 درصد افزایش 52 دلار و 70 سنت را از آن خود کرد.

به لطف کاهش سطح ذخایر نفت تجاری آمریکا، افزایش تقاضای فصلی برای بنزین و تلاش‌های مستمر اوپک برای کاهش تولید، وقوع این اتفاق امکان‌پذیر شده است. با بهبود شرایط بازار نفت موسسه گلدمن ساکس اعلام کرده که «حرکت بازار نفت به سمت تعادل تسریع شده است.» این موسسه اگرچه هنوز به اجرای کامل توافق کاهش تولید از سوی اوپک اطمینان ندارد، اما در گزارش خود آورده است که «در صورت تداوم روند فعلی، موجودی‌ نفت خام در دنیا تا اوایل سال آینده در سطحی عادی قرار خواهد گرفت.» بر‌اساس اطلاعات گلدمن ساکس داده‌هایی از آمریکا، اروپا، سنگاپور و ژاپن نشان می‌دهد که از ماه مارس تاکنون حجم کلی ذخایر 83 میلیون بشکه کاهش داشته است و این موسسه انتظار دارد رشد تقاضای قوی در نیمه دوم سال و از سمت چین، آمریکا، هند و اروپا ادامه پیدا کند.به این ترتیب با بالا رفتن بهای نفت خام، قیمت نفتا هم که وابستگی عمیقی به بهای نفت دارد، بالا رفته است. به گونه‌ای که بهای این کالای استراتژیک هم از اواخر ماه ژوئن پا در مسیری افزایشی گذاشته و از آن موقع تا کنون با رشدی 2/ 6 درصدی همراه بوده و بهای آن به بالای 424دلار رسیده است. علاوه بر این بهای دلار هم به عنوان دومین اهرم تعیین‌کننده قیمت پایه محصولات پلیمری با افزایشی 2/ 0 درصدی معادل 74 ریال از قیمت 37 هزار و 671 ریال در یکشنبه گذشته به 37 هزار و 745 ریال در این هفته رسیده که در مجموع بالا رفتن دو شاخص نفت و دلار طبیعتا با افزایش قیمت محصولات پایه پلیمری همراه بوده است.

 

 بازار آزاد

بررسی روند قیمتی در بازار آزاد نشانگر آن است که جریان قالب بر این بازارها با کاهش قیمت‌ها همراه است و اکثر محصولات با کاهش قیمت‌ها همراه بودند و البته با توجه به افزایش قیمت‌ها در ابتدای هفته این انتظار کاهش قیمت‌ها در روز گذشته بعید و دور از ذهن نبوده است.

 

 تالار نقره‌ای

روز گذشته 43 هزار و 945 تن عرضه محصولات پلیمری در مقابل 53 هزار و 133 تن تقاضا قرار گرفت و دست آخر 30‌هزار و 963 تن از این محصولات معامله شد. این در حالی است که سه‌شنبه گذشته 38 هزار و 408 تن عرضه در مقابل 45‌هزار و 788 تن تقاضا قرار گرفت و 26 هزار و 91 تن از این محصولات معامله شد. مقایسه این اعداد بیانگر آن است که حجم تقاضا، ‌عرضه و طبعا معاملات در این هفته با افزایش همراه بوده و یکی از مهم‌ترین علل وقوع چنین اتفاقی افزایش عرضه گرید‌های جذابی همچون پلی‌پروپیلن بطری است که سبب شده تقاضا زیاد‌تر شده و حجم معاملات هم افزایش یابد. با توجه به جدول بورس کالای ایران پلی‌اتیلن سبک خطی0209 AA یکی از کالاهای جذاب روز گذشته به شمار می‌آید که با تقاضایی 4 هزار و 774 تنی در مقابل عرضه‌ای 4 هزار و 400 تنی قرار گرفت و دست آخر با قیمتی حدود 3 هزار و 900 تومان کار خود را در معاملات دیروز به پایان رساند. از جمله دلایل این اتفاق می‌توان به جذاب بودن این کالا و افزایش حجم عرضه آن اشاره کرد. پلی‌اتیلن ترفتالات بطری از جمله دیگر کالاهای جذاب روز گذشته به شمار می‌آید که با عرضه‌ای یک هزار و 650 تنی در مقابل عرضه‌ای 5 هزار و 610 تنی قرار گرفت و دست آخر با اختلاف قیمتی 300 تومانی از قیمت پایه با قیمت نهایی 4 هزار تومان معامله شد. از جمله دلایل این اتفاق واقع بودن در فصل گرما و استفاده بیشتر از بطری‌های پلاستیکی نوشیدنی و آب معدنی است.

 

منبع: دنیای اقتصاد