چاپ کردن این صفحه
یکشنبه, 29 بهمن 1396 ساعت 10:19

دلار همچنان محرک اصلی رشد قیمت پتروشیمی ها

به گزارش تعاون پلاست ؛ در بازار چین به دلیل تعطیلات سال نوی چینی روند قیمت ها با ثبات بود. از سوی دیگر در منطقه GCC هم روندی با ثبات سپری شد و فقط در بازار هندوستان قیمت ها به شدت سیر صعودی داشتند
قیمت محصولات پلیمری در بازارهای آسیایی در هفته منتهی به 16 ژانویه روندی با ثبات را سپری کرد.

در بازار چین به دلیل تعطیلات سال نوی چینی روند قیمت ها با ثبات بود. از سوی دیگر در منطقه GCC هم روندی با ثبات سپری شد و فقط در بازار هندوستان قیمت ها به شدت سیر صعودی داشتند. در نتیجه در این هفته تاثیر نرخ دلار بر روی قیمت ها بیشتر از نوسانات قیمت های جهانی است.

در همین حال با توجه به قیمت دلار در 14 روز اخیر و در سامانه سنا به نظر می رسد نرخ دلار مبنای کشف نرخ های پایه برابر با بیش از  46850 ریال باشد، در نتیجه بیشتر کالاها پتانسیل افزایش قیمت ها را بیش از 3 درصد را دارند. همانطور که در جدول مشخص است این افزایش قیمت ها بسته به نوع کالا و تغییرات قیمت آن در بازارهای جهانی می تواند متغیر باشد و به نظر می رسد پلی اتیلن سنگین اکستروژن و لوله پتانسیل افزایش نرخ بسیار بیشتر از سایر گروه های کالایی را داشته باشد. نرخ PVC نیز درصد افزایش قیمت بالایی را تجربه خواهد کرد، زیرا قیمت این محصول در بازار هندوستان در دو هفته اخیر بیش از 30 دلار افزایش را تجربه کرده است. در نتیجه این گروه کالایی هم می تواند در بین محصولاتی با بیشترین افزایش نرخ قرار بگیرد.

طبیعی است که پیش بینی های صورت گرفته بر مبنای نرخ دلار میانگین 14 روز اخیر انجام شده است و اگر دفتر توسعه صنایع تکمیلی تصمیمی بر لحاظ کردن آخرین قیمت دلار در سامانه سنا بگیرد ، با توجه به کاهش های اخیر نرخ دلار ممکن است نرخ در نظر گرفته شده کمتر شده و پیش بینی های فوق دچار تغییر شود.