29 دی 1397
RSS Yahoo Delicious
دوشنبه, 16 بهمن 1396 ساعت 11:32

برگزاری جلسه مطبوعاتی تشریح معضلات صنعت پلاستیک

به گزارش تعاون پلاست ؛  از سوی ریاست هیات مدیره ی انجمن ملی، آقای مهندس بیوک صحاف امین ، تعدادی از اعضای تشکل های صنایع پلاستیک و تعدادی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نشریات، وبسایت های تخصصی و نیز عمومی در محل انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن حضور به هم رساندند.

برخی از افراد حاضر از تشکل ها در این نشست عبارتند بود از : آقای بیوک صحاف امین (ریاست هیات مدیره های انجمن ملی و انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتین)، آقای مهندس صمدی رییس و آقای محمد باقر امامی آل آقا دبیر انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبارمصرف، آقای امیدکوشکی ریاست هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند و تنی چند از مسوولان تشکل های شهرستان ها نظیر آقای سعید ترکمن (انجمن همگن استان سمنان)، (آقای بهرام بهرام جبارزاده( انجمن همگن استان البرز) و تعدادی از اعضای هیات مدیره ی انجمن ملی و ... .

در این نشست که ابتدا در آن جناب آقای بیوک صحاف امین به سخن پرداخت، بنا بود به مشکلات و چالش های پیش روی صنایع پلاستیک مورد بررسی و واکاوی قرار بگیرد و سپس راه حل های برون رفت از آن نیز تبیین شود.

آقای صحاف امین به عنوان اولین سخنران، در فرازی از سخنانش با توجه به شرایط وخیم صنایع پایین دستی، اظهار نمودند:«اگر خیلی سریع به مشکلات صنایع تکمیلی (پایین دستی) نپرداخته و آنها را مرتفع نکنیم، آنگاه نه تنها نمی توانیم اشتغال جدیدی ایجاد کنیم، بلکه مشاغل امروز موجود هم نابود خواهند شد. این اشاره ی ریاست انجمن ملی صنایع پلاستیک، با توجه به شعار سال   به نظر  بسیار به جا می آمد.

وی با اشاره به پتانسیل 800 هزار نفری صنایع پلاستیک و انجمن های عضو انجمن ملی برای ایجاد اشتغال در سال آماری از میزان صادرات محصولات و مصنوعات پلاستیک در سال 95 ارایه دادند و سپس از سقوط دو درصدی این صادرات به جای رشد 20 درصدی منظور شده در سال 1396  در اسناد بالادستی، به علت مشکلات در تهیه ی مواد اولیه خبر دادند.

در طی این نشست، بسیاری از سخنرانان که از تشکل های صنایع پایین دستی بودند به کرات و مرات به پتروشیمی ها و نوع سیاست گذاری های آنها، در جهت توسعه ی صادراتشان به عنوان یکی از مشکلات فرا روی صنایع پایین دستی کشور اشاره داشتند.

در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگارن که جناب آقای ترکمان نسبت به پاسخ به آن مبادرت ورزیدند، اثر افزایش نرخ ارز را حدود 30 درصد در افزایش قیمتهای مواد پلیمری اثرگذار دانستند.

سپس آقای صحاف امین افزودند:«مشکل اینست که وضعیت ارز که در کشور دچار تحول می شود، پتروشیمی در داخل قیمت را بالاتر هم می برند اما در کشورها و به ویژه چهار کشور همسایه، اقدام به دادن تخفیف هایی تا 20 درصد می نمایند که همین سبب می شود که صنایع تکمیلی نتوانند در بازارهای منطقه ای قدرت رقابت داشته باشند. این نکته مساله ای بود که مهندس صحاف امین، در گفتگوی خود در آخرین شماره ماهنامه صنایع پلاستیک نیز به آن اشاره داشتند.

در ادامه آقایان لشکری، ترک، صبوری، جمالیان، کوشکی، مهدوی، جبارزادگان و سایر مدعوین تشکلی نیز به بیان مشکلات و معضلات صنعتی که به نمایندگی از آن در جلسه حضور داشتند، پرداختند.