03 فروردين 1398
RSS Yahoo Delicious
شنبه, 26 اسفند 1396 ساعت 11:10

آمار واردات و صادرات ماشین آلات تزریق پلاستیک/ باز هم پای یک ایتالیایی در میان است

به گزارش تعاون پلاست 5 میلیون و ۹۸۲ هزار و ۴۴۴ دلار مجموع واردات ماشین آلات تزریق پلاستیک در بهمن ماه سال ۹۶ به ایران بوده است که بیش از ۳۰ میلیارد تومان ارزش ریالی آن است.


تقریبا ۱۸ میلیارد تومان از ۳۰ میلیارد تومان واردات از کشور چین بوده است و این نشان می دهد همچنان چین سلطان بی رقیب صادرات ماشین تزریق پلاستیک به ایران است.

صادرات از آلمان و ایتالیا از دیگر موارد حائز اهمیت در این آمار است.

اما در واردات قصه عجیب است. در حالیکه در طی ۱۱ماه گذشته عمده صادرات ماشین آلات تزریق پلاستیک از ایران همان ماشین آلات چینی بوده، برای دومین بار در طول سال جاری شاهد ارسال یک محموله صادراتی (ماشین تزریق پلاستیک) به ایتالیا هستیم. شهریورماه امسال یک ماشین تزریق پلاستیک به ایتالیا رفته است.(به ارزش ۷۵۰۰۰ دلار) و بهمن ماه نیز ماشین تزریق پلاستیک دیگری به ارزش ۱۴۹۰۷۸ دلار به مقصد ایتالیا گمرکی شده است.

حالا چرا و با چه توجیه اقتصادی ایتالیایی ها از ایران ماشین تزریق می خرند را باید از آن ایتالیایی پرسید که چند ماه است ذهن همه را درگیر کرده است.

نکته جالب اینجاست خریداران ماشین آلات تزریق از ایران در طی سال های اخیر عمدتا عراق و افغانستان بوده اند. (چون کشور چین نمایندگی مستقیم در این دو کشور ندارد)

کل وارد کنندگان ماشین آلات تزریق پلاستیک در ۱۱ ماه اخیر از ایران عبارتند از: عراق، افغانستان، سومالی، ترکمستان، تاجیکستان و آذربایجان.

به هر حال اگر یک ماشین تزریق ایرانی به ایتالیا صادر شده بود  الان تمام ایران از آن مطلع بودند و ما مشتاقانه این موضوع را بررسی می کنیم.