29 اسفند 1397
RSS Yahoo Delicious
یکشنبه, 06 اسفند 1396 ساعت 13:03

سهم ٤٨ درصدی بورس کالا از ارزش کل معاملات بازار سرمایه

به گزارش تعاون پلاست ؛ نشست خبری مدیر عامل بورس کالای ایران با موضوع گزارش عملکرد سال ۹۶ و ارائه برنامه های پیشرفت و توسعه سال ۹۷ صبح امروز با حضور اصحاب رسانه در محل شرکت بورس کالای ایران برگزار شد.

حامد سلطانی نژاد در ابتدای این نشست به شاخص های بازار در سال ۹۶ اشاره کرد و گفت: بورس کالای ایران در ۱۰ ماه ابتدایی سال ۹۶، سهم ۴۸ درصدی از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را به خود اختصاص داده و با ارزش معاملات ۸۷۹ هزار میلیارد ریالی، رتبه اول را در بین سایر بورس ها کسب کرده است.

ثبت بالاترین رکورد تاریخی ارزش کل معاملات

وی به آمار معاملات بورس کالای ایران در ۱۱ ماهه سال ۹۶ نیز اشاره کرد و افزود: ارزش کل معاملات بورس کالای ایران در ۱۱ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۹ درصد افزایش پیدا کرده و به بیش از یک میلیون و ۳۵ هزار میلیارد ریال بالغ شده که در ۱۱ ماهه سال جاری بالاترین رکورد تاریخی ارزش کل معاملات بورس کالای ایران رقم خورده است.

وی ادامه داد: در این مدت ۲۴ میلیون و ۱۳۱ هزار تن محصول به ارزش ۴۴۶ هزار و ۳۵۳ میلیارد ریال در بازار فیزیکی بورس کالای ایران مورد معامله قرار گرفته است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۴ درصدی در حجم و ۳۳ درصدی در ارزش معاملات را نشان می دهد.

سلطانی نژاد ادامه داد: همچنین جمع معاملات بازار مشتقه بورس کالای ایران با افزایش ۲۷ درصدی حجم و ۶۱ درصدی ارزش معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه شده است؛ به طوری که بیش از ۳ میلیون و ۸۱۷ هزار قرارداد به ارزش ۵۷۹ هزار و ۱۴۳ میلیارد ریال در این بازار داد و ستد شده است.

وی به تفکیک سهم گروه های کالایی از ارزش معاملات بازار فیزیکی در یازده ماهه سال ۹۶ پرداخت و گفت: محصولات صنعتی و معدنی با ارزشی حدود ۱۸۳ هزار میلیارد ریال معادل ۴۱ درصد بیشترین سهم از ارزش معاملات بازار فیزیکی را به خود اختصاص داده است. در این میان محصولات پتروشیمی با ارزشی معاملات ۱۳۹ هزار میلیارد ریال و سهم ۳۱ درصدی در رتبه دوم قرار گرفته است. فرآورده های نفتی با ارزش معاملات ۹۰ هزار میلیارد ریالی معادل ۲۰ درصد، محصولات کشاورزی با ارزش معاملات ۳۱ هزار میلیارد ریالی معادل ۷ درصد و بازار فرعی با ارزش معاملات ۴ هزار میلیارد ریال و سهم یک درصدی رتبه های بعدی را به خود اختصاص داده اند.

مدیر عامل بورس کالای ایران در ادامه به سهم انواع قراردادها از ارزش کل معاملات بازار فیزیکی در یازده ماهه سال ۹۶ پرداخت و گفت: معاملات نقدی با سهم ۶۱ درصدی معادل ۲۷۳ هزار میلیارد ریال بیشترین سهم را از انواع قراردادها به خود اختصاص داده است. این در حالی است که معاملات سلف نیز ۳۹ درصد از ارزش کل معاملات بازار فیزیکی معادل ۱۷۳ هزار میلیارد ریال را از آن خود کرده است.

