29 دی 1397
RSS Yahoo Delicious
دوشنبه, 16 بهمن 1396 ساعت 15:01

سود سالیانه پتروشیمی ها چند برابر واحدهای تولیدی است

به گزارش تعاون پلاست ؛ سطح اشتغال در صنایع پتروشیمی ۵ درصد در بخش صنعت و ۷ دهم درصد در کل کشور است. سطح اشتغال صنایع تکمیلی، ۸۰۰ هزار نفر با ظرفیت ۲۰ درصد است. صنایع تکمیلی ۵ برابر صنایع دیگر اشتغال داشته‌اند.

 صحاف امین، رییس هیات مدیره انجمن ملی پلاستیک ایران گفت: اگر بخواهیم ماشین آلات بخریم یا باید به صورت حواله پول بدهیم یا اعتبار اسنادی بخواهیم کار کنیم، هیچ بانکی با ما همکاری نمی‌کند چون معلوم نیست قیمت ارز در هنگام رسیدن ماشین آلات چقدر است!

وی ضمن بیان مطلب فوق گفت: کسانی که فکر می‌کنند باید اشتغال ایجاد کنند باید به این فکر کنند صنعتی که اشتغال ایجاد می‌کند چگونه باید اینکار را انجام دهد و اشتغال خود را حفظ کنند.

صحاف امین خاطر نشان کرد:  مشکلی که حالا وجود دارد این است که هر سرمایه‌گذاری ای که دولت در سه دهه گذشته روی پتروشیمی ها انجام داده، عملا این شرکت‌ها که با سرمایه دولت ایجاد و حمایت شده اند حالا رقبای ما شده اند.

 رییس هیات مدیره انجمن ملی پلاستیک ایران در خصوص بحث صادرات گفت:  برای صادرات محصول، تولیدکننده باید از چند مسئله مطمئن شود اول اینکه مواد اولیه در دسترس است یا خیر، دوم اینکه مقدار مورد نیاز وی تأمین می شود و مسئله آخر اینکه در زمان مفید و موثر این مواد به دست او می رسد یا نه.

وی افزود: آقایان باید در بورس کالا طوری مدیریت کنند که تولیدکننده بتواند در صادرات حرفی برای گفتن داشته باشد.

تولید لوله های طرح های ملی بزرگ ما مثل مبارزه با خشکسالی رودخانه های مرزی، آبیاری تحت فشار و فاصلاب و ... با شرکتهاست، وقتی قرارداد بسته می‌شود قیمت تمام شده مواد یک عدد است وقتی میخواهیم کالا را تحویل بدهیم یک عدد دیگر است که این بی ثباتی، مشکلاتی به وجود می‌آورد.

صحاف امین خاطرنشان کرد: در پتروشیمی های خارجی سود سالیانه را با توجه به درآمد سالیانه مقایسه کردیم، مشخص شد سالیانه 7 تا 13 درصد سود دارند، در حالی که سود سالیانه پتروشیمی های داخلی ما، جم 30 درصد، شازند 17.7 درصد و مارون 50 درصد است. این در حالیست که ارز آزاد هم از ۳۷۵۵ به ۴۷۰۰ رسیده است.


 رییس هیات مدیره انجمن ملی پلاستیک ایران ادامه داد: هر جا (در بورس کالا) عرضه مناسب بوده، تقاضا هم مناسب بوده و متقابلا هر جا عرضه مشکل داشت رقابت بیشتر شده است. پلی پروپیلن نساجی را که بررسی می‌کنیم می بینیم رقابت سنگین روی آن انجام می شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: کف عرضه ای که (شورای رقابت) تعیین کردند اصلا رعایت ‌نشده و این بی توجهی باعث می شود قیمت ها بالا برود و صنعت نساجی ما گرفتار ترکیه شده در حالی‌که ترکیه ۳۰ درصد ارزانتر از آنها مواد می‌خرد و این (مسائل) صنعت را گرفتار می‌کند.