03 فروردين 1398
RSS Yahoo Delicious
سه شنبه, 14 فروردين 1397 ساعت 11:02

رکوردشکنی معامله محصولات پتروشیمی در بورس کالا

به گزارش تعاون پلاست ؛ افزایش حجم معامله پلیمرها و محصولات شیمیایی در بورس کالا مهمترین رخداد برای این بازاردرسال گذشته بود و نشان داد که حجم تولید درصنایع پایین دستی پتروشیمی تقویت شده است.

رکوردشکنی معامله محصولات پتروشیمی در بورس کالا در سال 96 معرفی از بهبود وضعیت این بازار بوده اگرچه رشد قیمت‌ها و سایر سیگنال‌های دیگرنیز باید مورد توجه قرار بگیرد. با توجه به شرایط کلی این بازار می‌توان سال 97 را زمانی جذاب برای بازار و صنعت پتروشیمی در کشورمان به شمار آورد.

افزایش حجم معامله پلیمرها و محصولات شیمیایی در بورس کالا در سال گذشته مهمترین سیگنال برای این بازار بود و نشان داد که حجم تولید در صنایع تکمیلی محصولات پتروشیمی تقویت شده است. این ویژگی مهم در شرایطی به ثبت رسیده است که قیمت‌ها در بازار پلیمرها به شدت افزایش یافته یعنی انتظار عمومی از کاهش حجم معاملات وجود داشته است.

بر اساس این گزارش ،این موارد یعنی پذیرش قیمت‌های بالای فعلی در بازار را باید یک داده مهم تلقی کرد که می‌تواند به حمایت مجدد از این بازار در سال جاری منتهی شود. این در حالی است که دو سیگنال اصلی رشد قیمت‌ها در بورس کالا یعنی افزایش قیمت‌های جهانی و رشد بهای دلار هر دو تأثیرگذاری اصلی خود را بر این بازار بر جای گذاشته و احتمالاً پس از چند هفته آینده ، بازار به یک ثبات قیمتی نسبی نزدیک شده و از التهاب پیشین فاصله خواهد گرفت.

این وضعیت کلی باز هم می‌تواند به حمایت از این بازار منتهی شود. با توجه به این موارد شاید سال 97 را بتوان زمان جذابی برای حمایت از صنایع تکمیلی در صنعت پتروشیمی به شمار آورد که در نهایت می‌تواند به افزایش بیشتر حجم معاملات منجر شود. از سوی دیگر واحدهای تولیدی جدیدی در صنایع بالادستی نیز به گردونه تولید وارد خواهد شد که می‌تواند با افزایش حجم عرضه‌ها شرایط بهتری را در این بازار فراهم کند.

کاهش التهاب قیمتی و ورود به یک فاز از ثبات نرخ در کنار امید به افزایش تقاضای داخلی برای مواد اولیه و محصولات نهایی در سال حمایت از کالای ایرانی نیز به حمایت بیشتر از این صنعت و بازار کمک خواهد کرد. با توجه به این موارد شرایط سال7 9 را بتوان دوره‌ای جذاب در تاریخچه معاملات در بورس کالا و همچنین تولید در صنایع تکمیلی به شمار آورد اگرچه آمارهای سال 96 که خود یک رکورد مهم نیز محسوب شده ، خود فرش قرمزی برای این بازار خواهد بود.

ذات بررسی رخدادهای سال 96 به معنی آن است که داده‌های پیش روی این بازار را می‌توان با صراحت بیشتری مورد بررسی قرار داد اگرچه ذات افزایش عرضه‌ها ، میل عرضه‌کنندگان برای عرضه در بورس کالا ، افزایش قیمت‌های جهانی و رشد قیمت دلار داده‌های مهم تأثیرگذار بر این بازار بوده است.

