03 فروردين 1398
RSS Yahoo Delicious
یکشنبه, 30 ارديبهشت 1397 ساعت 14:08

ترمز رشد قیمت نفت کشیده می‌شود

به گزارش تعاون پلاست ؛ مدیرعامل شرکت BP انتظار دارد سیل عرضه شیل آمریکا و بازگشایی شیرهای نفت اوپک، بازارها را پس از اینکه قیمتها به بالای 80 دلار در هر بشکه صعود کرد، آرام کند.

تصمیم دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا برای خروج از توافق هسته ای بین المللی با ایران و تجدید تحریمها علیه این عضو اوپک و همچنین افت تولید ونزوئلا، کمک کرده است قیمتهای نفت به بالاترین حد از سال 2014 صعود کند.
اما باب دادلی، مدیرعامل غول نفتی BP انتظار دارد قیمت نفت به دلیل افزایش تولید شیل و ظرفیت اوپک، به محدوده 50 تا 65 دلار در هر بشکه عقب نشینی کند.
وی در مصاحبه با رویترز گفت: روشن است که خروج آمریکا از برجام ابهامات زیادی را در بازار ایجاد کرده است.
دادلی با اشاره به پیش بینی های BP گفت: صادرات نفت ایران در نتیجه تحریمهای آمریکا، ممکن است به میزان 300 هزار تا یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند. با این حال مدیرعامل BP پیش بینی کرد میزان کاهش صادرات ایران در کف محدوده مذکور باشد.
رشد 30 درصدی قیمتهای نفت از فوریه، کمک کرده سود شرکتهای نفتی مانند BP بهبود پیدا کند.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا ماه گذشته به دلیل تسریع فعالیت شرکتهای حفاری شیل، پیش بینی خود از رشد تولید داخلی نفت در سال 2018 را به 11.17 میلیون بشکه در روز افزایش داد.
افزایش تولید آمریکا با محدودیت عرضه از سوی گروهی از کشورهای اوپک و غیراوپک شامل روسیه، جبران شده است.
عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده اوپک است، در پی نگرانیهای اخیر بازار به مصرف کنندگان اطمینان داده که بازار جهانی از تامین مناسب برخوردار خواهد بود.
بازارها تاکنون توانسته اند رشد قیمتهای نفت را بدون تاثیر منفی روی رشد تقاضا، جذب کند اما دادلی ماندن قیمتهای نفت بالای 80 دلار در هر بشکه را نامطلوب دانست و گفت: دو سال پیش که قیمت نفت به 27 دلار سقوط کرد، برای رسد جهانی و موتورهای اقتصادهای مصرفی عالی بود اما برای کشورهای تولیدکننده وحشتناک بود و باعث شد قدرت هزینه کشورهای تولیدکننده کمتر شود بنابراین قیمت مناسبی نبود. از سوی دیگر قیمت بالای 80 دلار نیز قیمت مناسبی نیست.
بر اساس گزارش رویترز، اگرچه آژانس بین المللی انرژی هفته گذشته دورنمای رشد تقاضا برای نفت در سال 2018 را به دلیل بالا رفتن قیمتها تنزل داد اما BP همچنان انتظار دارد مصرف 1.7 میلیون بشکه در روز رشد کند و دوره رشد قوی را گسترش دهد.