01 خرداد 1398
RSS Yahoo Delicious
یکشنبه, 20 خرداد 1397 ساعت 18:02

ادغام پتروشیمی ها در تحریم، دست مدیران را می بندد

به گزارش تعاون پلاست ؛ ادغام شرکت های پتروشیمی در مقاطعی که ایران تحریم نباشدو مانند عربستان که دو شرکت متمرکز آرامکو و سابیک را دارد، عملکرد مناسبی است، اما در حال حاضر که ایران تحریم شده است، این موضوع می تواند دست مدیران را بسته و اجازه دور زدن تحریم ها را به آنها ندهد

برخی از رسانه ها روز گذشته از تصمیم جدید دولت برای پتروشیمی ها مبنی بر اختصاص خوراک به این شرکت ها با ارز 3 هزار و 800 تومانی خبر دادند.

مهندس سید حسین میر افضلی،مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم  در این باره گفت: در جلسه ای که مدیران عامل شرکت های پتروشیمی و مسئولین دولت حضور داشتند، پیشنهاداتی در این باره مطرح شد، اما هنوز ابلاغیه ای در این باره ارسال نشده است.

وی درباره ادغام شرکت های پتروشیمی که در روزهای اخیر شاهد ادغام تاپیکو در هلدینگ خلیج فارس بودیم، گفت: ادغام شرکت های پتروشیمی در مقاطعی که ایران تحریم نباشدو مانند عربستان که دو شرکت متمرکز آرامکو و سابیک را دارد، عملکرد مناسبی است، اما در حال حاضر که ایران تحریم شده است، این موضوع می تواند دست مدیران را بسته و اجازه دور زدن تحریم ها را به آنها ندهد.

وی در ادامه افزود: البته در مدیریت به شکل کلان و متمرکز ادغام پتروشیمی ها عملکرد مناسبی است، اما اگر به صورت پراکنده و خرد سهام بین افراد تقسیم شود قدرت تصیم گیری از بین خواهد رفت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مشکل شرکت های پتروشیمی با اختصاص خوراک با دلار 3 هزار و 800 تومانی به آنها مرتفع می شود، گفت: تنها بخشی از مشکلات شرکت های پتروشیمی حل خواهد شد، به نظر می رسد در صورتی که قانون برای شرکت های پتروشیمی اجرایی شود مشکل آنها رفع خواهد شد، به طوری که در بخشی از مقررات مالی دولت ماده 1 تبصره 2 بند 4، آمده است؛ باید وزارت نفت 30 درصد در خوراک به شرکت های پتروشیمی تخفیف داده شود.