تامین مالی 136 هزار و 733 میلیارد ریالی از طریق معاملات سلف و نسیه

سلطانی نژاد همچنین به میزان تامین مالی انجام شده از طریق معاملات سلف و نسیه در بازار فیزیکی بورس کالای ایران اشاره کرد و گفت: محصولات صنعتی و معدنی با ارزش تامین مالی ۱۳۶ هزار و ۷۳۳ میلیارد ریال معادل ۷۹ درصد بیشترین سهم را خود اختصاص داده است. در این میان محصولات پتروشیمی با ارزش تامین مالی ۳۴ هزار و ۴۶۵ میلیارد ریال معادل ۲۰ درصد در رتبه دوم قرار گرفته است.

مدیرعامل بورس کالای ایران به میزان معاملات گواهی سپرده کالایی در یازده ماه امسال اشاره کرد و افزود: در ۱۱ ماهه امسال معاملات گواهی سپرده کالایی ذرت با ارزش ۴ هزار و ۲۱۱ میلیارد ریال سهم ۸۶ درصدی از ارزش این بازار را کسب کرده است. در این میان گواهی سپرده جو نیز با ارزش ۲۸۲ میلیارد ریال سهم ۶ درصدی و گواهی سپرده سکه طلا، پسته و زعفران نیز سهم ۸ درصدی از معاملات این بازار را به خود اختصاص دادند.

 مدیرعامل بورس کالای ایران در ادامه به روند معاملات محصولات کشاورزی در سال ۹۶ اشاره کرد و گفت: در ۱۱ ماه سال امسال ۲ میلیون و ۷۹۱ هزار تن محصول کشاورزی به ارزش ۳۱ هزار و ۲۲۹ میلیارد ریال در بورس کالای ایران دادوستد شد که بالاترین رکورد و بیشترین میزان معاملات صورت گرفته در این بازار از سال ۸۶ تاکنون بوده است. همچنین در ۱۱ ماه امسال ۳ میلیون و ۶۷۳ هزار تن محصول به ارزش ۱۳۸ هزار و ۶۸۵ میلیارد ریال در بازار پتروشیمی داد و ستد شده که ارزش و حجم معاملات این بازار نیز بیشترین ارزش و حجم معاملات از سال ۸۶ تاکنون بوده است.

سلطانی نژاد ادامه داد: بررسی روند حجم معاملات قراردادهای آتی نیز نشان می دهد که این قراردادها نیز با معامله ۳ میلیون و ۷۷۶ هزار قرارداد به ارزش ۵۷۹ هزار میلیارد ریال در ۱۱ ماه سال ۹۶ مواجه شده است.

سهم 48 درصدی بورس کالا از ارزش کل معاملات بازار سرمایه

مدیر عامل بورس کالای ایران در ادامه این نشست به اقدامات مهم بورس کالا در سال ۹۶ اشاره کرد و افزود: سهم ۴۸ درصدی شرکت بورس کالای ایران از ارزش کل معاملات بازار سرمایه در ۱۰ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۶، رشد ۳۹ درصدی ارزش کل معاملات بورس کالای ایران در یازده ماهه سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد ۴۴ درصدی ارزش معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا در یازده ماهه ابتدایی سال و رسیدن به ۵۸۹ هزار میلیارد ریال نسبت به مدت مشابه سال گذشته از مهم ترین اقدامات بورس کالا در سال 96 بوده است.

وی در ادامه گفت: همچنین از رشد ۳۳ درصدی ارزش معاملات کالای فیزیکی در یازده ماهه امسال و رسیدن به ۴۴۶ هزار میلیارد ریال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزایش ۴۵ درصدی ارزش معاملات گواهی سپرده کالایی و رشد ۶۱ درصدی ارزش معاملات بازار مشتقه در یازده ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، در کنار ۹۴ انبار پذیرش شده و دارای نماد فعال در حوزه های مختلف کالایی می توان به عنوان دیگر اقدامات مهم امسال در بورس کالا اشاره کرد.

اهم اقدامات بورس کالا در سال 96

وی به اهم اقدامات انجام شده و نتایج راهبردی در سال جاری در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: اجرای ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی برای محصولات جو دامی، ذرت دانه ای و گندم از مهم ترین اقدام انجام شده در حوزه کشاورزی بوده است که در این راستا پذیرش ۱۸ انبار برای محصول جو دامی در ۵ استان و ۶۹ انبار محصول ذرت دانه ای در ۵ استان مشمول اجرای طرح قیمت تضمینی به روش گواهی سپرده کالایی، جمع آوری و ارزیابی اطلاعات ۲۵۱ هزار نفر از کشاورزان جو و ذرت از طریق سامانه ثبت اطلاعات کشاورزان ، راستی آزمایی ۱۱۱ هزار شماره حساب متعلق به کشاورزان از طریق سامانه ثبت اطلاعات کشاورزان و اخذ کد معاملاتی برای حدود ۲۲ هزار و ۶۰۰ کشاورز برای استان های  مشمول اجرای طرح از طریق گواهی سپرده کالایی صورت گرفت.

