02 اسفند 1397
RSS Yahoo Delicious
چهارشنبه, 13 تیر 1397 ساعت 15:31

سفته بازان بر عرضه مواد اولیه داخلی در بورس کالا تسلط دارند

به گزارش تعاون پلاست ؛ نجفی نماینده قطعه سازان کرمانی با بیان اینکه سفته بازان بر عرضه مواد اولیه در بورس کالا تسلط دارند، گفت: در صورت کاهش ۲۵ درصدی قیمت مواد اولیه در سه گروه اصلی، چالش بزرگ صنایع قطعه سازی حل خواهد شد و قیمت تولیدات قطعه‌سازان کاهش خواهد یافت.

محمود نجفی سهی نماینده قطعه سازان کرمان در گفتگو با مقاومتی نیوز با بیان اینکه چهار عامل اصلی، منجر به افزایش قیمت تولیدات داخلی شده است، گفت: مواد اولیه گران قیمت، هزینه های بانکی، هزینه های سنگین مالیاتی و بهره وری پایین ماشین آلات تولید از این موارد است.

تسلط سفته بازان بر عرضه مواد اولیه

نجفی سهی با اشاره به گران قیمت بودن مواد اولیه تولید قطعه سازان گفت: واحدهای پتروشیمی در ۷ سال گذشته بر مبنای صورت های مالی، ۶۵ درصد سود خالص داشته اند.

وی با اشاره به اینکه مواد اولیه واحدهای پتروشیمی در بورس کالا عرضه می شود، گفت: در حال حاضر بورس کالا در تسلط دلالان و سفته بازان است و قطعه سازان در خرید مواد اولیه با موانعی روبرو هستند.

نماینده قطعه سازان کرمانی با اشاره به اینکه دلالان در یک روز مشخص در بورس قیمت مواد اولیه را به صورت سوری بالا می برند، گفت: با این اقدامات سوری، مواد اولیه در ابتدای امر به دست مصرف کننده واقعی نمی رسد و دلالان خریداران اصلی مواد اولیه در بورس کالا می شوند.

نجفی سهی تصریح کرد: در ۷ سال گذشته سهم پتروشیمی ها از مالیات ۰.۱۵ درصد بوده است و هیچ مالیات بر ارزش افزوده ای از این واحدها گرفته نمی شود.

این قطعه سازان کرمانی با اشاره به سود خالص ۱۱۲ درصدی کانی های فلزی ادامه داد: همچنین فولاد و فلزات غیر آهنی بر مبنای صورت های مالی، ۳۵ درصد سود خالص داشته اند.

نجفی سهی با بیان اینکه در صورت کاهش ۲۵ درصدی قیمت مواد اولیه در سه گروه بیان شده، در نهایت این گروه ها ۲۰ درصد سود خالص خواهند کرد، گفت: با این اقدام چالش بزرگ صنایع قطعه سازی حل خواهد شد و قیمت تولیدات کاهش خواهد یافت.

وی با بيان اینکه مواد اولیه به قیمت جهانی به دست مصرف کننده واقعی می رسد، گفت: این در حالی است که در بسیاری از بخش ها قیمت جهانی را ملاک قرار نداده ایم.

رونق خام فروشی به دلیل برگشت سرمایه سریع

نجفی سهی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ کدام از صنایع ما در ۲.۵ سال برگشت سرمایه ندارند، گفت: اخیرا پروژه معدن مسی را یک سرمایه گذار چینی در کرمان آغاز کرده است که تا ۲.۵ سال آینده برگشت سرمایه دارد.

وی تأکید کرد: متاسفانه خام فروشی در پروژه های معدنی استان کرمان رونق گرفته است.

لزوم کاهش نرخ تسهیلات بانکی تولیدکنندگان به ۱۵ درصد

نماینده قطعه سازان کرمانی با انتقاد از سیستم بانکی در اعطای تسهیلات به تولیدکنندگان گفت: قسمت اعظمی از سپرده های بانکی، سپرده های با نرخ سود تحصیلات پایین و یا قرض الحسنه است، لذا درخواست می شود که به تولیدکنندگان تسهیلات با نرخ بهره کمتر از ۱۸ درصد داده شود.

نجفی سهی در پایان پیشنهاد داد: متوسط نرخ بهره تسهیلات می تواند به ۱۵ درصد کاهش یابد و با این اقدام قیمت تولیدات قطعه سازان کاهش خواهد یافت.