19 آذر 1397
RSS Yahoo Delicious
یکشنبه, 08 بهمن 1396 ساعت 11:25

صنعت پتروشیمی علیه صنعت تکمیلی / مسوولان پاسخگو باشند

به گزارش تعاون پلاست ؛ علی معینی فر مدیر عامل کارنو در خصوص دومین نمایشگاه تهران پلاست گفت : مشتریان این نمایشگاه به صورت هدفمند و تخصصی از غرفه ها بازدید  داشته اند و خود صنف باید از منفی گیرای خارج شوند و بر اساس واقعیت های موجود،  منافع خود  را در  دراز مدت به دست آورد .

وی ادامه داد  : دومین نمایشگاه تهران پلاست  به صورت بین المللی باید  کارایی داشته باشد و در این صورت می تواند عرصه بسیار خوبی برای  صنعت تکمیلی به حساب آید .

مدیر عامل کارنو در باره  تفاوت ایران پلاست با تهران پلاست اظهار داشت : ایران پلاست که توسط پتروشیمی برگزار می شود در همه حال از صنایع تکمیلی استفاده می کند در جهت پررونق بودن نمایشگاه ایران پلاست  ولی دستاورد آن در نهایت به نابود کردن صنعت تکمیلی منجرب می انجامد و نمایشگاه تهران پلاست در حال حاضر اول راه را دارد طی می کند و جای امیدواری است بتواند گامی در جهت رونق این صنف بر دارد .


وی با بیان این  که  صاحبان اصلی پتروشیمی معلوم نیست چه کسانی هستند تاکید کرد :  من به عنوان  یک تولید کننده  می خواهم بدانم 1- صاحبان اصلی پتروشیمی چه کسانی هستند  و میزان سهام و مشخصات فردی شان کاملا ذکر شود ، 2-مواد اولیه در چه تاریخی به چه قیمی خریداری کرده اند و نحوه پرداخت آن چگونه بوده است ،3- آقایان سهام پتروشیمی از کجا خریداری کرده اند که می توانند سهام صنایع تکمیلی را زمین بزنند ،4-  به چه دلیل مواد اولیه نفتی به خارجی ها ارزان تر به فروش میرسد ولی به تولید کننده داخلی به قیمت دو برابر به فروش می رسانند ، 5- مالیات ارزش افزود چرا برای تولید کننده داخلی است ، 6- چرا محصولات داخلی در فروشگاههای شهروند وجود ندارد ولی محصولات  کشور همسایه  بسیار وجود دارد ( و شعار حمایت تولیدکننده داخلی چرا در قالب حرف و سخن دیده می شود و نه در عمل ) !

وی تصریح کرد :  اصل اولیه در اقتصاد یک کشور این است که رابطه بین بخش‌های مختلف اقتصادی به نحوی تنظیم شود که این بخش‌ها  مکمل هم باشند و به نوعی با تکمیل بخش‌های پایین دستی یک صنعت پایه ای و اساسی، بیشترین میزان ارزش افزوده و همچنین اشتغال پایدار در کشور ایجاد شود. اما در ایران به دلیل نبود حکمیت و حکمرانی مناسب بین بخش‌ها ی مختلف وضعیت برعکس شده، خام فروشی تشویق  شود و توسعه صنایع با ارزش افزوده بیشتر معمولاً نادیده گرفته  شود و بدتر از آن، گاهی توسعه این صنایع با تنبیهات و مجازات‌های ناخواسته‌ای نیز روبرو می‌شود!


وی در خصوص این که شاید بارزترین نمونه این عدم توازن را در صنعت پتروشیمی و پلاستیک ایران شاهد باشیم خاطر نشان کرد :  قاعدتاً پتروشیمی و پلاستیک، بخش‌ها ی بالادستی و پایین دستی یک صنعت واحد به نام صنعت تولید مواد شیمیایی هستند که قرار است در این صنعت زنجیره ارزش تا جایی که ممکن است در درون مرزها تکمیل شود و با تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر، اشتغال بیشتری ایجاد شده و کمک بیشتری به رشد اقتصاد کشور صورت گیرد.


وی  در باره این که وضعیت در ایران برعکس است واحدهای پتروشیمی خوراک گازی خود را با قیمتهای نسبتاً پایینی از وزارت نفت دریافت  کنند و محصولات خود را عمدتاً به سایر کشورها صادر  کنند عنوان کرد: عمده این محصولات صادراتی در سایر کشورها در مقام مواد اولیه مورد استفاده قرار گرفته و به محصولات با ارزش افزوده بالاتر تبدیل شوند. اما اگر قرار باشد به تولیدکنندگان پلاستیک در ایران تحویل داده شوند نه تنها تخفیفی در کار نیست، بلکه تولیدکنندگان ایرانی مجبورند این مواد اولیه را با قیمت بالاتری، آن هم به صورت نقدی، خریداری کنند.

وی در پایان یا آور شد : خوراک های گازی یا مایع مشتق از گاز یا نفت، به عنوان ماده اولیه در پتروشیمی ها به کار گرفته می شود تا محصولات شیمیایی تولید شود و سپس این محصولات به عنوان ماده اولیه صنعت پلاستیک، نقش ایفاء می کنند. اما در ایران وضعیت برعکس شده و این دو صنعت نه مکمل هم، بلکه رقیب هم، و گاهی به عنوان مانع توسعه یکدیگر، عمل کنند و مسولان باید جواب گو و راهگشا صنعت باشند نه چوب لای چرخ تولید کننده بذارند .