به گفته سلطانی نژاد پذیرش جوجه یک روزه گوشتی و راه اندازی معاملات آن در جهت تکمیل زنجیره ارزش طیور، راه اندازی معاملات گواهی سپرده پسته در بورس کالای ایران با پذیرش ۳ انبار در زرند، سیرجان و دامغان و نیز اجرای طرح خرید توافقی زعفران و انجام معاملات به ارزش ۶۸۶ کیلوگرم زعفران از دیگر اقدامات مهم این حوزه بوده است.

وی به مهم ترین اقدامات انجام شده در حوزه نفت و پتروشیمی اشاره کرد و گفت: افزایش ۱۱ درصدی مقدار و ۳۳ درصدی ارزش معاملات محصولات پتروشیمی در یازده ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رسیدن به رکورد جدید در حجم و ارزش معاملات محصولات پتروشیمی، افزایش ۹ درصدی مقدار و ۴۸ درصدی ارزش معاملات فرآورده های نفتی در یازده ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ایجاد امکان انعقاد قراردادهای بلندمدت در نتیجه هم اندیشی و توافق با صنایع بالادست و پایین  دست پتروشیمی از طریق انجام معاملات کشف پریمیوم، تعامل با نهادهای ذی ربط و ایجاد امکان مشارکت خریداران حقیقی در تالار محصولات پتروشیمی بورس کالای ایران از مهم ترین اقدامات صورت گرفته در این حوزه بوده است.

مدیرعامل بورس کالای ایران در ادامه به حوزه محصولات صنعتی اشاره کرد و گفت: سهم ۴۱ درصدی معاملات محصولات صنعتی و معدنی از کل ارزش معاملات فیزیکی در یازده ماهه سال ۱۳۹۶ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، سهم ۷۵ درصدی معاملات سلف در حوزه محصولات صنعتی و معدنی در یازده ماه ابتدایی سال، تکمیل شدن محصولات زنجیره فولاد با پذیرش گندله و کنسانتره سنگ آهن برای عرضه در تالار داخلی، رایزنی و تصمیم سازی در خصوص مصوبه شورای رقابت در مورد الزام همه تولید کنندگان فولادی به عرضه ورق گرم در بورس کالا و آغاز معاملات سنگ آهن در تالار داخلی از مهم ترین اقدامات این بخش بوده است.

به گفته مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران رشد ۲۷ درصدی حجم معاملات و ۶۱ درصدی ارزش معاملات قراردادهای آتی در یازده ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ثبت رکورد جدید در حجم و ارزش معاملات قراردادهای آتی، انتشار اولین اوراق سلف موازی استاندارد برای تامین مالی صنعت طیور کشور (مرغ منجمد)، پذیره نویسی و انجام معاملات ۳ صندوق کالایی، اخذ موافقت اصولی سازمان بورس با راه اندازی صندوق زعفران و ایجاد امکان تحویل مبتنی بر گواهی سپرده کالایی در بازار مشتقه از مهم ترین اقدامات انجام شده در حوزه اوراق بهادار بوده است.

وی افزود: علاوه بر این در حوزه اقداماتی همچون پذیرش اوراق سلف موازی استاندارد جدید در راستای کمک به تأمین مالی بخش های اقتصادی مختلف صورت گرفت که در این راستا اوراق سلف موازی خودرو سراتو شرکت ایرانی تولید اتومبیل سایپا، کلاف گرم نوردیده شرکت فولاد مبارکه اصفهان، تیر آهن ۱۴ شرکت ذوب آهن اصفهان، قیر شرکت نفت پاسارگاد، پلی استایرن انبساطی نسوز شرکت توسعه صنایع پتروشیمی انتخاب، پلی اتیلن سنگین ۷۰۰F شرکت پتروشیمی ایلام و سیمان شرکت سیمان خوزستان پذیرش شد.

