01 مرداد 1397
RSS Yahoo Delicious
دوشنبه, 13 شهریور 1396 ساعت 10:23

توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی با ۳ فرصت بزرگ در ایران پلاست

امسال یازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست که از روز  2 تا 5 مهرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در چهار گروه مواد اولیه، کالاهای ساخته و نیمه ساخته شده، ماشین آلات و تجهیزات و خدمات برگزار خواهد بی تردید شرایط متفاوتی برای فعالان صنعت پلاستیک خواهد داشت.در تمام سال های گذشته نمایشگاه های صنعتی فارغ از توفیق یا عدم موفقیتی که در خروجی خود داشتند تنها به عنوان رویدادی که فقط شامل حال زمان می شود ارزیابی می شدند و به عبارتی مئت کوتاهی بعد از ایام برگزاری مورد دندان گیری از عملکردشان و آنچه می بایست حاصل می شد به دست نمی آمد.گاه حتی اطلاعات این نمایشگاه های به پایان رسیده در شبکه های اینترنتی به سهولت قابل دست رسی نبود .بدین ترتیب این نمایشگاه ها عمدتا یک رفع تکلیف از سوی متولیانش به حساب می آمدند  و در نهایت پرونده آنها بسته می شد تا سال بعد که دوره جدید از راه برسد احیانا از بخشی از اطلاعات آن استفاده شود.به طور کلی برگزاری نمایشگاه ها و همایش ها در کشور ما تبدیل به یک پدیده تشریفاتی شده است که قبل از اینکه خروجی هایش قابلیت تجربه اندوزی در آن صنعت داشته باشد ،نحوه برگزاری اش مورد دقت قرار می گیرد.

به نظر میرسد در  نمایشگاه ایران پلاست دستکم در سال های اخیر خوشبختانه این رویکرد به کناری نهاده شده و تلاش شده نتایج حاصل از برگزاری این رویداد به طور مستقیم تاثیر مثبت خود را روی صنعت پلاستیک امروز ایران را باقی بگذارد. در حقیقت سازوکار تدوین شده از سوی متولیان برگزاری این رویداد شرایط را به گونه ای رقم زده است که اهل فن و فعالان حوزه صنعت پلاستیک می توانند بیشتری بهره را از آن ببرند.

در چنین شرایطی بر پایه آن چه در نظر است،  چند محور خاص در نمایشگاه دوره یازدهم ،مورد مداقه بیشتری قرار گرفته است.برای نمونه می توان به سیاست توسعه صنعت پتروشیمی در قالب اجرای برنامه ششم  اشاره کرد که به گونه ای رقم خورده تا   توسعه متنوع سازی سبد تولید محصولات پتروشیمی و پلیمری شکلی اجرایی و عملیاتی پیدا کند.

 قرار است در راستای این سیاست کلان برای نخستین بار گریدهای جدید و متنوع محصولات پتروشیمی و پلیمری در ایران تولید شد.

همچنین افزایش ظرفیت تولید پروپیلن و گریدهای متنوع پلی پروپیلن یکی از برنامه‌های در دست اجرا با هدف تامین خوراک صنایع تکمیلی پتروشیمی و توسعه زنجیره‌های ارزش در صنعت پتروشیمی است.

طبق اعلام ستاد برگزاری این نمایشگاه دفتر توسعه صنایع پائین دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی  اعلام کرده که آمادگی دارد تا فرصت‌های جدید سرمایه گذاری در صنایع تکمیلی پتروشیمی را به سرمایه گذاران معرفی کند.

در همین زمینه اعلام شده بسته‌های جدید سرمایه گذاری در سه سطح و متناسب با میزان سرمایه گذاری طبقه بندی شده به طوری‌که احداث واحدهای پائین دستی پتروشیمی بر مبنای میزان سرمایه گذاری یک تا سه میلیارد تومان، سه تا پنج میلیارد تومان و بیش از پنج میلیارد تومان طبقه بندی و قابلیت ارائه به علاقه مندان و متقاضیان را دارد.

در حقیقت فرصت های سرمایه گذاری در بستر چنین نمایشگاهی به نحوی فراهم شده که علاقمندان فعالیت در این عرصه می توانند کار را آغاز کنند و دغدغه طی کردن مسیر های وقت گیر و پرپیچ و خم سنتی را نداشته باشند.

