29 اسفند 1397
RSS Yahoo Delicious
یکشنبه, 06 اسفند 1396 ساعت 13:22

رشد اقتصادی ۵.۷درصدی ایران/ شکست شعار «اول آمریکا»

به گزارش تعاون پلاست ؛ اکونومیست معتقد است در سال ۲۰۱۸،‌ «برجام» به خطر خواهد افتاد اما اصلاحات اقتصادی قیمت پایین نفت را جبران می‌کند.

به گزارش مجله اکونومیست هر ساله گزارشی اقتصادی از وضعیت اقتصاد جهان و پیش‌بینی‌های خود از رشد و توسعه کشورهای جهان ارائه می‌کند.

بر اساس تازه‌ترین پیش‌بینی اکونومویست، در سال ۲۰۱۸ شاهد رشد و توسعه اقتصادی کشورهایی خواهیم بود که به غیر از چند مورد بقیه این کشورها نام‌های آشنایی در زمینه اقتصاد دنیا نیستند.

به عنوان مثال این نشریه اعلام کرده است که کشورهای بوتان با ۹.۲ درصد، ‌آنگولا با ۸.۱ درصد، هند با ۷.۸ درصد، کامبوج با ۷.۲ درصد و... ساحل عاج و جیبوتی هر کدام با ۶.۶ درصد در صدر رشد اقتصادی دنیا قرار خواهند گرفت.

در بین مناطق مختلف دنیا هم منطقه جنوب و شرق آسیا، به غیر از ژاپن، استرالیا و نیوزلند، با ۵.۱ درصد رشد اقتصادی، بالاترین میزان رشد اقتصادی را تجربه خواهند کرد. در رده دوم هم خاورمیانه و شمال آفریقا با ۳.۳ درصد قرار گرفته است.

ایران

بر اساس پیش‌بینی اکونومیست، ایران در سال ۲۰۱۸ رشدی برابر با ۵.۷ درصد خواهد داشت و در نتیجه سرانه تولید ناخالص داخلی ایران به ۵۸۷۹ دلار در هر نفر می‌رسد.

اکونومیست می‌گوید ایران در سال ۲۰۱۸ تورمی برابر با ۱۳.۵ درصد خواهد داشت و کسری تراز بودجه این کشور هم برابر با ۲ درصد می‌شود.

اکونومیست معتقد است در سال ۲۰۱۸،‌ «برجام» به خطر خواهد افتاد اما اصلاحات اقتصادی قیمت پایین نفت را جبران می‌کند.
روسیه

از نظر اکونومیست، روسیه در سال ۲۰۱۸ به رشد اقتصادی ۱.۵ درصدی خواهد رسید و سرانه تولید ناخالص داخلی این کشور هم ۱۰۷۱۹ دلار خواهد بود.

اکونومیست معتقد است که هواداران دولت روسیه تمام تلاش خود را خواهند داشت تا از کاهش شرکت مردم در انتخابات جلوگیری کنند.

پوتین مطمئن است برای بار چهارم پیروز انتخابات خواهد بود. تمرکز دولت روسیه بر افزایش رشد اقتصادی است اما تحریم‌های غربی بر صنعت نفت و گاز روسیه تاثیرگذار خواهد بود. به هر حال رشد اقتصادی روسیه چندان چشمگیر نخواهد بود.
ترکیه

بر اساس اعلام اکونومیست، رشد اقتصادی ترکیه در سال ۲۰۱۸ به ۴.۱ درصد می‌رسد و سرانه تولید ناخالص داخلی این کشور هم برابر با ۱۰۷۴۵ دلار خواهد بود.

رجب طیب اردوغان توانست با تصفیه کودتاگران، و ساکت کردن رسانه‌های مخالف و نیز کردها، نتایج کودتای ۲۰۱۶ را به نفع خود تمام کند.

اکونومیست معتقد است هرچند سیاست‌هایی که این رییس جمهور در پیش گرفته است بر اقتصاد ترکیه تاثیرگذار خواهد بود، اما رشد اقتصادی ترکیه همچنان ادامه خواهد داشت.
بریتانیا

خروج از اتحادیه اروپا یا همان برگزیت، فعلا دست از سر ترزا می برنخواهد داشت. اکونومیست می‌گوید که بریتانیا در سال ۲۰۱۸ رشد اقتصادی برای با ۱.۳ درصد را تجربه می‌کند و سرانه تولید ناخالص داخلی آن به ۳۸۱۷۵ دلار می‌رسد.

کابینه‌ای که بین جدایی از اتحادیه اروپا و ماندن در این اتحادیه در آن شکاف ایجاد کرده است باعث می‌شود که اقتدار دولت و در نتیجه رشد اقتصادی کاهش یابد آن هم برای چهارمین سال متوالی.
چین

چین همچنان می‌تازد. پیش‌بینی اکونومیست برای این کشور رشد اقتصادی ۵.۸ درصدی با سرانه تولید ناخالص داخلی ۹۲۲۳ دلار است.

