21 آذر 1397
RSS Yahoo Delicious
یکشنبه, 24 دی 1396 ساعت 12:48

ایران هیچ اقدامی فراتر از تعهدات خود در برجام انجام نخواهد داد

به گزارش تعاون پلاست ؛ سرانجام فرصت ۳ ماهه بررسی برجام در کنگره پایان یافت و ترامپ شامگاه جمعه ۲۲ دی تصمیم نهایی خود را درباره تایید یا رد پایبندی ایران به برجام یا به عبارتی ماندن یا خروج از توافق هسته‌ای اعلام کرد.

وی در نهایت تصمیم گرفت تعلیق تحریم‌های این کشور علیه ایران را برای ۱۲۰ روز دیگر تمدید کند؛ تصمیمی که با وجود مخالفت‌های داخلی و خارجی و همچنین هزینه‌های آن بر واشنگتن دور از انتظار نبود. البته کاخ سفید اعلام کرد: ترامپ برای آخرین بار تعلیق تحریم‌ها و تایید برجام را امضا کرد و در صورتی که اصلاحات مدنظر او در زمینه بند «غروب»، تشدید نظارت‌ها و الحاق مسائل موشکی به برجام لحاظ نشود از این توافق خارج می‌شود. همچنین وزارت خزانه‌داری امریکا همزمان با این تصمیم ترامپ در اقدامی ناعادلانه و خصومت‌آمیز ۱۴ فرد و نهاد را به بهانه نقض حقوق بشر و برنامه موشکی به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد.
در این حال وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای درباره تمدید اسقاطیه‌های الزامی تحریم‌های برجام و برخی تحریم‌های جدید از سوی دولت امریکا نوشت: ایران به‌صراحت تاکید می‌کند هیچ اقدامی فراتر از تعهدات خود در برجام انجام نخواهد داد و هیچ تغییری در این توافق را نه اکنون و نه در آینده نخواهد پذیرفت. در متن این بیانیه آمده است: استحکام درونی برجام و حمایت بین‌المللی از این توافق، راه را بر تلاش‌های ترامپ، رژیم صهیونیستی و اتحاد نامیمون تندروهای جنگ‌طلب برای لغو این توافق یا ایجاد تغییرات در آن بسته است. این اطلاعیه می‌افزاید: جمهوری اسلامی ایران با محکوم کردن تهدیدات امریکا و اضافه کردن افراد جدید به فهرست تحریم‌ها این نکات را مورد تاکید قرار می‌دهد:
۱- جمهوری اسلامی ایران همراه با اعضای دیگر برجام و جامعه جهانی بارها تاکید کرده است که برجام یک سند معتبر بین‌المللی است و به هیچ عنوان قابل مذاکره دوباره نیست.
۲- جمهوری اسلامی ایران به‌صراحت تاکید می‌کند که هیچ اقدامی فراتر از تعهدات خود در برجام انجام نخواهد داد. هیچ تغییری در این توافق را نه اکنون و نه در آینده نخواهد پذیرفت و اجازه نمی‌دهد هیچ ارتباطی بین برجام و هر موضوع دیگری برقرار شود.
۳- دولت امریکا همچون سایر اعضای برجام موظف به اجرای تمامی تعهدات خود است و چنانچه به بهانه‌های واهی از تکالیف خود شانه خالی کند باید مسئولیت عواقب آن را به طور کامل بپذیرد.
۴- دولت امریکا در طول دو سالی که از اجرای برجام می‌گذرد همواره با بدعهدی‌ها، تعلل‌ها و سیاست‌های خصمانه خود مفاد مختلفی از برجام را زیر پا گذاشته است. سیاست یک سال گذشته ترامپ و بیانیه امروز وی در تعارض صریح با بندهای ۲۶، ۲۸ و ۲۹ برجام است و جمهوری اسلامی ایران این تخلف آشکار را به کمیسیون مشترک برجام گزارش می‌دهد و آن را پیگیری خواهد کرد.
