02 فروردين 1398
RSS Yahoo Delicious
یکشنبه, 26 فروردين 1397 ساعت 13:12

بازار در انتظار رونق دوباره معامله محصولات پتروشیمی

به گزارش تعاون پلاست ؛ بازار آزاد محصولات پتروشیمی هفته گذشته شاهد کاهش قیمت‌ها بود که نشان می‌دهد بازار منتظر اعلام قیمت‌های جدید در بورس کالاست.

روند کلی معامله ها در بازار محصولات پتروشیمی هفته گذشته در 3 پرده مختلف کاهشی بود. یعنی هم قیمت‌ها در بازار آزاد در یک روند نزولی نوسان کرده و هم حجم معاملات پلیمرها و محصولات شیمیایی دربورس کالا کاهشی بوده است. این وضعیت اگرچه چندان برای بازار مساعد نیست ولی نشان می‌دهد که تقاضا در روزهای اخیر به تعویق افتاده و خریداران گویا به امید کاهش قیمت‌ها در این بازار ، خرید خود را به آینده موکول کرده‌اند.
این شرایط کلی این ذهنیت را برجسته می‌سازد که بازار منتظر است تا قیمت‌های پایه جدید بر مبنای دلار 4200 تومانی اعلام شود تا قیمت های جدیدی به ثبت رسیده و بازار نوین را شاهد باشیم. با توجه به این موارد احتمال رشد حجم معاملات در روزهای آینده وجود دارد که یک داده مثبت برای بازار تلقی می شود اگرچه برای رشد حجم معاملات به عرضه‌های گسترده و کافی نیاز داریم.
بر اساس این گزارش ، در بازار پلیمرها در هفته گذشته باز هم شاهد کاهش حجم معاملات بودیم تا جایی که 46 هزار و 799 تن از انواع پلیمرها مورد داد و ستد قرار گرفت که رقم جذابی به شمار نمی‌آید. این در حالی است که از ابتدای سال جاری تا روز 16 فرودین‌ماه حجم معاملات پلیمرها در بورس کالا بیش از 54 هزار تن بوده که این موارد تاکنون نشان می‌دهد که وضعیت این بازار در سال جاری چندان هم جذاب نبوده است. بدون در نظرگرفتن وضعیت معاملاتی در دو هفته ابتدایی امسال ، حجم معاملات هفته قبل در کمترین سطوح از اوایل اسفندماه تاکنون محسوب می‌شود که داده جذابی برای این بازار نیست.
همان‌گونه که عنوان شد بازار پلیمرها منتظر اعلام قیمت‌های پایه جدید است و اعلام نرخ‌های رسمی به احتمال بسیار قوی بر پایه دلار 4200 صورت خواهد پذیرفت و همین داده به معنی افت قیمت‌ها در بورس کالا و بازار داخلی به شمار می‌رود. در صورت تحقق این طرزفکر شرایط جدیدی در این بازار ایفای نقش خواهد کرد یعنی نرخ‌های مواد اولیه کاهش مطلوبی را تجربه کرده ولی شرایط برای کالاهای نهایی وارداتی همچون روال گذشته خود خواهد بود. این بدان معنی است که اگر شرایط اعلامی مدیریت شود و عرضه‌های کافی و گسترده‌ای به ثبت برسد دورانی بسیار جذاب و حتی طلایی پیش‌روی صنایع پایین‌دستی را موجب خواهد شد که می‌تواند موفقیت‌های کم‌سابقه‌ای را به همراه داشته باشد.
گفتنی است که در بازار محصولات شیمیایی هم شاهد کاهش حجم معاملات بودیم تا جایی که 14 هزار و 530 تن حجم معاملات هفته قبل بود که رقم پایینی محسوب می‌شود.