حجم معامله پلیمرها در بورس کالا در سال 96 از لحاظ وزنی با نزدیک به 9 درصد رشد همراه شده اگرچه در همین زمان ارزش معاملات نزدیک به 28 درصد افزایش یافته است. در سال گذشته 2 میلیون و 827 هزار و 879 تن از انواع پلیمرها به ارزش 12 هزار و 351 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. این موارد موفقیت‌های مهم را برای بازار پلیمرها نشان می‌دهد اگرچه در بازار محصولات شیمیایی هم چنین روندی حاکم است.

برپایه این گزارش ، در سال گذشته 1 میلیون و 112 هزار تن از انواع ترکیبات شیمیایی به ارزش 2 هزار و 876 میلیارد تومان معامله شد که از لحاظ حجم معاملات 16 درصد رشد داشت ولی از لحاظ ارزش داد و ستد با 58 درصد افزایش رو به رو بوده است. رشد حجم معاملات و رشد قیمت‌ها در بازارهای زیرمجموعه محصولات پتروشیمی خودنمایی می‌کند اگرچه این موارد به بررسی‌های عمیق‌تری نیاز خواهد داشت اگرچه اهمیت بازار پلیمرها برجسته‌تر ارزیابی می‌شود.

کارنامه بازار پلیمرها در سال 96 نشان‌دهنده آن است که بازاری مبهم و البته مهم به ثبت رسیده که با فراز و فرودهای بسیاری همراه بوده است. این شرایط به معنی آن است که سیگنال‌های متضاد بسیاری ایفای نقش کرده ولی در نهایت خروجی آن برای فعالان بازار مثبت ارزیابی می‌شود زیرا حجم معاملات تقویت شده و به بالاترین رکورد تاریخی خود در بورس کالا دست یافته است.

در سال گذشته حجم معاملات پلیمرها 9 درصد ولی ارزش معاملات نزدیک به 28 درصد رشد کرده که به وضوح نشان‌دهنده رشد قیمت‌ها در سال گذشته است. این مطلب را باید مهمترین تغییر در بازار سال 96 به شمار آورد مخصوصاً در وضعیتی که با رشد قیمت‌ها ، انتظار عقب‌نشینی حجم تقاضا وجود داشته ولی در نهایت با رشد حجم معاملات و رکوردشکنی این نرخ روبه‌رو بوده‌ایم.

رشد قیمت‌ها در سال گذشته از دو عامل اصلی تبعیت کردند یکی رشد نرخ‌های جهانی و دیگری افزایش قیمت‌ دلار. قیمت‌های جهانی محصولات پتروشیمی اگرچه در بازارهای بین‌المللی از سیگنال‌های مختلفی تأثیر می‌پذیرد ولی در نهایت می‌توان این گونه استناد کرد که داده اصلی تأثیرگذار را می‌توان قیمت تمام شده محصولات پتروشیمی با محوریت بهای مواد اولیه در سیستم‌های تولیدی خوراک مایع دانست یعنی نوسان قیمت نفت خام می‌تواند معرف جذابی برای برآورد قیمت‌های جهانی مثلاً برای بازه زمانی یکساله باشد.

بر اساس این گزارش ، در سال 96 شاهد بودیم که بهای نفت خام رشد قیمت‌های جذابی را تجربه کرد تا جایی که اواخر سال حتی نرخ‌هایی نزدیک به 70 دلار در هر بشکه نیز برای نفت برنت در دسترس بود. البته توجه به نوسان قیمت نفتا به عنوان مهمترین خوراک مایع در صنایع پتروشیمی نیز می‌تواند راهگشای کشف نرخ باشد اگرچه این نرخ نیز چندان هم با نوسان قیمت نفت خام در تضاد نیست.
نگاهی به قیمت‌های جهانی در یکسال اخیر نشان می‌دهد که نرخ‌ها در طول یکسال اخیر در ابتدا وارد یک فاز کاهشی شد ولی سپس باز هم یک فاز صعودی تجربه گشت که از این مسیر قیمتی ، شاهد رشد قیمت‌ها در بازارهای جهانی بودیم. این در حالی است که این روند افزایشی گویی میل به رشد قیمت‌ها را بیش از این نشان می‌دهد ولی حفظ سطوح قیمتی در ابعاد فعلی نیز خود موفقیت بزرگی است که بر آینده بازار محصولات پتروشیمی تأثیرگذار خواهد بود.

