29 مهر 1398
RSS Yahoo Delicious
شنبه, 22 ارديبهشت 1397 ساعت 11:01

افزایش قیمت های نفت خام به دلیل نگرانی های عرضه پس از خروج آمریکا از برجام

به گزارش تعاون پلاست ؛ اگرچه ایران تنها 5 درصد از نفت خام سال 2017 را تامین کرد، کشمکش ها در خاورمیانه می تواند عرضه عربستان سعودی، امارت متحده عربی، کویت، عراق و قطر را که در عرضه جهانی سهمی 26 درصدی دارند، مختل کند.

پس از اینکه دونالد ترامپ تصمیم خود را در رابطه خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران و اعمال دوباره تحریم ها بر روی این کشور اعلام کرد، قیمت های نفت خام در بعد از ظهر چهارشنبه در آسیا به دلیل نگرانی ها در مورد کاهش صادرات ایران، 2 دلار در هر بشکه افزایش یافت.

 در ساعت 9:15 دقیقه، قیمت های نفت خام تحویل ژوئن آمریکا از 2/05 دلار تا 71/11 دلار در هر بشکه افزایش یافت، در حالیکه قیمت های نفت خام برنت تحویل جولای از 2/19 دلار تا 77/04 دلار در هر بشکه افزایش داشت، که بهبودی بعد از افت ناگهانی قیمت ها در شب گذشته بود.

بازار های معاملات آتی نفت خام در روز سه شنبه به دنبال تصمیم ترامپ در رابطه با توافق هسته ای با ایران، بی ثبات بوده و 1 دلار در هر بشکه افت داشتند، اما تحلیلگران پیش بینی کردند که این افت قیمت موقت است.  

ایران با تولید 3/8 میلیون بشکه نفت در روز، سومین تولیدکننده بزرگ اوپک است، که در عرضه جهانی سهمی 4 درصدی دارد.

ترامپ در روز 8 می اعلام کرد به مشارکت کشورش در برنامه جامع اقدام مشترک «برجام» یا توافق هسته ای با ایران، که بین 6 ابر قدرت دنیا از جمله ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین با ایران صورت گرفت، پایان خواهد داد.

مقامات Nomura اظهار داشتند: «موضع ترامپ در طی ماه های گذشته مشخص شده بود. اگرچه، سخنان او در روز 8 می تند تر از انتظار بودند و او تاکید داشت که، آمریکا علاوه بر تحریم هایی جدیدی که در روز 12 می وضع خواهد کرد، تحریم های قبلی که به واسطه برجام برداشته شده بودند را نیز از دوباره اعمال خواهند کرد.»

خزانه‌داری آمریکا  با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «همراستا با دستورالعمل رئیس‌جمهور، سازمان‌ها و وزارتخانه‌های آمریکا بعد از دوره های 90 روزه و 180 روزه فرایند کاهش تدریجی آن دسته از فعالیت‌های مرتبط با ایران که با رفع تحریم‌های آمریکا به نحو مندرج در برجام سازگار بودند را آغاز خواهد کرد.»

به گفته مقامات Nomura، تحریم هایی که معاملات نفتی و بخش انرژی ایران را تحت تاثیر قرار می دهند در بازه 180 روزه قرار می گیرند که ............

به گفته مقامات Nomura، از آغاز امسال، قیمت های نفت خام با توجه به موفقیت اوپک در محدود کردن عرضه در راستای اقتصاد جهانی قوی، 10 دلار در هر بشکه افزایش داشتند، و تنش های جغرافیایی سیاسی در خاورمیانه را تشدید کرد.

آنها گفتند: «اگرچه ایران تنها 5 درصد از نفت خام سال 2017 را تامین کرد، کشمکش ها در خاورمیانه می تواند عرضه عربستان سعودی، امارت متحده عربی، کویت، عراق و قطر را که در عرضه جهانی سهمی 26 درصدی دارند، مختل کند.»

