27 دی 1397
RSS Yahoo Delicious
یکشنبه, 26 آذر 1396 ساعت 12:32

افزایش تقاضا ی خرید دربازار پلیمرها

به گزارش تعاون پلاست ؛ حجم تقاضای مؤثر در صنایع پایین دستی به دلایل مختلف تقویت شده و توجه به حجم عرضه ها می تواند منجر به تعادل درعرضه و تقاضا شود.
رشد قیمت پلیمرها در بورس کالا و بازار داخلی به افزایش تقاضا در این بازار و افزایش جدی حجم معاملات منجر شد اگرچه هم اکنون شاهد نوسان قیمتی در این بازار هستیم که البته تقویت حجم معاملات را نیزدر هفته گذشته به همراه داشت.
حجم معامله پلیمرها در هفته گذشته به نزدیکی 67 هزار تن رسید که این رقم بیشترین حجم معاملات در یکسال اخیر در بورس کالاست که نشان می دهد این بازار وارد یک فاز بسیار جذاب شده است. این در حالی بود که حجم عرضه ها در هفته گذشته نزدیک به 10 درصد کاهش یافت و با فرض این داده منفی ، ثبت رکورد حجم معامله پلیمرها بیش از پیش اهمیت پیدا می کند.
همین آمارها نشان می دهد که التهاب خرید در بازار پلیمرها خودنمایی می کند یعنی در صورتی که حجم عرضه ها به هر دلیل افزایش یابد می توان به شکسته شدن این رکورد معاملاتی مهم خوش بین بود. در بازار داخلی نیز با افزایش قیمت ها رو به رو هستیم که سیگنال مهمی را برای افزایش حجم تقاضا در بورس کالا ایجاد کرده است که خروجی این موارد تاکنون در التهاب در بازار پلیمرها خلاصه می شود.
رشد قیمت های جهانی نفت خام ، امید به افزایش بیشتر قیمت های محصولات پتروشیمی و همچنین افزایش قیمت دلار در بازار داخلی و البته احتمال رشد قیمت های پایه در بورس کالا و وجود تقاضا در بازار داخلی را می توان سیگنال های مؤثر بر بازار محصولات پتروشیمی به شمار آورد که البته در صورت عدم رشد عرضه ها ممکن است به افزایش بیشتر نرخ در بازار آزاد منتهی شود. هم اکنون گریدهای جذابی همچون PVC و یا پلی پروپیلن ها بیشترین جذابیت خرید را در بر دارند اگرچه هنوز بازار نتوانسته است تا عرضه های مورد نیاز خود را جذب کند که یکی از خروجی های مهم آن افزایش قیمت ها در بازار آزاد است.
بر پایه این گزارش، در صورت کم توجهی به این بازار ممکن است رشد قیمت های مواد اولیه شرایطی افسارگسیخته را تجربه کند که جذابیت چندانی برای این بازار و صنعت مهم ندارد. بالابودن جذابیت خرید و رشد تقاضا در بستر بورس کالا موجب شده تا در هفته گذشته بیش از 91 درصد از عرضه ها مورد معامله قرار گیرد ( به استثناء معاملات سلف – مچینگ و یا نقدی – مچینگ ) که همین حجم معامله عرضه ها خود یک رکورد مهم محسوب می شود.
در بازار محصولات شیمیایی هم شاهد رشد حجم معاملات هستیم اگرچه حجم داد و ستد 15 هزار و 774 تن در هفته گذشته باز هم نشان دهنده رکودی نسبی در این بازار است. در هفته گذشته در بازار محصولات شیمیایی حجم تقاضا بیش از 35 درصد رشد کرد که در کنار کاهش عرضه ها شاهد بودیم که حجم معاملات این گروه کالایی بیش از 17 درصد افزایش یافت. تقویت توأمان بازار محصولات پلیمری و شیمیایی می تواند به حمایت کلی از بازار محصولات پتروشیمی منجر شود.