27 مهر 1397
RSS Yahoo Delicious
یکشنبه, 23 مهر 1396 ساعت 10:38

برنامه ششم فرصتی برای توسعه تولید پروپیلن

به گزارش تعاون پلاست به نقل از ایران اکونومیست؛ فرناز علوی مدیر برنامه های و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ، اظهار کرد: در حال حاضر در راستای اهداف برنامه ششم توسعه ۱۵مجوز برای طرح های GTTP یا تبدیل گاز به انواع الفین ها صادر شده و انتظار داریم تا پایان برنامه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تن الفین متنوع از زنجیره ارزش تولید شوند. بسیاری از این محصولات برای اولین بار در کشور تولید خواهند شد.

وی در مورد طرح های پروپیلن و مشتقات آن گفت: در برنامه ششم توسعه تولید پروپیلن و مشتقات آن به عنوان اهداف اصلی در نظر گرفته شده است و باید از تکنولوژی های جدید استفاده شود زیرا کراکر های خوراک مایع بازده مورد انتظار سرمایه‌گذاری را تامین نمی کند. 

بر همین اساس تعدادی مجوز موافقت اصولی اولیه برای تبدیل گاز متانول به الفین ها و تبدیل پروپان به پروپیلن صادر شده است امیدواریم با شرایط ایجاد شده بعد از برجام امکان ارتباط با صاحبان لیسانس بهتر برقرار شود زیرا هر دو گروه نیازمند فناوری های نوین هستند.

مدیر برنامه های و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: با ایجاد زیر ساخت های لازم برای تبدیل متانول به پروپیلن فرصتی جدید برای تحق اهداف صنعت پتروشیمی فراهم می شود و به عنوان عامل اصلی توسعه صنایع میانی، پایین دستی، اشتغال زایی را افزایش داده و باعث جذب سرمایه گذاری های جدید می شود.

علوی درادامه در مورد نقش تسهیل گری شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: بعد از صدور مجوز ما سرمایه‌گذاران را در مذاکرات همراهی می کنیم تا به نتایج بهتری دست پیدا کنند و امیدواریم که تا پایان برنامه ششم توسعه افزون برتامین نیاز داخلی به پلی پروپیلن امکان صادرات پروپیلن به کشورهای منطقه را داشته باشیم.

علوی در مورد فرصت‌های شغلی آینده بعد از اجرایی شدن این طرح‌ها گفت: اگر بتوانیم همزمان در کنار مکان‌هایی که واحد تولید پروپیلن راه اندازی می‌شود شهرک های صنعتی صنایع پایین دست پتروشیمی برای تبدیل پلی‌پروپیلن به کالاهای ساخته شده احداث کنیم فرصت خوبی برای نفوذ به بازارهای شمالی و غربی کشور را برای محصولات ساخته شده فراهم می کند.