02 اسفند 1397
RSS Yahoo Delicious
چهارشنبه, 13 تیر 1397 ساعت 16:03

بهره بانکی 18 درصدی بازدارنده تولید است

به گزارش تعاون پلاست ؛ رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج با اعلام اینکه امروزه یک تولی کننده با بهره بانکی 18 درصد دیگر نمی‌تواند تولید کند، گفت: سود بانکی بالا مانعی بازدارنده در تولید است که در کنار درآمد کم و مالیات و هزینه‌های تحمیل شده بر صنایع کوچک به چالشی ویژه در عرصه تولید کردستان بدل شده است.

 خسرو شجاعی عصر روز گذشته 12 تیر ماه در جلسه شورای گفت‌وگو بخش خصوصی و دولت استان کردستان که در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد؛ با اشاره به اینکه کم و بیش نسبت به مسائل کشور آگاهیم، اظهار کرد: 40 سال است که انقلاب کرده‌ایم و در تمام این مدت به خوبی با تحریم، فلسفه تحریم و اثرات آن آشنا هستیم.

وی افزود: هرچند در دوران جنگ بدترین شرایط اقتصادی حاکم بود اما شاهد بودیم که حتی در این شرایط اگر یک واحد تولیدی راه‌اندازی می‌شد به‌راحتی پا می‌گرفت و به چرخه تولید و اشتغال می‌پیوست.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج با بیان اینکه در شرایط کنونی وضعیت تغییر کرده است، گفت: واحدها زمینه تولید را رها کرده و به همین خاطر عرصه اشتغال و تولید در شرایط سختی به حیاتش ادامه می‌دهد.

قیمت برخی اقلام پتروشیمی 300 برابر شده است

وی در ادامه با ذکر اینکه مسئله افزایش قیمت دلار بستری را فراهم ساخت تا عده‌ای با سوء استفاده از شرایط موجود شروع به احتکار مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات کنند، تصریح کرد: این اقدام باعث شد که واحدهای تولیدی در شرایط فعلی قادر به تأمین مواد پتروشیمی نباشند.

شجاعی با ذکر این نکته که تمام مواد پتروشیمیِ مصرفی کشور تولید داخلی است، خاطرنشان کرد: با اینکه می‌دانیم این مواد از جایی وارد نمی‌شود، اما متأسفانه شاهد افزایش قیمت در برخی اقلام تا 300 برابر هستیم.

وی با بیان اینکه«شیر» نمونه‌ای کوچک از کالاهای اساسی است که به دست دلالان افتاده و واحدهای تولیدی شیر خام درگیر واسطه‌ها و کاسبان سودجو شده است، گفت: این اتفاق بسیار نامبارک است که اگر از خطرات آن غفلت کنیم ممکن است تبعات جبران‌ناپذیری را به بار آورد.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج  ادامه این روند را مساوی با نابودی جریان ضعیف صنایع کوچک دانست و افزود: علاوه بر این مشکل که گریبانگیر بخش صنعت شده است، در شهرک‌های صنعتی زیرساخت‌ها قدیمی و کهنه است و گاهاً شاهدیم در برخی شهرک‌های صنعتی تنها چند واحد صنعتی کوچک فعال مانده‌اند.

تمهیدات لازم لحاظ شود

وی با اشاره به اینکه واحدهای صنعتی باید از محل درآمد هزینه‌های خود را پرداخت کنند، اظهار کرد: با این شرایط این امر مقدور نیست.

شجاعی با بیان اینکه به‌کارگیری تمهیدات لازم در خصوص واحدهای صنعتی باید لحاظ شود، افزود: در راستای استقرار این مهم باید مشوق‌های سرمایه‌گذاری با توجه به پتانسیل‌های ویژه استان اختصاص یابد تا بتوان استان را به عرصه سرمایه‌گذاران تبدیل کرد.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج با اشاره به اینکه مسائل بانکی و مالی معضل دیگری است که گریبان‌گیر توسعه و رونق استان شده است، تصریح کرد: باید توجه داشت که امروزه یک تولید کننده با بهره بانکی 18 درصد دیگر نمی‌تواند تولید کند.

وی با اشاره به اینکه استان کردستان دارای امکانات ویژه است، گفت: همسایگی با کشور عراق مزیتی است که نیازمند بسترسازی مناسب و تخصیص اعتبارات ویژه‌ برای واحدهای تولیدی است.

شجاعی با اعلام اینکه مسئله عارضه‌یابی صنایع در راستای بهبود وضعیت کمک حال بسیار مناسبی برای رونق اقتصادی است، خاطرنشان کرد: واحدهای تولیدی استان کردستان واحدهای کم درآمدی هستند که علاوه بر مشکلات خاص خود با موانعی هم‌چون مالیات و هزینه‌های دولتی روبرو هستند.

وی در پایان با تأکید بر لزوم کاهش فشار ناشی از این مشکلات، یادآور شد: لحاظ نمودن توجه ویژه از جمله در بحث بیمه با حساسیت خاصی دنبال شود.