۵- تصمیم رژیم امریکا برای افزودن تعدادی از اتباع ایرانی و غیرایرانی به فهرست خودساخته و غیرقانونی تحریمی امریکا، فقط و فقط اثبات‌کننده استمرار خصومت هیات حاکمه امریکا علیه ملت بزرگ ایران است.
۶- اقدام خصمانه و غیرقانونی رژیم ترامپ در قرار دادن نام حضرت آیت‌الله‌آملی‌لاریجانی، ریاست قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در فهرست به اصطلاح تحریم‌های جدید امریکا از تمامی خطوط قرمز رفتاری در جامعه بین‌المللی عبور کرده و اقدامی خلاف اصول آمره حقوق بین‌الملل و نقض تعهدات دوجانبه و بین‌المللی ایالات متحده است که به طور حتم با واکنش جدی جمهوری اسلامی پاسخ داده خواهد شد و مسئولیت تمام پیامدهای این اقدام خصمانه برعهده دولت ایالات‌متحده خواهد بود.
۷- استناد به مفهوم والای حقوق بشر برای تحریم مقامات و شهروندان ایران از سوی رژیمی که مهم‌ترین متحدانش بدترین ناقضان حقوق بشر و حقوق بشردوستانه در تاریخ معاصرند و از سوی فردی که آلوده به ذهنیت نژادپرستانه و بیگانه‌ستیزی بوده و عبارت‌های کثیف نژادپرستانه اخیر او علیه ملت‌های مختلف انزجار جامعه بین‌المللی و مردم امریکا را برانگیخته است و کسی که فروش میلیاردها دلار سلاح برای قتل عام انسان‌های بیگناه در خاورمیانه و ترویج خشونت و هرج و مرج را افتخار خود می‌داند، مایه وهن و بی‌آبرویی برای ملل متمدن و لکه ننگی برای زمامداری مدرن به شمار می‌آید.
۸- دولت امریکا که همواره در دهه‌های گذشته و درحال‌حاضر سیاه‌ترین کارنامه را در جهان در سرکوب ملت‌های آزادی‌خواه و حمایت از رژیم‌های سرکوب‌گر ازجمله حمایت بی‌قید و شرط از نظام ستم‌شاهی و انجام کودتا علیه دولت دموکراتیک منتخب مردم ایران در گذشته و حمایت از دولت‌های اشغالگر، متجاوز و سرکوبگر همچون رژیم صهیونیستی و اذناب منطقه‌ای‌اش از سرزمین‌های اشغالی فلسطینی تا بحرین و یمن دارد، از سویی با ریختن اشک تمساح در حرکتی مزورانه و با سردادن شعارهای سراپا دروغ مدعی حمایت از حقوق بشر مردم ایران می‌شود و از سوی دیگر با اعمال تحریم‌های ظالمانه، ممنوع ساختن ورود شهروندان ایرانی به آن کشور و دیگر رفتارهای توهین‌آمیز، ملت متمدن ایران را تروریست لقب می‌دهد.
۹- اعمال تحریم‌های غیرقانونی و اظهارات و تحرکات خصمانه دولت امریکا علیه مسئولان و ملت رشید ایران که از ماهیت زیاده‌خواهی و خوی سلطه‌طلبی حاکمان امریکا ناشی می‌شود همواره و همیشه برای افکار عمومی و وجدان بیدار مردم ایران و جهان سیاستی شکست‌خورده و بی‌اعتبار تلقی شده است و دست زدن به چنین اقداماتی ناشی از سرخوردگی این کشور از بیداری ملت فهیم ایران در مقابله با اقدامات مداخله‌جویانه و طراحی‌شده برای ایجاد اغتشاش و بحران در جمهوری اسلامی ایران در دهه‌های گذشته و به‌ویژه در جریان وقایع اخیر است.
۱۰- ایالات متحده باید بیاموزد تمامی ارکان و قوای سه‌گانه مقتدر جمهوری اسلامی ایران که مستظهر به پشتیبانی قاطبه ملت همیشه سرفراز ایران هستند با همدلی و وحدت کلمه، وقعی به این نوع سیاست‌ها و استانداردهای دوگانه و خصمانه علیه کشور خود نگذاشته و در زمان مقتضی پاسخ مناسبی به این اقدامات خصومت‌آمیز امریکا خواهد داد.