28 مهر 1397
RSS Yahoo Delicious
سه شنبه, 07 آذر 1396 ساعت 10:02

مدیر عامل پتروشیمی فارابی برکنار می شود

به گزارش تعاون پلاست ؛ پس از گذشت یک ماه از تاکید وزیر کار بر خودداری از انتصابات فامیلی در این مجموعه، هنوز در شستا تغییری رخ نداده است.

به گزارش بازار نیوز، یک ماه پیش ( 18 آبان ) بعد از انتصاب مرتضی لطفی به مدیرعاملی شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در جلسه ای که تا پاسی از شب با مدیران شستا ادامه داشت دستورات 9 گانه ای را خطاب به این مدیران ابلاغ کرد .

دستوراتی که با گذشت یک ماه از ابلاغ آنها عملی نشده اند و انتظار بود بعد از ابلاغ این دستورات حداقل ژن های خوبی که به دلیل منتصب بودن به برخی شخصیت های سیاسی و یا اقتصادی پست های مدیریتی را اشغال کرده اند عزل و افرادی با تخصص بالا جایگزین آنها شوند .

در بند نهم دستورات نه گانه وزیر کار آمده است : پرهیز از انتصاب اقوام ، نزدیکان و خویشاوندان ذی نفوذان سیاسی اقتصادی به سمت های مدیریتی ، انتظار بود همین یک بند ژن های خوب را از زیر مجموعه شستا حذف کند .
چندی قبل رسانه ها از انتصاب سید ابراهیم سقایی خواهرزاده محمد باقر نوبخت به عنوان مدیر عامل پتروشیمی فارابی یکی از قدیمی ترین پتروشیمی های منطقه ویژه اقتصادی خبر دادند . فردی که تحصیلات وی کارشناسی محیط زیست است و به جز شهرداری شهر سنگر سابقه کاری دیگری ندارد .

عدم شناخت سقایی از صنعت پتروشیمی و شرایط حاکم بر این صنعت باعث شد که این شرکت به مرز ورشکستگی برسد و اکنون این شرکت زیر ماده 141 است و اخیراً یکی از سهامداران به علت زیان ده بودن شرکت درخواست انحلال آن را داده است .

کارگران پتروشیمی فارابی ماه هاست که با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند و نگاه هایشان به تصمیمات مجمع این شرکت است ، سفره هایشان روز به روز کوچکتر می شود و هیچ امیدی به بهبود اوضاع ندارند .

بزرگترین خیانتی که می توان به یک شرکت و صنعت کرد انتصاب مدیران ناکارآمد است که بدلیل عدم شناخت شرکت ها را نابود می کنند . البته تحلیل دیگری وجود دارد که برخی مدیران به علل مختلف و با هماهنگی برخی دلال های اقتصادی شرکت ها را به مرز ورشکستگی می برند تا با فروش آن شرکت ها خود نیز به منافع مالی برسند .

اکنون حدود یک ماه از ابلاغ دستورات وزیر کار گذشته و ابراهیم سقایی به عنوان یک ژن خوب آزمون مناسبی برای لطفی مدیر عامل شستا است .