29 شهریور 1397
RSS Yahoo Delicious
سه شنبه, 18 مهر 1396 ساعت 09:25

هند بزرگترین بازار «آنیلین» پتروشیمی ایران شد/ افزایش قیمت برخی محصولات پتروشیمی‌ها در بازار جهانی

مدیرعامل شرکت پتروشیمی کارون از صادرات 5 محموله آنیلین از ابتدای سال جاری خبر داد و گفت: مهمترین کشور خریدار این محصول پتروشیمی، هندوستان بوده است.

به گزارش تعاون پلاست به نقل از نیپنا، مهندس «علیرضا صدیقی‌زاده» در گفتگو با خبرنگار نیپنا با بیان اینکه مجتمع پتروشیمی کارون از ظرفیت تولید سالانه حدود 30 هزار تن محصول آنیلین برخوردار است، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون پنج محموله آنیلین پتروشیمی کارون به بازار جهانی صادر شده که مهمترین کشور خریدار این محصول پتروشیمی، هندوستان بوده است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی کارون با اعلام اینکه محصول آنیلین علاوه بر این خوراک واحد MDI (متیل دی فنیل دی ایزوسیانات) را تامین می‌کند در صنایع تکمیلی پتروشیمی به ویژه خوراک واحدهای تولید انواع رنگ، چسب و ... دارای کاربردهای متعددی است، تصریح کرد: در شرایط فعلی تولید محصول MDI در پتروشیمی کارون به ثبات رسیده به طوری‌که با ظرفیت بالای 70 درصد امکان تولید این محصول در سال جاری فراهم شده است.

این مقام مسئول هزینه سرمایه گذاری برای طراحی، ساخت و راه اندازی واحدهای MDI و TDI (تولوئن دی ایزوسیانات) پتروشیمی کارون را حدود 450 تا 500 میلیون یورو اعلام کرد و افزود: با توجه به روند تولید و فروش پیش بینی می‌شود در مدت زمان 5 تا 7 سال هزینه‌های سرمایه گذاری انجام شده بازگشت داده شود.

وی با با بیان اینکه ارزش هر محموله صادراتی MDI پتروشیمی کارون با قیمت های فعلی بازار حدود 1.5 میلیون دلار برآورد می شود، در خصوص تاثیر نوسان قیمت نفت خام بر بهای محصولات صادراتی پتروشیمی کارون در بازار هم توضیح داد: محصولات MDI و TDI پتروشیمی کارون با نوسان قیمت نفت رابطه‌ای غیر مستقیم دارند به طوری که هرگونه تغییر در قیمت نفت خام به فاصله دو تا سه ماه بر قیمت محصولات تولیدی در بازار اثر می‌گذارد.

صدیقی‌زاده با بیان اینکه هم اکنون با توجه مسیر صعودی قیمت نفت خام در بازار روند قیمت محصولات پتروشیمی کارون هم صعودی و رو به افزایش است، تاکید کرد: در مجموع برنامه امسال مجتمع پتروشیمی کارون افزایش تولید محصولات نسبت به ظرفیت نصب شده در مجتمع است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی کارون با اعلام اینکه در حال حاضر مشکلی برای تامین خوراک نداریم، خاطرنشان کرد: همسو با تامین خوراک، کاتالیست‌های مورد نیاز واحدهای فرآیندی هم تامین شده و عملا شرایط برای افزایش تولید در ادامه سال جاری فراهم شده است.

گفتنی است، پتروشیمی کارون از ظرفیت تولید سالانه 40 هزار تن محصول پلیمری MDI برخوردار بوده و اخیرا اولین محموله 320 تنی متیل دی فنیل دی ایزوسیانات پتروشیمی کارون به چین صادر شده و پیش بینی می‌شود دومین محموله هم به زودی به چین صادر شود.