20 آذر 1397
RSS Yahoo Delicious
شنبه, 14 بهمن 1396 ساعت 16:44

برنامه عربستان علیه پتروشیمی ایران

به گزارش تعاون پلاست ؛  شرکت نفت عربستان(آرامکو) به منظور جبران زیان چند میلیارد دلاری کاهش قیمت نفت و پتروشیمی و ممانعت از ورود سرمایه گذاران به پتروشیمی ایران، سهام شرکت آرامکو را به سهامی عام تبدیل و بخشی از آن را درمعرض فروش قرار داد.

هم زمان با برنامه ایران به منظور جذب 60 میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید در صنایع پتروشیمی،شرکت سابیک عربستان با حراج دارایی های خود و اجرای طرح های جدید، قصد دارد که بار دیگر پای سرمایه گذاران چند ملیتی را به صنایع پتروشیمی خود باز کند.

"عبدالله البنیان" مدیر عامل سابیک عربستان در تشریح برنامه جذب سرمایه توسط این شرکت دولتی سعودی گفت: سابیک قصد دارد از طریق فروش برخی از دارایی های خود خارج از عربستان هزینه های خود را کاهش داده و درآمدهایش را افزایش دهد.

لازم به توضیح است که تولید این شرکت در سال جاری 3 درصد کاهش یافته و سود این شرکت در نیمه اول سال 2017 میلادی،2/23 درصد کاهش یافته است. این هشتمین سه ماهه متوالی است که سود این شرکت سعودی و از میانه سال 2014 کاهش می یابد.

کاهش قیمت نفت از اواسط سال 2016 باعث شد تا قیمت محصولات پتروشیمی نیز کاهش قابل توجهی را تجربه کند و این امر کاهش سود شرکت سابیک را در یک دوره سه ساله به همراه داشته است.

در این راستا شرکت سابیک همکاری با غول نفتی عربستان یعنی آرامکو را آغاز کرده است. هر چند با توجه به تغییر ماهیت سهام آرامکو به سهامی عام و فروش درصدی از سهام آن در بورس تصور نمی گردد این همکاری دورنمای روشنی داشته باشد.

طبق اطلاع سابیک نیز قصد دارد به مشابه خواهر خوانده خود بخشی از دارایی هایش را در خارج عربستان به فروش رساند که این تاکتیک دو شرکت نفتی و پتروشیمی عربستان عملا منجر به جذب سرمایه های سرگردان و ایجاد چالش برای ورود سرمایه گذاران به صنایع پتروشیمی ایران خواهد شد.