19 آذر 1397
RSS Yahoo Delicious
شنبه, 30 دی 1396 ساعت 11:39

کاربرد روز افزون انواع پلاستیک ها در صنایع گوناگون

به گزارش تعاون پلاست ؛ امروزه پلاستیک ها در تمامی شئون زندگی ما نقش بسزا و بی بدیلی را ایفا می کنند. از صنعت ساختمان سازی گرفته، تا استنت های درون رگ در کاربردهای پزشکی همه و همه مواردی هستند که پلاستیک نقش برجسته خود را در زندگی ما می نماید. مطابق یک مطالعه ی تحقیقاتی میزان نفوذ پلاستیک در برخی صنایع به شرح زیر به دست آمده است. ضمن اینکه لازم به ذکرست که در این تحقیق تخمین زده شده است که کاربرد پلاستیک در برخی از صنایع مانند "خودروسازی" به شکل قابل توجهی در آینده ی نزدیک و با پیشرفت پلاستیکها مهندسی افزایش پیدا کند.

در صنایع بسته بندی حدود 23.5% از انواع پلاستیک‌ها استفاده می شود. لازم به ذکرست که بیشتر پلاستیکهایی که در صنعت بسته بندی مواد خوراکی و بهداشتی کاربرد دارد از نوع"فود گرید" و به تازگی " بایو پلیمرها" می باشند.

پس از صنعت بسته بندی، صنعت ساخت و ساز ساختمان یا ساختمان سازی با حدود 20% کاربرد پلاستیک‌ها در رده ی بعدی قرار دارد. برای نمونه، به تازگی استفاده از عایق اسفنجی به منظور کاهش اتلاف گرمایی ساختما‌ن‌ها و حفظ منابع ارزشمند انرژی مورد توجه قرار گرفته است.
حدود8 % از پلاستیک‌ها صرف تولید وسایل منزل نظیر وسایل برقی، مبل و اسباب باری ها می‌گردد.
توضیح اینکه در صنعت خودرو سازی، روند صنعت به سمت استفاده ی هر چه بیشتر از پلاستیک است. چرا که کاهش ده درصد از وزن یک ماشین به طور تقریبی بین  5 تا 7 درصد از مصرف انرژی را کاهش می دهد و پلاستیک به دلیل اینکه نسبت به فلزات و آلیاژهای فلزی از مزیت سبکی برخوردار هستند، و منابع انرژی محدود می باشد و استفاده ی بهینه از آن به  حفاظت از محیط زیست کمک می کند، در خودروسازی گرایش بسیار قوی برای جایگزینی قطعات مختلف با پلاستیکها وجود دارد. به نحوی که این صنعت به سمت تولید شاسی و کلیه زیرمجموعه‌های مربوط به کف اتومبیل طی یک عمل تزریقی-واکنشی پیش می‌رود. در آینده نزدیک می توان انتظار داشت که درصد بالایی از پلاستیک ها در این صنعت استفاده شوند. هم اکنون در تولید " خودروهای داخلی" بین 80 تا 100 کیلوگرم پلاستیک به کار برده می شود که این رقم در سطح جهانی بسیار بالاتر است.

در پزشکی و داروسازی نیز شاهد استفاده ی روز افزون استفاده از انواع پلیمرها به ویژه بایو پلیمرها و پلیمرهای زیست تخریب پذیر یا زیست سازگار هستیم. پوست مصنوعی، قلب مصنوعی و داروی پلاستیکی جزء موارد استفاده پلاستیک‌ها در پزشکی هستند.

در صنعت حمل و نقل هوایی قطعات مهم و حیاتی چون دماغه‌ی هواپیما، اتصالات زیر بال، اتصالات بال به بدنه از اجزاهای پلاستیکی هواپیما محسوب می‌شوند.همچنین بادبان‌های پارچه‌ای و اتاقک‌های چوبی جای خود را به بادبان‌های نایلونی و بدنه‌ی پلی‌استری داده‌اند.