04 تیر 1397
RSS Yahoo Delicious
شنبه, 21 مرداد 1396 ساعت 09:30

چهار راهکار برای بحران PET گرید

برای 2 هزار و 2 تن عرضه پت گرید بطری 781، در هفته‌جاری، 29 برابر تقاضا ثبت شد. برای سامان بخشیدن به بازار بحران‌زده پت گرید بطری، کمیسیون انجمن ملی پلاستیک 4 راهکار به بورس کالا پیشنهاد کرده است. به گزارش «اینپیا» در هفته جاری، گرید 781 باز هم در روز چهارشنبه عرضه شد که با تقاضای کاذبی مواجه و با سقف قیمت معامله شد. تقاضا برای 2002 تن عرضه 781 برابر با 58 هزار تن بود که 29 برابر حجم عرضه شده است.در بازار روز چهارشنبه اگر یک شرکت تقاضای خرید 22 تن PET-781 را از بورس داشت، باید حتما حداقل 660 تن سهمیه داشته باشد و شرط دوم اینکه بتواند 243 میلیون تومان تامین نقدینگی کند که کمتر تولیدکننده‌ای قدرت انجام این‌کار را داشته و واسطه‌ها با نقدینگی زیادی که در اختیار دارند، مبالغ بسیار بالایی را تجمیع کرده و تناژ بسیار زیادی از محصول عرضه شده را خریداری می‌کنند.

 

راهکارهای پیشنهادی

1- افزایش عرضه‌های تندگویان و انجام کل عرضه در یک روز واحد (سه‌شنبه یا چهارشنبه)، در حال حاضر تقسیم عرضه‌ها بین دو روز به افزایش التهاب دامن می‌زند.

2- کاهش سقف ثبت سفارش تا سطح سهمیه ماهانه بهین‌یاب هر شرکت، در حال حاضر که اوج مصرف این محصول است شرکت‌ها مجازند تا سقف سهمیه سه ماهه بهین‌یاب خود ثبت سفارش کنند و همین موضوع سبب شده است تقاضای کاذب بسیار زیادی برای این محصول ایجاد شود. ضمن احترام برای بورس کالای ایران باید ذکر کرد همان‌طور که تصمیم سه ماهه شدن سقف مجاز ثبت‌سفارش در زمان رکود گرفته شد، باید در زمان بحران نیز تصمیم کاهش میزان ثبت‌سفارش تا سقف سهمیه ماهانه اتخاذ شود.

3- ایجاد محدودیت برای ثبت‌سفارش ورودی هر شرکت؛ به‌طور مثال هر شرکت بتواند تنها تا سقف 220 تن سفارش ثبت کند تا دیگر شرکت‌ها نتوانند تناژ‌های بالای 5هزار تن را به‌راحتی ثبت کنند.

4- شناسایی و برخورد با کدهایی که غیرواقعی هستند نیز از دیگر راهکارهاست چرا که آنها با قصد واسطه‌گری بحران را تشدید می‌کنند.