29 دی 1397
RSS Yahoo Delicious
شنبه, 22 ارديبهشت 1397 ساعت 12:15

گامی موثر در راستای افزایش تعاملات انجمن ملی با سازمان ملی استاندارد

به گزارش تعاون پلاست ؛ طی برگزاری جلسه ای مشترک با مدیرکل دفتر تدوین ملی استاندارد، خانم مهندس خضرایی و نمایندگان انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران درخصوص ارتقای تعامل و بهره مندی هرچه بیشتر از انجمن های تخصصصی در تدوین استانداردهای جدید و اصلاح متون استانداردهای موجود بحث و گفتگو شد.

این جلسه روز سه شنبه مورخ 11/02/97 در سازمان ملی استاندارد و با حضور خانم مهندس خضرایی، مدیر کل دفتر تدوین سازمان ملی استاندارد، آقای مهندس زکایی رئیس کمیسیون فنی انجمن، آقای مهندس خادمی مدیر عامل شرکت مهندسی آریانام و عضو کمیسیون فنی انجمن، خانم مهندس هاشمی و خانم مهندس دامغانی دبیر کمیسیون فنی انجمن برگزار گردید.

در ابتدا اطلاعات اجمالی در خصوص حوزه فعالیت و عملکرد انجمن ملی از سوی رئیس کمیسیون فنی، آقای مهندس زکایی ارائه شد و صنعت پلاستیک را یکی از 3 صنعت اول و کلیدی کشور به لحاظ اقتصادی و میزان اشتغالزایی مطرح نمودند. نیاز مبرم این صنعت به استانداردهای ملی به منظور ارتقا سطح کیفی محصولات و توسعه صادرات در این زمینه و همچنین نیاز این صنعت به تدوین استانداردهای زیست محیطی از موضوعات بعدی بود که ایشان به آن اشاره کردند. همچنین در خصوص جایگاه این صنعت در جهان و رویکرد اتحادیه اروپا نسبت به صنایع وابسته به صنعت پلاستیک بحث و بررسی شد.

در ادامه مدیر کل دفتر تدوین سازمان ملی استاندارد، خانم مهندس خضرایی، ضمن خوشامدگویی و استقبال از درخواست انجمن ملی مبنی بر تعامل و حضور فعالتر این انجمن با سازمان استاندارد در حوزه استانداردهای مرتبط با صنعت پلاستیک، اذعان کرد که یکی از سیاست های سازمان استاندارد، تعامل و استفاده هرچه بیشتر از انجمن های تخصصی در تدوین استانداردهای جدید و اصلاح متون استانداردهای موجود می باشد.

خانم مهندس خضرایی همچنین اضافه کرد، انجمن ها در تشخیص اولویت استانداردهای در حال تدوین و ضرورت تدوین آنها در بخش های تخصصی و تشخیص بخش های ناکارآمد استانداردهای در حال اجرا با حضور در کمیته برنامه ریزی می توانند اثرگذار باشند.

ایشان همچنین از انجمن های تخصصی به عنوان یک هسته استانداردسازی، زیر نظر سازمان استاندارد یاد کرد و گفت: حضور انجمن های تخصصی در مراحل تدوین استاندارد به رشد کیفی و ارتقاء سطح استانداردهای صنعت کمک می کند. همچنین ضمن اعلام مراحل تعریف، تعیین، تدوین و نشر استانداردها در سازمان، حضور انجمن ملی را در کمیته های برنامه ریزی که حکم کمیته سیاست گذاری استانداردها را دارد، ضروری دانست و اظهار کرد کمیته برنامه ریزی برای 31 رشته تعیین شده و برای هر رشته یک روز در ماه برگزار می گردد.

مهندس خادمی، عضو فعال کمیسیون فنی انجمن، در این جلسه از جایگاه صنعت پلیمر و پلاستیک در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، ساختمان، پزشکی و ... سخن گفت و اضافه کرد انجمن ملی صنایع پلاستیک به عنوان انجمنی ملی و فراگیر نگاهی ژرف به همه صنایع وابسته خود دارد و نفع حوزه خاصی را دنبال نمی کند و  ارتباط هرچه بیشتر و مستقیم انجمن و سازمان را خواستار شدند. در ادامه به نواقص موجود در ساختار از جمله عدم ابلاغ درست استانداردهای به روز شده و پیروی برخی ارگان ها از استانداردهای باطله و همچنین نیاز به ساختار تشویقی برای افراد حقوق با دانش و تجربه بالا جهت حضور در فرآیند تدوین استانداردهای ملی اشاره کردند.

در ادامه مهندس خضرایی افزود: انجمن ملی می تواند در زمینه ابلاغ استانداردهای ملی که به تصویب رسیده اند نقش خود را ایفا کرده و صنعتگران را از استانداردهای ملی مصوب شده به منظور هماهنگ سازی صنعت با استاندارد، قبل از اقدام معاونت نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد مطلع نماید و انجمن ملی در زمینه اجرای استانداردهای تدوین شده باید تعامل خوبی با معاونت نظارت بر اجرای سازمان ملی استاندارد ایجاد کند.

در آخر مدیر کل دفتر تدوین سازمان ملی استاندارد در خصوص همکاری با انجمن ملی ابراز امیدواری کرد و افزود امیدواریم در راستای نیل به هدف حمایت از کالای ایرانی، بتوانیم گامی موثر در صنعت پلاستیک و در راستای ارتقاء سطح کیفی کالاهای ملی برداریم.