وی ادامه داد: در بخش فناوری اطلاعات نیز اقداماتی همچون دریافت الکترونیکی اطلاعات مالی کارگزاران به صورت ماهیانه، ارتقاء سامانه اطلاعات کشاورزان، توسعه و بهبود سامانه معاملات برخط قراردادهای آتی و اختیارهمچون تهیه نسخه ۴ درگاه معاملات برخط شامل امکان انجام معاملات آپشن، درخواست انتقال وجوه، گواهی آمادگی تحویل و تدوین سند پروتکل نسخه ۴ و همکاری با شرکت های نرم افزاری فعال در حوزه بازار سرمایه در راستای بهره برداری از نسخه جدید صورت گرفته است.

سلطانی نژاد تصریح کرد: علاوه بر این توسعه سامانه معاملات مجازی مشتقه، سامانه پذیرش کالا، توسعه سامانه رابط بانکی و ورود بانک های حکمت ایرانیان، انصار، آینده و پارسیان به فرآیندهای بورس کالای ایران و توسعه سامانه معاملات کشف پریمیوم  که آماده بهره برداری است از مهم ترین اقدامات انجام شده در این حوزه است.

وی به تصویب دستورالعمل های جدید در سال ۹۶ اشاره کرد و گفت: معاملات کشف پریمیوم، حراج به روش مناقصه در معاملات بازار فیزیکی، ضوابط نحوه تعیین قیمت خرید و فروش اوراق بهادار مبتنی بر کالا در صندوق های سرمایه گذاری کالایی و ضوابط معاملات، تسویه و پایاپای و همچنین ضوابط لغو پذیرش صندوق های سرمایه گذاری کالایی از اقدامات مهم این بخش است.

سلطانی نژاد تصریح کرد: علاوه بر این راه اندازی وبسایت انگلیسی و عربی بورس کالای ایران با محوریت بازاریابی بین المللی، امضای تفاهم نامه همکاری میان بورس کالای ایران و دانشگاه علامه طباطبایی، امضای تفاهم نامه مشترک با بورس های بین المللی از جمله بورس ملی و کالای مشتقه هند، امضای تفاهم نامه با بانک ها به منظور تامین اعتبار برای فعالان حوزه کشاورزی، امضای تفاهم نامه همکاری بورس کالای ایران با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و برگزاری بیش از ۱۴ هزار نفرساعت دوره آموزشی برای ذی نفعان بورس کالای ایران از اقداماتی است که در سال ۹۶ اجرایی شده است.

وی عنوان کرد: انتشار نسخه جدید و به روز شده کتاب مقررات بورس کالا، ترجمه و تألیف کتاب بورس های کالا و مشتقات آفریقا، تألیف کتاب راهنمای جامع ابزارهای معاملاتی بورس کالای ایران، طراحی مدل بازاریابی بورس کالای ایران، ایجاد رویه رتبه بندی مشتریان و پیاده سازی سیستم مدیریت ریسک یکپارچه از دیگر اقدامات انجام شده در سال ۹۶ است.

مهم ترین برنامه های آتی

مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران در ادامه این نشست برنامه های آتی بورس کالای ایران را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: تهیه سازوکار بازار معاملات تهاتری، راه اندازی معاملات حق امتیاز، راه اندازی معاملات اوراق خرید دین، راه اندازی حراج به روش مناقصه، ایجاد امکان تسویه چند مرحله ای، راه اندازی معاملات قرارداد آتی خاص، راه اندازی معاملات کشف پریمیوم ، امکان سنجی راه اندازی معاملات مبتنی بر رویت بر اساس حراج حضوری، راه اندازی سیستم تسویه و مدیریت ریسک لحظه ای مشتریان، توسعه دارایی های پایه قراردادهای آتی، اختیارمعامله، گواهی سپرده کالایی و صندوق های سرمایه گذاری کالایی از مهم ترین برنامه های آتی بورس کالای ایران در سال ۹۷ است.

