29 اسفند 1397
RSS Yahoo Delicious
یکشنبه, 19 فروردين 1397 ساعت 09:59

منافع ایران از جنگ تجاری آمریکا و چین؛ چرا پس از برجام حتی یک هیات اقتصادی به چین نفرستادیم؟

به گزارش تعاون پلاست ؛ سیدحمید حسینی کارشناس اقتصادی با بیان اینکه چینی ها از ما دلخور هستند زیرا پس از برجام دو سال حتی یک هیئت­ تجاری به چین نفرستادیم و در پی اروپایی ها بودیم، گفت: باید از جنگ اقتصادی چین و امریکا استفاده کنیم و راهبرد اقتصادی خود را با چین بهبود بخشیم.

 سیدحمید حسینی کارشناس مسائل اقتصادی گفت: چینی ها می دانستند که با امریکایی ها وارد جنگ اقتصادی خواهند شد بنابراین توجه جدی به روش های جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با تحریم های امریکا داشتند.

وی افزود: چینی ها زمان رقابت پذیری­ اقتصادخود با اقتصاد امریکا را سال 2025 میلادی اعلام می کردند اما جنگ اقتصادی آنها با امریکا آغاز شده است.
حسینی گفت: باید از این جنگ اقتصادی خوشحال باشیم و بدانیم که امریکایی ها دیگر نمی توانند بر ضد ما اجماع جهانی ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه باید از شکاف ایجاد شده­ میان امریکا و چین استفاده کنیم افزود: بطور قطع هیچکس در دنیا نمی تواند با چینی ها در قیمت کالاها رقابت کند و این کشور شریک نخست تجاری همه کشورهاست.

حسینی گفت: چین اگر بازار امریکا را از دست بدهد بازارهای دیگر را در دست خواهد داشت.

وی افزود: دلیل عصبانیت امریکایی ها از چین به دلیل جایگزینی پول ملی این کشور به جای دلار در معاملات نفتی چین است.

حسینی گفت: روزانه 5 میلیارد دلار معاملات نفتی انجام می شود که کمک بزرگی به اقتصاد امریکا است.

وی افزود: ایران روزانه 600 هزار بشکه نفت و بیشتر محصولات پتروشیمی خود را به چین صادر می کند و با توجه به شکاف ایجاد شده در روابط اقتصادی امریکا و چین، کشورمان می تواند سهم صادرات نفت امریکا به چین را در اختیار بگیرد.

حسینی با بیان اینکه ­در حالیکه سازمان تجارت جهانی نتیجه جنگ جهانی است و کشورها پس از آن گفتند باید به جای جنگ روابط اقتصادی را میان خود گسترش دهیم گفت: امریکا قواعد این سازمان را اکنون زیر سوال برده است اما عقلای امریکایی و دیگر کشورها اجازه نمی دهند ­دولت امریکا این روند را ادامه دهد.

وی افزود: پس از انقلاب صنعتی انقلاب تجاری روی داد و ما از آن عقب افتاده و آنرا درک نکردیم و بازنده تجارت جهانی هستیم.

حسینی گفت: بدون پیوند با اقتصاد جهانی و پیوستن به wto نمی توانیم به اقتصاد خود سامان دهیم.

وی افزود: حتما باید به سمت همکاری های منطقه ای برویم تا امنیت اقتصادی کشورمان تامین شود.

حسینی گفت: در حالی که رشد کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی دو برابر رشد اقتصادی دنیا است باید برای یافتن بازارهای صادراتی عضو سازمان تجارت جهانی شویم.

وی افزود: باید در برجام امتیاز پیوستن به سازمان تجارت جهانی را می گرفتیم اما به آن توجه نشد.

حسینی گفت: تا مجبور نشویم کاری را انجام نمی دهیم و توان سیاست گذاری بجز زمان قرار گرفتن در­­شرایط اجبار را نداریم بنابراین باید ابتدا به سازمان تجارت جهانی بپیوندیم تا بتوانیم الزامات و اصلاحات آنرا انجام دهیم.

وی افزود: جنگ اقتصادی میان چین و امریکا به ضرر ما نیست بلکه امکان تنفس به اقتصاد کشور را می دهد.

حسینی گفت: حتی اگر امریکا از برجام خارج شود در برجام بمانیم و روابط خود را با روسیه، چین و امریکا گسترش دهیم به نفع ماست.

وی افزود: چینی ها از ما دلخور هستند زیرا پس از برجام دو سال حتی یک هیئت­ تجاری نیز به چین نفرستادیم و در پی اروپایی ها بودیم.

حسینی گفت: باید از جنگ اقتصادی چین و امریکا استفاده کنیم و راهبرد اقتصادی خود را در رابطه با چین بهبود بخشیم.