04 ارديبهشت 1398
RSS Yahoo Delicious
یکشنبه, 26 فروردين 1397 ساعت 15:01

نفت۸۰ دلاری با بازگشت تحریم‌های ایران

تعاون پلاست ؛ تحلیلگران موسسه جی پی مورگان در یادداشتی نوشتند، اگر آمریکا و اتحادیه اروپا مجددا تحریم ها علیه ایران را برقرار کنند، قیمت نفت برنت ممکن است به ۸۰ دلار در هر بشکه برسد.
«ریسک‌هایی که ما فکر می کردیم ممکن است تابستان امسال از طریق تحریم ایران محقق شوند، به دلیل تحولات سوریه، تا حدی سریعتر از قبل در حال ظاهر شدن هستند.»

اما با توجه به اینکه تولید نفت سوریه به دلیل جنگ داخلی ۷ ساله در این کشور قبلا کاهش یافته است، بالا گرفتن درگیری‌ها در این کشور احتمالا تاثیر ناچیزی بر بازار نفت دارد.

تصمیم احتمالی دولت آمریکا در ماه می در مورد تحریم های ایران ممکن است «آغاز فرایندی باشد که فشار را بر بازار نفت حفظ کند و موجب افزایش قیمت‌ها و آشفتگی بالاتر از حد متوسط در بازار گردد.» این تحلیلگران بازگشت تحریم‌های ایران را به جای مقایسه با شوک های نفتی سال های ۱۹۷۳، ۱۹۷۹ و ۱۹۹۰ با تحولات بهار عربی در سال ۲۰۱۱ مقایسه کرده‌اند.
تحلیلگران جی پی مورگان پیش بینی کرده‌اند که رشد قیمت‌ها به دلیل بازگشت تحریم‌های ایران ۳ تا ۶ ماه ادامه یابد و پس از ان افزایش تولید نفت شیل آمریکا موجب کاهش مجدد قیمت‌ها شود.
در این یادداشت همچنین خاطرنشان شده که «بازارهای بورسی و اعتباری جهان احتمالا از افزایش قیمت نفت به ۸۰ دلار در نتیجه عوامل ژئوپلتیک که ممکن است تا چند ماه ادامه داشته باشد استقبال نخواهند کرد.»