وی اضافه کرد: همچنین ایجاد بستر معاملات به پشتوانه قبض انبار همراه با بازبینی کلیه فرآیندهای پذیرش انبار و دستورالعمل آن،  اجرای ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی برای محصولات گندم، جو، ذرت، برنج و دانه های روغنی در قالب عرضه فیزیکی و گواهی سپرده کالایی، اجرای سیاست حمایتی خرید توافقی برخی محصولات کشاورزی با اولویت زعفران، خرما، پسته و کشمش، اجرایی سازی بند الف ماده ۳۲ قانون برنامه ششم توسعه در راستای توسعه بازار محصولات کشاورزی و تدوین راهبرد بورس کالای ایران در حوزه کشاورزی از دیگر برنامه های آتی شرکت است.

سلطانی نژاد گفت: بهبود نظام مالی شرکت در راستای بهبود کیفیت گزارشگری مالی، راه اندازی سامانه تحویل در راستای کاهش ریسک معاملات و تسهیل فرایندهای داخلی، ایجاد اطمینان برای مشتریان نسبت به وجود بستر امن معاملاتی، راه اندازی سامانه مدیریت ارتباط با مشتریان در راستای افزایش رضایت مشتریان، بهبود و یکپارچه سازی سامانه های پذیرش مشتریان، کالا و انبار در راستای بهبود و تسهیل فرایند پذیرش و افزایش رضایت مشتریان، طراحی و استقرار سامانه ثبت سفارش مشتریان از دیگر برنامه های آینده شرکت است.
از مذاکره با شهرداری و افزایش عرضه خودرو تا ورود به بازار مسکن
سلطانی نژاد

نشست خبری مدیر عامل بورس کالای ایران صبح امروز در شرایطی برگزار شد که خبرنگاران پرسش های زیادی را در خصوص توسعه اقدامات بورس کالا عنوان کردند.

حمایت از کشاورزان

به گزارش «کالاخبر»، حامد سلطانی نژاد در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه با اجرای سیاست قیمت تضمینی گندم آیا خللی در دریافت پول کشاورزان اجرا نمی شود؟ گفت: سابقه اجرای سیاست قیمت تضمینی در دو محصول  ذرت و جو نشان می دهد که کشاورزان نه تنها از اجرای این سیاست متضرر نمی شوند بلکه با اجرای این سیاست کشاورز ظرف ۳ روز کاری وجوه ناشی از فروش محصول را دریافت کرده و طی ۲ هفته نیز مابه التفاوت خرید تضمینی و قیمت کشف شده در بورس را دریافت می کند.

وی ادامه داد: این در حالی است که در سیاست خرید تضمینی منابع کافی برای پرداخت پول کشاورزان وجود ندارد به همین دلیل مطالبات کشاورزان با تاخیر پرداخت می شود بنابراین با عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا از بار مالی دولت کاسته شده و پول کشاورزان نیز زودتر و کامل تر به حساب آنها واریز می شود.

وی با بیان اینکه اجرای سیاست خرید تضمینی دیگر امکانپذیر نیست، تصریح کرد:در سال ۹۵ معادل نصف بودجه عمرانی کشور به خرید تضمینی گندم اختصاص پیدا کرد که با افزایش نرخ تورم این میزان نیز افزایش می یابد؛ به همین دلیل سیاست قیمت تضمینی در دو محصول ذرت و جو اجرایی شد که باعث شفافیت بیشتر و تخصیص بهتر منابع گردید.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که برنامه بورس کالا برای جذب کشاورزان  خرد در سال ۹۷ چیست؟ پاسخ داد: ساز و کار گواهی سپرده کالایی مدلی عملیاتی برای کشاورزان خرد است تا از طریق مباشر محصول خود را در بورس عرضه کرده و با حداقل قیمت به فروش برساند.

جذب سرمایه های سرگردان

سلطانی نژاد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا بورس کالا می تواند بخشی از سرمایه های سرگردان جامعه را جذب کند؟ گفت: راه اندازی صندوق های کالایی و گواهی سپرده کالایی کمک می کند تا سرمایه گذاران حقیقی بتوانند با سودهای جذاب وارد بورس کالا شوند.

معاملات حق الامتیاز و مذاکره با شهرداری

مدیرعامل بورس کالای ایران در ادامه در خصوص معاملات حق الامتیاز توضیحاتی ارائه داد و گفت: این معاملات به گونه ای طراحی شده است تا هرگونه امتیازی که وجود دارد قابلیت معامله در بورس را پیدا کند که این امتیازات شامل حق اسقاط خودرو و یا حق تراکم شهرداری می شود که در این راستا به شهرداری پیشنهاد شده است تا با ورود به بورس کالا بازاری شفاف در این حوزه ایجاد کند.

