03 بهمن 1397
RSS Yahoo Delicious
دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 ساعت 10:46

دریافت نقدی حقوق ورودی گمرک، همزمان با اظهار کالا

به گزارش تعاون پلاست ؛ گمرک ایران در بخشنامه ای به گمرکات سراسر کشور: حقوق ورودی اظهاری صاحب کالا را همزمان با اظهار کالا از اول خرداد ماه امسال‌ به صورت نقدی دریافت کنند.

از گمرک ایران؛ این تصمیم در مسیر حمایت از تولید داخل و بهبود فضای کسب‌وکار و به منظور پیشگیری از ایجاد اظهارنامه‌های در جریان و بلاتکلیف، جلوگیری از هرگونه سوء استفاده احتمالی ناشی از معطلی اظهارنامه‌ها در سامانه جامع امور گمرکی، تحقق درآمدهای گمرکی و در راستای اجرای تبصره ذیل ماده 65 آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی اتخاذ شده است.

‏بنابراین گزارش، واحدهای تولیدی و فعالان اقتصادی در صورت احراز شرایط مندرج در بخشنامه 1466553‏-26‏/12‏/96 مجاز به ارائه ضمانت‌نامه جهت حقوق ورودی اظهاری خواهند بود.

در این بخشنامه تاکید شده است به منظور حصول اطمینان از اجرای مقررات گمرکی و وصول وجوه متعلقه، کالا از حیث تعرفه، ارزش و سایر مشخصات کالا و مجوزهای لازم و همچنین صحت مندرجات اظهارنامه، مورد ارزیابی و کنترل‌های دقیق قرار گیرد و در صورت وجود هرگونه تفاوت و اختلاف ناشی از اظهار ناصحیح نسبت به مورد با لحاظ مفاد ماده 108 قانون امور گمرکی و رعایت کامل مقررات مربوطه اقدام شود.

گمرکات موظفند از ابتدای خرداد ماه حقوق ورودی اظهاری صاحب کالا را همزمان با اظهار کالا به‌صورت نقدی پیش دریافت نمایند و مسئولیت حسن اجرای این بخشنامه در هر گمرک به عهده مدیران گمرک است.