آنها اضافه کردند: «در مجموع، اگر توافق ایران شکست بخورد، تولیداتشان به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت، اما به میزانی که در تحریم های قبلی بود نمیرسد.»

طبق گفته شانا، شبکه اطلاع رسانی رسمی نفت و انرژی ایران، ساعت ها قبل از بیانیه ترامپ، رییس شرکت مهندسی و توسعه نفت، نورالدین شهنازی زاده در جلسه ای گفته بود که، تحریم های جدید بر ایران هزینه بر خواهند بود، اما نه تا حدی که مقامات دولتی را نگران کند.

شرکت مهندسی و توسعه نفت، که یکی از بخش های اصلی شرکت ملی نفت ایران است، پروژه های توسعه ای در راستای کشف، استخراج و تولید نفت خام و گاز طبیعی را مطالعه و اجرا میکند.

شانا از شهنازی زاده نقل قول کرد: «تحریم ها هزینه هایمان را افزایش خواهند داد و طرح هایمان را زمانبر تر خواهد کرد، اما نگران نیستیم.»

رییس شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: «تحریم ها خوب نیستند، اما از آنها هراسی نداریم....هیچگاه از تحریم ها استقبال نمیکنیم، اما اگر باز هم تحریم گریبانگیر صنعت نفت شود، ما با قدرت و جدیت به فعایت های توسعه ای خود ادامه میدهیم، همانگونه که تاکنون اینطور عمل کرده ایم.»

در 8 می، شهنازی زاده گفت که شرکت مهندسی توسعه نفت در حال برنامه ریزی افزایش تولیدات نفت خام میدان های آزادگان جنوبی و آذر در طی سال جاری است که از 21 مارس آغاز میشود.

 سیر صعودی نفت خام در روز چهارشنبه، قیمت های خوراک پتروشیمی نفتا را به بیشترین میزان خود در چهار سال اخیر رساند. طبق داده های آیسیس قیمت های نفتا تحویل نیمه دوم ژوئن در روز چهارشنبه در قیمت 681/50 تا 683/50 دلار در هر تن (CFR ژاپن) قرار گرفت، که از روز گذشته 16 دلار در هر تن بیشتر بود.

داده ها نشان داد، بنزن، از روز گذشته شاهد 3 تا 5 دلار افزایش قیمت بود و به 853 تا 856 دلار در هر تن (FOB کره) رسید.

به گفته معامله کنندگان بازار، احتمال می رود قیمت های بوتادین در میان تداوم افزایش های نفت خام که با بهای خوراک رابطه مستقیم دارد، شاهد روندی صعودی باشند.

عمدتا منابع پتروشیمی در آسیا بعد از بیانیه آمریکا آرام بودند، اما همچنین نسبت به تشدید شرایط محتاط بودند.

یکی از منابع کره ای گفت: «اگر تحریم ها همچون گذشته باشد، بنابراین شرایط ما به عنوان یک کشور باید مناسب باشد. پالایشگاه های نفتی ما با نفت ایرانی تامین میشود، بنابراین ما احتیاج به دریافت عرضه داریم.»

منبع اضافه کرد: «در غیر این صورت، صنعت و اقتصاد ما آسیب جدی خواهند دید که در نهایت پیامد هایی در مقیاس جهانی خواهد داشت.»

کایرنان گفت، انتظار می رود صادرات نفت ایران در طی زمان کاهش یابد، درحالیکه چشم انداز سرمایه گذاری خارجی در بخش انرژی آن کاهش خواهد یافت، تا در نهایت اقتصاد وابسته به نفت ایران تحت فشار قرار گیرد.

او اضافه کرد: «اگرچه، اعمال دوباره تحریم های آمریکا بر ایران تاثیر تحریم های چندجانبه ای که ایران را در سال 2015 مجبور به توافق کرد، ندارد، اما این تصمیم ترامپ همچنان در خصوص تاثیر بالقوه گسترده منطقه ای، روابط بین واشنگتن و تهران را  بدتر می کند.»