از نظر اکونومیست، ‌شی‌ژیان ژینگ،‌ رییس جمهور چین، با قدرت بالایی سال ۲۰۱۸ را آغاز می‌کند.

با این حال اکونومیست معتقد است که نوع توسعه اقتصادی چین باید تغییر کند و استانداردهای زندگی در این کشور عوض شوند.
آمریکا

در سال ۲۰۱۸ ایالات متحده تحت رهبری دونالد ترامپ، رشد اقتصادی برابر با ۲.۲ درصد را تجربه خواهد کرد و سرانه تولید ناخالص داخلی به ۷۱۴۵۴ دلار می‌رسد.

اکونومیست معتقد است که شعار «اول آمریکا»ی دونالد ترامپ شکست خواهد خورد. هرچند اکونومیست پیش‌بینی کرده است اصلاحات مالیاتی به نفع ایالات متحده خواهد بود و تا حدی برای ترامپ موفقیت به همراه خواهد داشت.

با این حال ترامپ معتقد است رشد اقتصادی ایالات متحده را به ۳ درصد می‌رسد.
ونزوئلا

ونزوئلا در باتلاقی به دام افتاده است که هیچ چشم‌انداز روشنی برای آن نیست و از این رو اکونومیست هم معتقد است این کشور در سال ۲۰۱۸ رشد اقتصادی برابر با «منفی ۶ درصد» را تجربه می‌کند و سرانه تولید ناخالص داخلی آن به ۷۴۰۷ دلار خواهد رسید.

این کشور با دارا بودن عظیم‌ترین منابع نفتی دنیا با تورم وحشتناک ۱۱۰۴ درصد مواجه است. نیکولاس مادورو، ‌رییس جمهور پوپولیست و وارث هوگو چاوز، رییس جمهوری که به قولی حتی نتوانسته است دیپلم دبیرستان هم بگیرد، زمانی که با اعتراضات گسترده مردم علیه وضعیت اقتصادی این کشور مواجه شد به شدت این اعتراضات را سرکوب کرد.

اکونومیست معتقد است دولت در برابر انتخابات دسامبر از ابزار قدرتی خود استفاده خواهد کرد. و با وضعیت تورم شدید و بدهی‌هایی که حتی شرکت نفت این کشور هم قادر به پرداخت آن نیست، اضمحلال اقتصادی ونزوئلا بیش از پیش خواهد بود.
عراق

عراق سربرآورده از خاکستر جنگ با داعش احتمالا به رشد اقتصادی ۳.۴ درصد برسد و پیش‌بینی اکونومیست نشان می‌دهد این کشور خواهد توانست سرانه تولید ناخالص داخلی خود را به ۴۷۹۶ دلار برساند. تورم در این کشور جنگ زده ۲ درصد است.

عراقی‌ها سال گذشته توانستند آخرین مواضع داعش را در داخل این کشور از بین ببرند هرچند تهدید این گروه تا سال‌ها بر سر عراق سایه‌افکن خواهد بود.

از نظر اکونومیست، ‌عراق اگر می‌خواهد دوباره با داعشی جدید روبه‌رو نشود باید به رشد اقتصادی مناطقی که داعش از آن‌ها سر برآورده است توجه ویژه داشته باشد و از سویی اختلاف بین شیعه و سنی را در تمام خاک خود کاهش دهد.

عراق با مشکلی به نام استقلال خواهی اقلیم کردستان هم مواجه بود که سال گذشته توانست آن را از بین ببرد اما هنوز هم با این مشکل دست و پنجه نرم خواهد کرد.

نفت کرکوک برای عراق به ویژه مهم است و حیدالعبادی، ‌نخست وزیر عراق فعلا توانسته است محبوبیت‌هایی برای خود به وجود آورد.
عربستان سعودی

عربستان سعودی دوران کاملا جدیدی را به رهبری محمد بن سلمان آغاز کرده است. هرچند پادشاه این کشور سلمان بن سعید آل سعود است اما کشور نفت‌خیز عربستان در اختیار محمد بن سلمان است.

اکونومیست برای این کشور رشد اقتصادی ۲.۳ درصد را با سرانه تولید ناخالص داخلی ۲۱۰۴۲ دلار پیش‌بینی کرده است.

طرح‌های اصلاحات اقتصادی اجتماعی محمد بن سلمان با کاهش قیمت نفت به خطر افتاده بود اما فعلا قیمت نفت به ثبات نسبی رسیده است و محمد بن سلمان به شدت به دنبال این سیاست‌های خود است.

با این دلایل،‌ اکونومیست انتظار دارد درآمدهای کم حاصل از صدور نفت و محدودیت‌های مالیاتی باعث گسترش نارضایتی در عربستان سعودی شود.