01 مرداد 1397
RSS Yahoo Delicious
سه شنبه, 21 شهریور 1396 ساعت 12:32

دست خالی تولیدکنندگان پلاستیک در تامین مواد اولیه خام پتروشیمی

به گزارش تعاون پلاست به نقل از آنا از روابط عمومی اتاق اصناف ایران،‌ سیدرحیم مقیمی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون تهران گفت: در حال حاضر کارخانه‌های تولید نایلون و پلاستیک تنها با ۴۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند چرا که شرایط کار مهیا نیست.

وی ادامه داد: صادرات نیز برای تولیدات داخلی معنایی ندارد و ۲۰درصد تولیدات به مصرف داخلی می رسد و ۲۰درصد نیز مازاد تولید است که فعلا امکان صادرات آن وجود ندارد.

مقیمی تصریح کرد: شرکت پتروشیمی مواد خام مورد نیاز صنایع پلاستیک را به صورت خام و با قیمت پایین تر به رقبای ما در خارج کشور صادر می کند در حالی که تولید کننده ایرانی باید این مواد را با قیمت بالاتر به صورت نقدی خریداری کند.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون تهران با بیان اینکه با شرایط موجود و خرید مواد اولیه تولید با قیمت بالا شرایط برای تولید سخت شده است، اظهار کرد: تامین خوراک اولیه نیاز ضروری تولید است و اینکه مواد اولیه را گرانتر به تولیدکننده ایرانی بفروشند، خیانت به تولید داخلی است چرا که قیمت محصول نهایی بالاتر از قیمت تولیدات دیگر کشورها تمام می شود.

وی گفت: مشکلی که اخیرا برای اتحادیه تولیدکنندگان به وجود آمده، مساله کارشناسی وزارتخانه برای تشخیص کالای قاچاق است و بعضا از افرادی که تجربه و علم کافی ندارند، استفاده می شود. اگر در این نوع موارد از کارشناسان اصناف نظرخواهی کنند، مشکلات کمتر خواهد شد.