01 اسفند 1397
RSS Yahoo Delicious
شنبه, 30 تیر 1397 ساعت 11:11

اجرای الکترونیک پروژه تیر برای نخستین بار در ایران

به گزارش تعاون پلاست ؛ رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی از پیاده سازی موفقیت آمیز پروژه تیر الکترونیک برای نخستین بار در دنیا توسط ایران خبر داد.

 "فرود عسگری" با اعلام این خبر افزود: پس از امضای آئین‌نامه اجرایی طرح الکترونیکی "تیر" با هدف تسهیل روند ترانزیت و کاهش خطرپذیری در سال 1394 توسط رئیس کل وقت گمرک و رئیس اتاق بازرگانی ایران، مقرر شد "کارنه تیر" که بصورت کاغذی مبادله می‌شد به شکل الکترونیکی مورد استفاده قرار گیرد.

وی اظهارداشت: برای نخستین بار در دنیا با توجه به زیر ساختهایی که در گمرک جمهوری اسلامی ایران فراهم شده بود پروژه کارنه تیر الکترونیکی بین ایران و ترکیه با موفقیت انجام شد.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: انجام موفقیت آمیز پروژه مزبور باعث شد اتحادیه حمل و نقل جاده‌ای (ایرو) این فعالیت را در سایر کشورها توسعه دهد.

وی افزود: با توجه به موقعیت استراتژیک ایران در منطقه و همینطور فعالیت های صورت گرفته این امر توسعه پیدا کرد و گمرک جمهوری اسلامی توانست پروژه حمل‌ونقل ترکیبی و چند وجهی تحت عنوان پروژه اسلوونی - ایران را برای نخستین بار تحت رویه تیر با موفقیت پیاده‌سازی کند.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: ایران آمادگی دارد که پروژه کارنه تیر الکترونیکی را با سایر کشورهای جهان نیز اجرا کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت:  اتحادیه حمل و نقل بین المللی جاده ای (ایرو) مسئولیت هماهنگی تمامی کالاهایی که از طریق جاده در بین کشورها حمل می‌شود را برعهده دارد و سندی تحت عنوان "کارنه تیر" صادر و در اختیار رانندگان حمل و نقل جاده ای قرار می‌دهد.

عسگری تصریح کرد: با استفاده از این سند، عملیات نقل و انتقال کالا در مسیرهایی که کامیون ها تردد می کنند، انجام می‌شود.

گفتنی است؛ کلمه تیر (TIR) مخفف حمل‌ونقل جاده‌ای بین‌المللی است و در حال حاضر سیستم TIR تنها سیستم ترانزیت جهانی و تحت نظارت کمیسیون اقتصادی اروپایی سازمان ملل است که تحت آن کالاها از گمرک مبدأ به گمرک مقصد با کنترل‌های هماهنگ و پروسه‌های مشترک با تضمین بین‌المللی معتبر منتقل می‌شود.

این امر موجب تسهیل تجارت و حمل‌ونقل شده و از بروز مشکل در جمع‌آوری حقوق و عوارض گمرکی جلوگیری می‌کند.