31 ارديبهشت 1398
RSS Yahoo Delicious
چهارشنبه, 23 خرداد 1397 ساعت 13:14

رشد مجدد قیمت‌های پلی استایرن در چین

به گزارش تعاون پلاست ؛ قیمت‌ها در بازار نقدی استایرن آسیا، به جز کاهش سنگینی که به صورت روزانه در اوایل این هفته داشت، به تاثیر از سطح پایین موجودی انبارها در چین که ناشی از تعطیلی‌ها و کاهش میزان محموله‌های وارداتی است، از اواخر آپریل عمدتاً روندی افزایشی داشته است

 بازار پلی استایرن وارداتی در چین پس از پشت سر گذاشتن روندی عمدتاً پایدار در هفته گذشته، این هفته شاهد کاهش بود.

علی‌رغم تقاضای ضعیف ناشی از مقاومت خریداران، قیمت‌ها هم‌راستا با روند افزایشی در نرخ استایرن در بازار نقدی، با رشد همراه بودند.

قیمت‌ها در بازار نقدی استایرن آسیا، به جز کاهش سنگینی که به صورت روزانه در اوایل این هفته داشت، به تاثیر از سطح پایین موجودی انبارها در چین که ناشی از تعطیلی‌ها و کاهش میزان محموله‌های وارداتی است، از اواخر آپریل عمدتاً روندی افزایشی داشته است.

در بازار داخلی، محدودۀ قیمت‌ها برای پلی استایرن معمولی معادل 1560 تا 1650 دلار در هر تن و رای پلی استایرن مقاوم معادل 1600 تا 1720 دلار در هر تن، هر دو (CIF چین، نقد و با شرایط فروش یکسان)، گزارش شده‌اند. قیمت‌های پلی استایرن معمولی و مقاوم در هر دو بازه نشان‌دهنده‌ی افزایش‌های 10 دلار در هر تنی در مقایسه با هفته‌ی گذشته است.

یک تولیدکننده تایلندی نیز قیمت‌های پلی استایرن خود را نسبت به هفته گذشته برای پلی استایرن معمولی گرید تزریقی 10 تا 40 دلار و برای پلی استایرن مقاوم گرید تزریقی 10 تا 20 دلار در هر تن افزایش داد. چندین تولیدکننده تایوانی نیز قیمت‌های پلی استایرن خود را نسبت به هفته گذشته 30 تا 50 دلار در هر تن بالا بردند. تاجری اظهار داشت: «این هفته قیمت‌ها به مدد افزایش هزینه‌ها مورد حمایت هستند. با وجود این، به دلیل ناکافی بودن تقاضا تعداد معاملات انجام‌شده محدود است.»

قیمت‌ها در بازارهای داخلی منطقه نسبت به هفته گذشته 300 تا 1000 یوان در هر تن (47 تا 156 دلار) رشد داشتند. تولیدکنندگان بازار داخلی این هفته با توجه نشان دادن به قیمت‌های استایرن، با رویکردی افزایشی در بازار حضور پیدا کردند. منبعی نزدیک به یک تولیدکننده چینی اظهار داشت: «قیمت‌های استایرن در بازار نقدی این هفته نوسان کرده است جراکه انبارها کماکان موجودی چندانی ندارند و خریداران نیز از پذیرش قیمت‌های بالاتر خودداری می‌کنند. با وجود این فروشندگان عمدتاً نسبت به قیمت‌های پلی استایرن پافشاری کرده‌اند.»

احتمال می‌رود مادامی که قیمت‌های استایرن در بازار نقدی به علت مشکلات مربوط به عرضه به رشد خود ادامه دهد، قیمت‌های پلی استایرن نیز روند صعودی فعلی خود را در روزهای آتی حفظ کنند. با وجود این، برخی معامله‌کنندگان نیز به دلیل ضعف تقاضا که ناشی از بالا بودن قیمت‌های پلی استایرن و همچنین کاهش نرخ در بازار انرژی‌ها است، هر گونه افزایش را بعید می‌دانند.

مهم‌ترین نکات

•  افزایش 10 تا 50 دلاری قیمت‌های پلی استایرن از سوی تولیدکنندگان آسیایی

•  نوسان بهای استایرن در بازار نقدی. کماکان در نرخ‌های زیاد، به تاثیر از محدودیت در عرضه.

•  افزایش‌های مجدد و قابل ملاحظه در بازار داخلی پلی استایرن

•  پایداری تقاضای ضعیف به علت مقاومت خریداران

•  نرخ وارداتی (دلار در هر تن):  پلی استایرن معمولی 1560 تا 1650| پلی استایرن مقاوم 1600 تا 1720 (CIF)