02 اسفند 1397
RSS Yahoo Delicious
شنبه, 09 تیر 1397 ساعت 11:46

تغییرات نرخ تورم ۱۲ گروه کالایی

به گزارش تعاون پلاست ؛ نرخ تورم ۱۲ گروه کالایی در خردادماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته، با این حال بیشترین رشد قیمت‌ها در گروه کالاها و خدمات، تفریح و امور فرهنگی، تحصیل و خوراک بوده است.

بررسی جدیدترین گزارش بانک مرکزی از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در خردادماه سال جاری نشان می‌دهد نرخ تورم گروه کالاها و خدمات با ۱۲.۵ درصد، بیشترین میزان افزایش قیمت‌ها را داشته و پس از آن نیز هزینه‌های تفریح و امور فرهنگی ایرانیان به میزان ۱۲.۶ درصد رشد داشته است.

هزینه تحصیل در خردادماه امسال به نسبت مدت مشابه سال گذشته ۱۲.۲ درصد و هزینه‌های مربوط به رستوران و هتل نیز ۱۱.۶ درصد رشد نشان می‌دهد. خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در خردادماه امسال نسبت به دوازده ماهه منتهی به خردادماه سال ۹۶ به میزان ۱۱.۵ درصد افزایش یافته و در بخش مسکن نیز نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی، ۸.۵ درصد است.

هزینه‌های بخش بهداشت و درمان ۸.۸ درصد و حمل و نقل نیز ۷.۸ درصد رشد نشان می‌دهد و نرخ تورم در بخش اثاث، لوازم و خدمات مورد استفاده در خانه نیز ۹.۸ درصد بوده است. به صورت کلی، نرخ تورم در خردادماه امسال همچنان تک رقمی و به میزان ۹.۴ درصد باقی مانده، اما اقتصاددانان می‌گویند نرخ تورم در اقتصاد ایران روند افزایشی خواهد داشت و اینکه نرخ تورم فعلی به بالای ۱۰ درصد برسد و شرایط تک رقمی را نیز از دست بدهد، خیلی مهم نیست و آنچه که باید مورد توجه سیاست گذاران قرار بگیرد، حفظ نرخ تورم ایران در یک دامنه مناسب و پرهیز از تجربه نرخ‌های ۴۰ درصدی است.