29 تیر 1398
RSS Yahoo Delicious
شنبه, 30 تیر 1397 ساعت 09:12

آیا هند با توجه به فشارهای آمریکا می تواند اوره ایرانی بخرد؟

به گزارش تعاون پلاست ؛ اگر هند راه‌حلی برای مسائل پرداختی با ایران پیدا کند، تجاربازار بین‌المللی اوره در این هفته به نقطه‌ای حیاتی رسید زیرا آینده این تجارت بیش‌ازپیش به توانایی ادامه خرید هند از ایران، بعد از اعمال مجدد تحریم‌ها از آمریکا بر این کشور، بستگی دارد.

 یکی از تاجران بین‌المللی گفت:«محموله‌های اوره بسیار است، اما تقاضایی موجود نیست. اگر هند قیمت‌های خود را اعلام نکند، تا آغاز هفته آینده تغییراتی در قیمت خواهیم داشت.»

اگر هند راه‌حلی برای مسائل پرداختی با ایران پیدا کند، تجارت مانند همیشه به مسیر خود ادامه می‌دهد و حتی شاید قیمت‌ها کاهش پیدا کنند.

اگرچه، اگر هند نتواند به دلیل فشار آمریکا اوره ایرانی را بخرد، قیمت‌های بین‌المللی تحت تأثیر این امر روندی صعودی در پیش خواهند گرفت.

یکی از تاجران آسیایی گفت: «در حال حاضر این احتمال وجود دارد که بازار به هم بریزد، زیرا هیچ تقاضایی موجود نیست. اما اگر ایران به پیشنهاد هندی‌ها پاسخ مثبت ندهد، بازار آن‌ها روند صعودی بزرگی را در پیش خواهد گرفت. باید منتظر ماند، زیرا هندی‌ها هنوز در حال ارزیابی هستند.»

هند سالانه در حدود 1/6 میلیون تن از ایران اوره می‌خرد. اگر راه‌حلی برای تجارت با ایران پیدا نشود، هند مجبور می‌شود تا از مناطقی دیگر، حجم‌ها زیاد با قیمت‌های بالاتر تهیه کند.

در حال حاضر، هیچ نوع شفافیتی در رابطه با موقعیت ایران و هند موجود نیست.

دهلی‌نو همچنان به دنبال راهی است که مسئله پرداختی با ایران را حل کند، درحالی‌که هم‌زمان به دنبال حفظ روابط خود با آمریکا است.

یکی از تاجران هندی گفت: «مسئله پرداختی به ایران قابل‌حل است. مشکل آمریکا است. هندی‌ها نمی‌خواهند آمریکا را دشمن خود کنند. والان هم ایران و هم آمریکا هندی‌ها را تحت‌فشار قرار داده‌اند.»

در بازار صحبت‌های زیادی در مورد پیشنهاد هندی‌ها بوده، اما از طرفی بندرها با محموله‌ها اشباع‌شده و از طرفی دیگر مسائل در مورد ایران حل‌ نشده است، و هنوز مشخص نیست که خارج از هند هم تقاضای اوره ایرانی به چه شکل است، و تقاضا همچنان در بازار اندک است.

قیمت گرید های برزیلی در این هفته کاهش یافتند، درحالی‌که تقاضای جدیدی در آمریکای مرکزی و لاتین موجود نیست.

طبق گزارش رسانه‌ها، کنگره برزیل قانونی را تصویب کرد که طبق آن قیمت‌های حداقلی برای حمل بار وضع شده است که این امر می‌تواند هزینه‌های حمل‌ونقل را تا 20 درصد افزایش دهد و منتج به تشدید مسائل لجستیک و انبارداری شود.

مصری‌ها هنوز قرارداد جدیدی را تنظیم نکرده‌اند درحالی‌که در این هفته قراردادهای بسیاری در خلیج‌فارس بسته شده است. سود معاملات از برزیل و سریلانکا پایین بود، درحالی‌که آفریقای جنوبی نسبت به بقیه برتری داشت.

تقاضا در ترکیه هم‌زمان با افزایش اشتیاق‌ها برای محموله‌های ایرانی، اندک بود، درحالی‌که خریداران اروپایی مشغول تحویل گیری محموله‌های خود هستند، و قرارداد جدیدی منعقد نشده است.

در آسیای جنوبی تقاضا موجود است، و هم‌زمان سریلانکا در این هفته مناقصه بزرگی برگزار کرد و در آخر این ماه نیز مناقصه‌ای دیگر خواهد داشت.

همچنین صحبت‌هایی در مورد مناقصه واردات از بنگلادش با حجم زیاد در ماه اوت می‌باشد، درحالی‌که نپال اخیراً دو مناقصه واردات را برگزار کرد.

تایلند با محموله‌های خلیج‌فارس اشباع شده است، اگرچه در ویتنام و فیلیپین تقاضای اندکی برای اوره گرانول موجود است.