صاحبنظران باسابقه عرصه پتروشیمی و صنایع پلاستیک نیز بر این عقیده اند که ایران پلاست فرصت های فراوانی برای صنعتگران جوان ایجاد خواهد کرد.

عادل نژاد سلیم مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس روز گذشته  سه فرصت برگزاری نمایشگاه های ایران پلاست برای توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی و تکمیل زنجیره های ارزش در صنعت پتروشیمی کشور را تشریح کرد.

وی در گفتگو با ستاد خبری این  نمایشگاه با بیان اینکه ایران پلاست بهترین فرصت برای فعالان صنایع تکمیلی پتروشیمی و پلاستیک کشور برای توسعه بیشتر زنجیره‌های ارزش در کشور است، گفت: فعالان صنایع تکمیلی پتروشیمی از فرصت برگزاری نمایشگاه می‌توانند سه برنامه کلیدی شامل جذب سرمایه و مشارکت با سرمایه گذاران خارجی، امضای قراردادهای فروش و صادرات محصولات و مذاکره برای خرید ماشین آلات و تکنولوژی‌های جدید را در دستور کار قرار بدهند.

مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با اعلام اینکه شرکت‌های پتروشیمی و هلدینگ‌ها وارد طرح‌های سرمایه گذاری یک تا 50 میلیون یورویی صنایع پائین دستی نمی‌شوند، تصریح کرد: این حجم سرمایه گذاری صرفا باید توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی در صنایع تکمیلی پتروشیمی انجام شود.

نائب رئیس هیات مدیره هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با اشاره به مسئولیت شرکت‌های پتروشیمی برای تامین کامل خوراک صنایع تکمیلی پتروشیمی، افزود: دفتر توسعه صنایع پائین دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت باید زمینه برای تسریع و تسهیل سرمایه گذاری‌های جدید در صنایع تکمیلی پتروشیمی با محوریت بخش خصوصی را فراهم کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه ایران پلاست فرصتی است که حتی روابط بین بخش بالادستی و میان دستی صنعت پتروشیمی با صنایع تکمیلی پتروشیمی را تقویت کند، تاکید کرد: با توجه به حضور شرکت‌های پتروشیمی، نمایندگان و فعالان بخش خصوصی صنایع تکمیلی پتروشیمی می‌توانند پیشنهادهای خود برای تولید گریدهای مورد نیاز محصولات پلیمری را ارائه کنند و عملا اطلاعاتی درباره نیاز این صنایع ارزش آفرین به تولید محصولات متنوع و جدید توسط شرکت‌های پتروشیمی را ارائه کنند.

البته همانطور که آگاهان در جریانند ارتباط بین حوزه های بالادست وپایین دست پتروشیمی طی سال های گذشته دستخوش موانع فراوانی بوده است.

ارزیابیها نشان می دهد  دو سال پیش گفته می شد نیاز به ۷۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنایع بالادستی و پایین دستی وجود دارد که ۳۰ درصد از این مبلغ مربوط به صنایع پایین دستی بویژه در انواع پلیمرها و صنایع تکمیلی زنجیره پروپیلن است.

آنچه مسلم است این است که وضع رقابتی کشور ما  برای سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی دسترسی به خوراک مناسب یعنی گاز طبیعی اتان، نفتا و میعانات گازی است.

با به میدان آمدن تولید افزون شده میدان گازی پارس جنوبی،  شرایط خوراک دهی به واحدهای پتروشیمی  بسیار مطلوب تر از گذشته است  و در نتیجه امکان کار برای واحدهای تولید کننده در بالادست بسیار مناسب تر از سالیان پیش است.

برکسی پوشیده نیست که صنایع پتروشیمیایی و پالایشگاهی صنایعی سرمایه بر است و از حیث دانش فنی و تجهیزات نیز وابسته منابع ارزی است. سرمایه گذاران خارجی نیز با توجه به سود سرشار موجود در این صنایع و همچنین زنجیره متنوع و ارزشمند آن تمایل ویژه ای برای حضور در عرصه سرمایه گذاری در آن دارند. حضور سرمایه گذاران خارجی و داخلی در این صنعت توسعه صنعتی و اشتغالزایی چندانی حاصل نمی شود. بنابراین ضروری است که جذابیت های سرمایه گذاری علاوه بر صنایع بالادست  به صنایع پایین دست پتروشیمی نیز منتقل شود تا نه تنها استفاده حداکثری از این موهبت الهی گردد، بلکه با توسعه صنایع جانبی و مکمل آن موجبات اشتغالزایی و تحقق اقتصاد مقاومتی فراهم آید.   