در هر حال رشد قیمت نفت خام محرک اول بازار پتروشیمی‌ها بود که موجب شد قیمت‌ها در این بازار وارد یک فاز افزایشی شود. البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که نرخ‌های فعلی ارقامی نزدیک به اوج در بازار جهانی نفت خام است و از این ارقام دیگر فضای چندانی برای رشد قیمت‌ها وجود نخواهد داشت. به صورت دقیق‌تر حفظ سطوح قیمتی می‌تواند تنها از نرخ‌های فعلی در بازارهای جهانی حمایت کند و این به معنی آن است که برای سال جاری این سیگنال رشد نرخ مستهلک شده و دیگر توانمندی خودنمایی چندانی نخواهد داشت. در سال گذشته نرخ‌های بین سقف و کف بهاي نفت برنت ارقامی همچون 45 و 70 دلار در هر بشکه بوده که همین داد به معنی آن بود که بازار محصولات پتروشیمی از این حجم از نوسان قیمت‌های جهانی تأثیر پذیرفته است.

نکته دیگر در بازار محصولات پتروشیمی در سال گذشته نوسان قیمت دلار بود که البته اغلب فعالان بازار با آن سر و کار و آشنایی کامل دارند. در روزهای اخیر که قیمت دلار حتی سقف 5000 تومان را در هم شکسته باید گفت که محرک مهم دیگری که نقش‌افرینی برجسته‌ای داشته و باز هم خودنمایی خواهد کرد همین رشد قیمت دلار خواهد بود.

این در حالی است که همچون بهای جهانی محصولات پتروشیمی ، قیمت دلار هم دیگر انرژی اصلی خود را تخلیه کرده و احتمال جرقه‌های بزرگ‌تر قیمتی و ثبت رکوردهای جدید اگرچه غیرممکن نیست ولی غیرمنتظره خواهد بود. این موارد نشان می‌دهد که انرژی اصلی رشد قیمت‌ها در بازار محصولات پتروشیمی گویی تخلیه شده و این سیگنال به معنی انتظار بازار از آرامش قیمتی است اگرچه تا اعلام قیمت‌های پایه جدید نمی‌توان اظهارنظر قاطعی داشت.
نگاهی دیگر به بازار فرآورده های نفتی و محصولات پتروشیمی در بورس کالا
در سال 96  بیش از 10 میلیون و 821 هزار تن محصول به ارزش بیش از 104 هزار میلیارد ریال در تالار فرآورده های نفتی به فروش رفت که حجم و ارزش محصولات معامله شده در این تالار به نسبت مدت مشابه سال گذشته به ترتیب رشد 9 و 49 درصدی را نشان می دهد.

 همچنین در این تالار 5 میلیون و 496 هزار تن قیر، 3 میلیون و 836 هزار تن وکیوم باتوم، 981 هزار و 400 تن لوب کات، 389 هزار و 165 تن گوگرد، 50 هزار و 701 تن عایق رطوبتی، 43 هزار و 194 تن روغن و 23 هزار و 950 تن سلاپس واکس معامله شد.

در تالار محصولات پتروشیمی بورس کالا نیز در سال گذشته بیش از 3 میلیون و 940 هزار تن محصول به ارزش بیش از 151 هزار میلیارد ریال داد وستد شد که حجم و ارزش معاملات این بازار نیز رشد 11 و 33 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده است.به این ترتیب در این تالار دو میلیون و 827 هزار تن انواع مواد پلیمری، یک میلیون و 112 هزار تن انواع مواد شیمیایی و 570 تن گازها و خوراکها به فروش رسید.