وی افزود: شهرداری می تواند از این معاملات به عنوان ابزار تامین مالی استفاده کرده و یا اینکه معاملات تراکم در قالب بورس کالا انجام شود تا شفافیت بیشتری حاصل کند؛ در این خصوص مذاکراتی با معاونت مالی شهرداری صورت گرفته است.

افزایش عرضه خودرو در سال آینده

سلطانی نژاد در ادامه این نشست به عرضه خودرو در بورس کالا اشاره کرد و گفت: در سال جاری خودرو سراتو در بورس کالا مورد پذیرش قرار گرفت زیرا بورس کالا ساز و کاری شفاف برای انجام معاملات همسان و همگن است اما این عرضه تداوم نداشت و مقرر شد تا مدل فروش اصلاح شود.

وی افزود: پیش بینی می شود که میزان تامین مالی صنایع از مکانیسم های بورس کالا در سال آینده به ۲۵۰۰ میلیارد تومان برسد که بخشی از آن به صنعت خودروسازی اختصاص دارد. همچنین طی رایزنی های انجام شده، عرضه خودرو نیز طی سال ۹۷ از طریق بورس افزایش پیدا می کند.

توازن بازار سنگ آهن

وی در ادامه در خصوص پذیرش سنگ آهن در بورس کالا گفت: به تازگی کنسانتره و گندله سنگ آهن به معاملات بورس کالا اضافه شده است تا از این پس قیمت گذاری این محصول با ساز و کار بازار صورت بگیرد که قطعا موجب افزایش قیمت نخواهد شد.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر در سال های آینده با کمبود سنگ آهن مواجه خواهیم شد که این عدم توازن با قیمت گذاری در بورس کالا مرتفع می شود ضمن اینکه واردات نیز می تواند از طریق بورس کالای ایران صورت بگیرد تا عدم توازن را مرتفع کند.

تلاطمات بازار ارز

مدیر عامل بورس کالای ایران در پاسخ به سوال دیگری در خصوص راه اندازی بازار مشتقه ارزی گفت: به عنوان بورس کالا آماده راه اندازی این بازار هستیم زیرا راه اندازی بازار منسجم ارزی می تواند تلاطمات بازار ارز کنترل کند بنابراین امیدواریم شکل گیری بازار مشتقه ارزی کمک کند تا شاهد کاهش التهابات در بازار ارز باشیم.

سلطانی نژاد در ادامه در خصوص تعامل بورس کالا با صنایع پایین دستی پاسخ داد: بورس کالای ایران با تشکل ها ارتباط نزدیکی داشته و با صنایع پایین دستی تعامل خوبی دارد؛ همچنین ساختار بورس کالا به طور کامل تحت نظارت است.

مدیر عامل بورس کالای ایران در خصوص روند عرضه برخی محصولات اظهار کرد: نحوه عرضه محصولات در بورس کالا دائما از سوی نهادهای مربوطه رصد می شود به طوریکه اگر کف عرضه تعیین شده رعایت نشود، سقف های قیمتی وضع می شود.

توسعه تجارت ایران و عراق

مدیرعامل بورس کالای ایران در پاسخ به سوالی پیرامون تسویه معاملات اظهار کرد: در فرآیند تسویه تاکنون از ۱۴ بانک برای مبادلات پولی استفاده شده است که اخیرا ۴ بانک دیگر نیز به این آمار افزوده شده است.

وی درباره ورود به بازار عراق نیز تصریح کرد: در خصوص ورود به بازار عراق سعی شده ابتدا شرایط آن و کالاهای موجود در آن را شناسایی کنیم تا مشخص شود چه کالاهایی امکان صادرات به عراق را از بستر بورس کالا دارد و سازوکارهای معاملاتی ما باید چگونه باشد. چراکه در کشور عراق شیوه مبادلات بانک محور و دریافت تضامین شیوه ای ناآشناست. بر همین اساس باید مدل های موجود را عوض کرد و شرایطی را فراهم آورد تا تجار این کشور همسایه بتوانند به صورت نقدی خرید کنند.

