06 ارديبهشت 1398
RSS Yahoo Delicious
چهارشنبه, 13 تیر 1397 ساعت 12:03

پی وی سی ها همچنان با سقف قیمت معامله شدند

به گزارش تعاون پلاست ؛ با وجود فشارها برروی پی وی سی سازها برای افزایش عرضه، همچنان پتروشیمی بندرامام، امروز 2002 تن پی وی سی به صورت سلف عرضه کرد که با 16 هزارتن تقاضا روبه رو شد، این در حالی است که پتروشیمی بندرامام قادر به تولید حدودا 4 هزارتن پی وی سی در یک هفته است. همچنین این مجتمع می تواند در شرایط فعلی با وجود افزایش رطوبت و دمای هوا، 500 تن پی وی سی در روز تولید کند.

از سوی دیگر عرضه 3 هزارتنی پتروشیمی اروند هم امروز 26 هزارتن تقاضا داشت. پتروشیمی آبادان هم نتوانست به دلیل آتش سوزی، عرضه ای داشته باشد و به نظر می رسد که بازگشت این مجتمع به مدار تولید در کوتاه مدت امکان پذیر نباشد. این در حالی است که پی وی سی همچنان امروز هم با سقف قیمت خریداری شدند. در بازار ایران هم در حالی نرخ پی وی سی در محدوده 5 هزار و 900 تومان در هر کیلو رقم می خورد که به گفته کارشناسان بازار، با وجود ثبت سقف قیمت این کالا باید در بازار آزاد ایران حدودا 4 هزار و 700 تومان در هر کیلو مبادله شود.

البته جو روانی خبرها در خصوص اعطای حق صادرات به مجتمع های پتروشیمی از روز گذشته سبب شد تا اندکی بازار پی وی سی با افت قیمت ها روبه رو شود، به گفته کارشناسان بازار این موضوع احتمالا سبب افت بیشتر قیمت ها در بازار پتروشیمی خواهد شد.

با این حال روز گذشته برخی از تاجران و دلالان بازار اقدام به جمع آوری پی وی سی ها، بادی ها و پت ها در حجم های بالا برای صادرات کردند، باتوجه به رانت فاصله قیمت ارز 4 هزار و 200 تومانی و بازار آزاد که حدودا 8 هزارتومان است، این بازار همچنان شرایط وخیمی را پشت سر می گذارد و تنها عده ای خاص سودهای هنگفتی به جیب می زنند.