بنابراین نیاز به گسترش و توسعه در صنعت پتروشیمی و همه آنچه در ذیل آن قرار می گیرد ، اینک در شرایطی که ابرهای تیره تحریم های اعمال شده بر کشور ما نیز تا حدود زیادی کنار رفته اند بیش از هر زمانی نمود یافته است.

اینک در نمایشگاه دوره یازدهم بسته‌های جدید سرمایه گذاری در سه سطح و متناسب با میزان سرمایه گذاری طبقه بندی شده به طوری‌که احداث واحدهای پائین دستی پتروشیمی بر مبنای میزان سرمایه گذاری یک تا سه میلیارد تومان، سه تا پنج میلیارد تومان و بیش از پنج میلیارد تومان طبقه بندی و قابلیت ارائه به علاقه مندان و متقاضیان را دارد.

در بخش معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری جدید در صنایع تکمیلی پتروشیمی ایران و در سطح سرمایه گذاری یک تا سه میلیارد تومانی نزدیک به 50 طرح که مطالعات امکان سنجی و اقتصادی آنها انجام گرفته آماده ارائه به سرمایه گذاران است.

در معرفی بسته‌های جدید سرمایه گذاری تمامی اطلاعات مورد نیاز به سرمایه گذاران شامل ظرفیت طرح، میزان اشتغال آفرینی، مناطق و شهرهای پیشنهادی برای اجرای طرح، وضعیت بازار فروش محصولات، میزان عرضه و تقاضای داخلی، ارائه آخرین وضعیت بررسی فنی و مالی طرح، تکنولوژی و تجهیزات پیشنهادی، نوع و محل تامین منابع مالی و ... ارائه می‌شود.

در این بخش مشخصات کامل طرح‌هایی همچون تولید کفپوش پلی یورتان، دستگاه‌های آب سرد کن و گرم کن، چسب پلی وینیل استات، تابلو برق کامپوزیتی، ضد یخ بتن، بتن پلیمری، اتاقک پیش ساخته، لرزه گیر لاستیکی، کلاه ایمنی و کلاه کاسکت، قایق تفریحی چند سازه، قالب ریخته‌گری، کفپوش و رنگ اپوکسی، باتری موتورسیکلت، تجهیزات ورزشی، پیگ پلی یورتان خطوط لوله نفت و گاز، رنگدانه، پوشال سلولوزی، مبلمان شهری، چسب PVC، فیلتر دستگاه تصفیه آب، بطری مقاوم در برابر دما و ... به علاقه مندان و سرمایه گذاران ارائه می‌شود.

همزمان با معرفی طرح‌های جدید سرمایه‌گذاری در صنایع تکمیلی پتروشیمی ایران، «علی محمد بساق‌زاده» مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم با اشاره به برنامه توسعه‌ای «پلی پروپیلن محور صنایع تکمیلی پتروشیمی» کشور در برنامه ششم توسعه، گفته است: در نمایشگاه ایران پلاست برنامه‌های تولید و عرضه گریدهای جدید محصولات پلیمری در ایران به فعالان صنایع تکمیلی پتروشیمی اعلام خواهد شد.

بنابر این به نظر می رسد حال که این فرصت مهیا شده تا صنعت پلاستیک ایران نیز از گستره به وجود آمده نهایت استفاده را ببرد لازم است تمام ابزارها در راستای نیل به این هدف با شتاب هرچه بیشتر به کار گرفته شود.فرصت های بوجود آمده در ایران پلاست یازدهم بازه ای مغتنم است تا هم نهادهای دولتی به عنوان ایجاد کننده بستر فعالیت و همچنین نظارت بر آن و هم بخش خصوصی از این مهلت بیشترین بهره را از آن خود کنند تا بدینوسیله در رشد و ارتقای اقتصادی کشور و ایجاد فرصت های شغلی توفیق لازم را بدست آورند.