29 اسفند 1397
RSS Yahoo Delicious
شنبه, 26 اسفند 1396 ساعت 10:54

پلی پروپیلن سازهای عربستان، مصر و روسیه از غیبت ایران سود بردند

به گزارش تعاون پلاست ؛ افزایش تقاضا و محدود شدن محموله های ایرانی در بازار ترکیه سبب شد تا مصرف کنندگان رغبت بیشتری به خرید پلی پروپیلن های عربستان، مصر و روسیه که از غیبت ایرانی ها استفاده کرده بودند، پیدا کنند

 در حالی قیمت پلی پروپیلن فایبر و رافیا در ترکیه روندی نزولی به خود گرفته است که در ماه گذشته پلی پروپیلن سازهای ایرانی با کاهش حجم عرضه به بازار ترکیه، سبب شد تا قیمت به 1450 دلار در هر تن برسد.

در همین حال افزایش تقاضا و محدود شدن محموله های ایرانی در بازار ترکیه سبب شد تا مصرف کنندگان رغبت بیشتری به خرید پلی پروپیلن های عربستان، مصر و روسیه که از غیبت ایرانی ها استفاده کرده بودند، پیدا کنند.

از این رو با خرید حجم های بالا توسط مصرف کنندگان، قیمت پلی پروپیلن فایبر روندی نزولی به خود گرفت، به طوری که در هفته جاری قیمت به 1400 دلار در هر تن تحویل در مقصد رسید.

این در حالی است که پیش بینی مصرف کنندگان بزرگ در ترکیه که ماهیانه بیش از یک هزارتن پلی پروپیلن فایبر خریداری می کنند، نزول بیشتر قیمت ها است. همچنین برخی از مصرف کنندگان بزرگ ترکیه در مقابل پیشنهاد قیمتی گرید فایبر ایرانی با نرخ 1380 دلار در هر تن نیز مقاومت کرده و انتظار افت بیشتر قیمت ها را دارند.

در همین حال قیمت پلی پروپیلنJ  550  پتکیم در بازارترکیه 1440 دلار در هر تن تحویل ازمیر گزارش شده ، این محموله به صورت سی اف آر 1340 دلار در هر تن پیشنهاد شده است.

همچنین قیمت پلی پروپیلن فایبر advanced عربستان نیز در هفته جاری 1350 دلار در هر تن سی اف آر و پلی پروپیلن فایبر اکسون مبیل و poliom titan روسیه نیز به ترتیب 1350 و 1360 دلار در هر تن سی اف آر اعلام شده است.

همچنین شنیده شده ترکمنستان پیشنهاد قیمتی 15 هزارتن پلی پروپیلن رافیا را مطرح کرده است و این محموله در اواخر آوریل به ترکیه خواهد رسید.

از سوی دیگر با توجه به آغاز تولید پلی پروپیلن در ادونس و در ماه مارچ، همچنین شروع تولید در سابیک عربستان به نظر می رسد روند نزولی در بازار پلی پروپیلن ترکیه ادامه یابد.

این در حالی است که محموله پلی پروپیلن گرید فایبر عربستان به چین با قیمت 1300 دلار در هر تن پیشنهاد و فروخته شده است. از این رو انتظار می رود محموله های پلی پروپیلن فایبر در ماه آوریل به کمتر از 1300 دلار در هر تن و تحویل در مقصد در بازار ترکیه برسد.

این در حالی است که برطبق تجربه های سال گذشته، انتظار می رود قیمت محصولات پلیمری بعد از تعطیلات نوروز در ترکیه روندی کاهشی را تجربه کند.