01 مرداد 1397
RSS Yahoo Delicious
دوشنبه, 27 شهریور 1396 ساعت 10:48

کمبود خوراک پتروشیمی ها و تاخیر در تحویل محموله های ایرانی

تعداد پیشنهادهای پلی اتیلن ایران اخیراً در چین تقلیل یافته است چراکه این‌روزها برخی تولیدکنندگان ایرانی با کمبود عرضه‌ی اتیلن روبه‌رو هستند

معامله‌کنندگان در چین گزارش کرده‌اند عرضه‌کنندگان پلی اتیلن ایرانی با اشاره به محدودیت در موجودی اتیلن خود، در حال کاهش سهمیه‌های تخصیص‌یافته‌ی خود در محموله‌های جدید هستند. همچنین بنا به گزارش برخی تاجران، در تحویل محموله‌های ماه آگوست از ایران نیز تاخیر وجود داشته است.

به گزارش تعاون پلاست به نقل از «پتروتحلیل»، یکی از تاجران مستقر در چین اشاره کرد: «تعداد پیشنهادهای پلی اتیلن ایران اخیراً در چین تقلیل یافته است چراکه این‌روزها برخی تولیدکنندگان ایرانی با کمبود عرضه‌ی اتیلن روبه‌رو هستند. همچنین قسمتی از محموله‌های ایرانی در ماه آگوست با تاخیر مواجه شده. موجودی انبارهای ما کم است و قیمت‌های اتیلن در بازار نقدی هم هنوز بسیار بالا است. فکر می‌کنیم قیمت‌های پلی اتیلن وارداتی شاهد افزایش‌های چشمگیری نباشند حتی اگر وضعیت بازار معاملات آتیِ همچنان نامناسب باقی بماند.»

یکی از تاجران مستقر در شانگهای اظهار داشت: «با کاهش تعداد پیشنهادهای وارداتی، سطح کلی موجودی‌های پلی اتیلن در بین تاجران نیز کاهش یافته است. احتمال دارد در آینده‌ی نزدیک عرضه‌ی پلی اتیلن از سوی ایران کاهش یابد چراکه این‌روزها شاهد پیشنهاد‌های زیادی برای پلی اتیلن در این منطقه نیستیم. مخصوصاً عرضه‌ی پلی اتیلن سنگین خطی گرید فیلم که محدود است.»

یکی از کارگزاران یک تولیدکننده واقع در خاورمیانه اظهار داشت: «با خبر شدیم تحویل برخی از محموله‌های تولیدکنندگان ایرانی با تاخیر مواجه شده است. معتقدیم که محدودیت‌ها در عرضه از سوی این کشور ممکن است روند صعودی قیمت‌ها در آینده‌ی نزدیک را تقویت کند. با این حال، در حال حاضر وضعیت سهمیه‌های تخصیصی عرضه‌کنندگان پلی اتیلن ما برای آسیا بدون تغییر و عادی است.»

از چین گزارش شده است در حال حاضر تعداد محدودی از پیشنهادهای پلی اتیلن ایرانی معادل 1150 تا 1200 دلار در هر تن برای پلی اتیلن سبک خطی گرید فیلم و 1280 دلار در هر تن برای پلی اتیلن سبک و پلی اتیلن سنگین خطی گرید فیلم (همگی CIF، نقد) قیمت‌گذاری شده اند.