سلطانی نژاد افزود: در این راستا مدل پیشرفته تری پیشنهاد شده و به دلیل مخاطراتی که وجود دارد باید حساب شده وارد این بازار شویم. پیشنهاد ما این بود که بین دو کشور توافقنامه ای امضا شود تا بسته به نظر دو طرف نمایندگی را در این کشور داشته باشیم که برای اقدامات بعدی منتظر اعلام جمع بندی بین مقامات دو کشور هستیم؛ این امکان وجود دارد محصولاتی همچون آرد و مقاطع فولادی از طریق بورس به عراق صادر شود.

سلطانی نژاد درباره ورود به بازار دیگر کشورها نیز گفت: در حوزه افزایش تعاملات بین المللی، کشور دیگر هند است که در این رابطه تفاهم نامه ای نیز بین بورس کالای دو کشور به امضا رسید. البته در خصوص تعاملات با هند، نکته مورد بررسی بحث تبادلات پولی است. در این راستا بازار پولی ما باید شرایطی را فراهم کند تا همه فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان کشور تبادلات خود را از طریق بورس کالا انجام دهند که در این رابطه باید بحث استانداردسازی و رجیستری کالا را بین دو کشور بررسی کنیم.

ورود به بازار مسکن از ۲ مسیر

مدیرعامل بورس کالای ایران درباره فروش مسکن متری و ورود این بورس به پروژه های مسکن مهر گفت: تاکنون برای ورود به مسکن مهر برنامه ای نداشته ایم. معامله مسکن در بورس در دو حالت امکان پذیر است؛ در حالت اول املاکی که متعلق به سازمان ها و ارگان های بزرگ باشد و بخواهند با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی برای عرضه این بخش از دارایی هایشان استفاده کنند. در حالت دوم نیز طرح فروش مسکن متری در بورس کالا مطرح است که به صورت فروش املاک همگن و سرمایه گذاری در قالب مسکن متری اجرایی می شود.

وی افزود: فروش مسکن متری در بورس کالا از این جهت حائز اهمیت است که سرمایه گذاری در حوزه مسکن نیازمند نقدینگی بالایی است اما با اجرای این طرح می توان با تحمل ریسک های مربوط به بازار مسکن، به کمک بورس کالا و با هر حجمی از نقدینگی در این بازار سرمایه گذاری کرد.

معاملات تهاتری در بازار فولاد

سلطانی نژاد در ادامه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص مکانسیم معاملات تهاتری عنوان کرد: در صنعت فولاد به دلیل مشکلات ناشی از کمبود نقدینگی، شرکت های پیمانکاری به جاری دریافت مبلغ، محصولات را به صورت حواله ای می فروشند. این روش انجام معاملات به صورت حواله ای و سنتی عدم شفافیت را به وجود می آورد که تحت تاثیر آن پیمانکاران به اصل پول خود نیز نمی رسند.

وی ادامه داد: ما در بورس کالا شرایطی را فراهم کرده ایم تا معاملات تهاتری در فضایی شفاف مورد معامله قرار بگیرد و مدل تهاتر اینگونه است که اشخاص مختلف به عنوان طلبکاران و بدهکاران متعدد در مقابل یکدیگر قرار می گیرند و همین چندگانه بودن طلبکاران و بدهکاران یک بازار را شکل می دهد و در حال حاضر استفاده از این شیوه معاملاتی در بازار فولاد مطرح است.

وی با بیان اینکه پایگاه خبری بورس کالای ایران در راستای گسترش فعالیت های بورس کالا و نیاز به توسعه اطلاع رسانی و فرهنگ سازی از امروز به طور رسمی با عنوان پایگاه اطلاع رسانی کالا خبر عملیاتی می شود، به برخی از قابلیت های جدید این پایگاه خبری اشاره کرد و گفت: ارتقاء زیرساختی و امنیتی، ارتقاء گرافیکی و بخش چندرسانه ای، دسترسی آسان به اطلاعات و آرشیو اخبار، نمایش جداول آنلاین آتی سکه و بازار فیزیکی به منظور ایجاد یک نمای کلی از معاملات در کوتاه ترین زمان، سهولت استفاده کاربران و انعکاس مستمر اخبار سایر رسانه ها در حوزه بورس کالا از مهم ترین قابلیت های جدید این بخش است.