02 اسفند 1397
RSS Yahoo Delicious
شنبه, 09 تیر 1397 ساعت 09:36

واردات بیش از 1300 قلم کالا ممنوع

به گزارش تعاون پلاست ؛ رویترز طی گزارشی با اشاره به ذخایر ارزی ۱۱۲ میلیارد دلاری ایران و تراز حساب های جاری مثبت نوشت: این ارقام نشان می دهد که احتمالا ایران تحریم ها را بدون مواجهه با یک بحران پرداخت های خارجی پشت سر خواهد گذاشت.

 در حالی که روز گذشته تهران شاهد تجمعاتی در اعتراض به افت بی سابقه ارزش ریال بود، دولت ایران واردات بیش از 1300 قلم کالا را ممنوع کرده و اقتصاد خود را برای مقاومت در برابر تحریم های آمریکا آماده می کند.

محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران دستور ممنوعیت واردات 1339 قلم کالا را صادر کرده که امکان تولید این کالاها در داخل کشور وجود دارد. از جمله این کالاها می توان به لوازم خانگی، محصولات نساجی، کفش و محصولات چرمی و همچنین مبلمان، تولیدات درمانی و برخی ماشین آلات اشاره کرد.

صدور این دستور نشان می دهد که تهدید آمریکا به وضع تحریم های جدید، تهران را وادار به اجرایی کردن «اقتصاد مقاومتی» کرده که هدف از آن حفاظت از منابع ارزی کشور و خودکفایی در تولید بسیاری از کالاهاست.

ریال ایران تحت فشار شدید تهدید ناشی از تحریم های آمریکا قرار دارد. به گفته رسانه های داخلی ایران، ارزش هر دلار آمریکا که سال گذشته 42 هزار و 890 ریال بود، در روز دوشنبه تا رقم 87 هزار ریال بالا رفته بود.

پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تصمیم به خروج از برجام گرفت، قرار است برخی از تحریم های آمریکا در اوت و برخی دیگر در ماه نوامبر اجرایی شود.

این تحریم ها احتمالا موجب کاهش درآمدهای ارزی از محل صدور نفت خواهد شد. به گفته شاهدان، صدها تاجر و بازاری روز گذشته در اعتراض به کاهش ارزش ریال مقابل مجلس ایران تجمع کردند.