03 اسفند 1396
RSS Yahoo Delicious
شنبه, 14 مرداد 1396 ساعت 10:47

صادرات پتروشیمی ایران به ترکیه عادی شد

در پی معلق شدن لزوم اخذ تاییدیه گواهی مبدا کالاهای پتروشیمی ایران در گمرک ترکیه صادرات پتروشیمی ایران به این کشور به روال عادی بازگشت.به گزارش گمرک ایران، رایزن بازرگانی ترکیه پس از دیدار و گفت‌وگو با مسوولان گمرک ایران در تهران از معلق شدن اخذ تاییدیه گواهی مبدا اقلام صادراتی پتروشیمی ایران از سوی ترکیه خبر داد.

 

پنج‌شنبه گذشته جلسه مشترکی میان مدیر‌کل و کارشناسان دفتر بین‌الملل گمرک ایران با گورسل، رایزن بازرگانی سفارت ترکیه در تهران و هیات همراه برگزار و درخصوص علل لزوم اخذ تاییدیه فاکتور و گواهی مبدا اقلام صادراتی کشورمان از سوی کنسولگری ترکیه بحث و مشکلات صادرکنندگان ایرانی به طرف مقابل اعلام شد. در این جلسه رایزن بازرگانی سفارت ترکیه اعلام کرد پس از پیگیری و دریافت نامه اعتراضی گمرک ایران به گمرک ترکیه، موضوع اخذ تاییدیه گواهی مبدا کالاهای پتروشیمی ایران در گمرک ترکیه معلق شد.گورسل در رابطه با علل این اقدام کشور ترکیه بیشتر توضیح داد و اعلام کرد که دلیل این اقدام دریافت گواهی مبدا با مهر کنسولگری ایران برای کالاهای ترکیه‌ای بود.

حسین کاخکی، مدیر‌کل دفتر همکاری‌های بین‌الملل گمرک‌، آمادگی کشورمان را برای برگزاری نشست‌های تخصصی برای بررسی مشکلات پیش آمده اعلام و مقرر شد طرف ترک مراتب را از دستگاه‌های ذی‌ربط و مسوول مربوطه در ترکیه در اسرع‌وقت پیگیری و نتیجه را طی مکاتبه رسمی به گمرک ایران اعلام کند. بنابراین گزارش، طبق اعلام رایزن بازرگانی سفارت ترکیه در تهران موضوع لزوم اخذ تاییدیه کنسولگری ترکیه برای صادرات محصولات پتروشیمی و دیگر کالاهای ایرانی تا اعلام نتیجه قطعی استعلامات به‌عمل آمده از سازمان توسعه تجارت ایران درخصوص ضرورت اخذ تاییدیه گواهی مبدا برای کالاهای ترکیه‌ای معلق شده است. همچنین در این جلسه ضرورت پیشگیری از اتفاقات مشابه در روند مناسبات تجاری دو کشور مطرح و دو طرف بر اهمیت رفع موانع تجاری و تسهیل و توسعه تجارت میان ایران و ترکیه تاکید کردند. پس از این جلسه موضوع معلق شدن لزوم اخذ گواهی مبدا برای محصولات پتروشیمی ایران از گمرک بازرگان استعلام شد که مسوولان گمرک بازرگان نیز این موضوع را تایید و اعلام کردند که صادرات محصولات پتروشیمی ایران به ترکیه طبق روال قبلی انجام می‌شود.

 

منبع: دنیای اقتصاد