23 آبان 1397
RSS Yahoo Delicious
یکشنبه, 14 آبان 1396 ساعت 13:26

تبلیغات بدون عمل گرایی حلال مشکلات تولید کننده نیست

محسن میهن خواه مدیر اجرایی تعاونی پلاستیک استان تهران در گفت و گو با خبرنگار تعاون پلاست در خصوص این که  نفت ، دلار و طلا در قیمت اولیه مواد پلیمری تاثیر به سزایی دارد گفت : اقتصاد در ایران یک روند سیاسی ، در پیش رو دارد و امر صنعت پلاستیک را در عرصه  پتروشیمی تحت تاثیر خود قرار داده است .

وی در ادامه گفت : در حال حاضر با وجود همسایگی کشورهای عربستان ، قطر و عراق بزرگ ترین تولید کننده نفت ، گاز و پتروشیمی هستند که  در حوزه خاورمیانه تاثیر به سزایی داشته و در این راستا قیمت مواد اولیه صنعت پلاستیک در ایران بی تاثیر از اتفاقات پیش رو نبوده است.

وی تصریح کرد :  محصولات و سهام شرکت های عربستان در منطقه خاورمیانه در سطح بالایی به فروش می رسد واین امر به طبع بازار داخلی ایران را متاطعم کرده است و باعث بی ثباتی نسبی در سطح فروش مواد اولیه داخلی شده است ، طوری که می دانیم قیمت فوب خلیج فارس برای داخل کشوردر زمینه مواد اولیه پلیمرعمل می شود .

وی در زمینه صادارت گفت : اربیل عراق بستر بسیار مناسبی برای صادرات صنعت پلاستیک و دیگر صنایع بوده است ولی چندی است با وجود مسائل سیاسی این بستر مناسب به تعطیلی انجامیده ، البته ایران با کشور ترکیه به عنوان کشورهمسایه مراودات تجاری مناسبی برقرار کرده است ، و توانسته روابط  تجاری خوبی را با تولیدکنندگان ایرانی به وجود آورد .

مدیر اجرایی تعاونی پلاستیک استان تهران در زمینه این که صنعت و بازار نتوانسته اند در حال حاضر یکی شوند اظهار داشت : صنعت ایران احتیاج به فکر ،  تکنولوژی جدید ، محصولات متنوع دارد تا تولید کنندگان در همه عرصه های صنعت ،  بخصوص صنعت پلاستیک رقابت سالمی را برای پیشبرد اهداف اقتصادی از پیش تعیین شده را دنبال نماید .

وی در مورد پیشرفت صنعت پلاستیک افزود : در حال حاضر با بازار کنونی که ثبابت قیمت وجود ندارد و تحریم ها موجب سردرگرمی این صنف شده است و بیشتر هم مسوولان با وعده ها و تبلیغات بی نتیجه صرفاً شعارهایی را پیش گرفته اند که این شعارها جنبه عملگرایی کمی داشته است و  نتوانسته به مشکل تولیدکنندگان رسیدگی جدی شود .

وی اضافه کرد : برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی در زمینه اشتغال و تولید داخلی و بهره وری لازم است، یک پشتوانه قوی عملی در این زمینه با برنامه ریزی بلند مدت صورت گیرد تا بتواند موانع تولید رفع گردد ، با تلاش مسوولان و استفاده از مواهب دستور العملو نقشه راه تعیین شده در جهش به سوی ظهور قله ترقی و شکوفایی خواهیم رسید .