01 اسفند 1397
RSS Yahoo Delicious
یکشنبه, 07 مرداد 1397 ساعت 10:19

رونمایی از رویکرد تازه بانک مرکزی

به گزارش تعاون پلاست ؛ رئیس کل بانک مرکزی در نخستین اظهارات خود پس از تصدی این سمت از جدیت این نهاد برای رانت زدایی از بازار ارز خبر داد و از اولویت  تفسیر و پژوهش های خبری، روزنامه های امروز یکشنبه هفتم مردادماه، سخنان رئیس تازه بانک مرکزی درباره کنترل بازار ارز، حضور نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی در دیدار فعالان فضای مجازی و اما و اگرهای تشکیل ناتوی عربی را در صفحات نخست خود به صورت ویژه مورد توجه قرار دادند. این گزارش به بررسی این محورها در مطبوعات پرداخته است.

**برنامه بانک مرکزی برای رانت زدایی


دیروز مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید بانک مرکزی برگزار شد و روزنامه ها مهمترین محور خبری خود را روی سخنان همتی در این مراسم تنظیم کردند.
به نوشته روزنامه «آرمان»، عبدالناصر همتی در اولین اظهاراتش در سمت ریاست کل بانک مرکزی از برنامه‌های خود برای کنترل بازار ارز خبر داد و گفت که رانت ارزی را حذف خواهد کرد. رئیس کل بانک مرکزی که در شرایط نه‌چندان مساعد ارزی بانک مرکزی را تحویل گرفته است، در سخنانی که در مراسم معارفه خود داشت با اشاره به برنامه‌ها و اهداف خود در شبکه بانکی موضوع ارز را به طور جدی مطرح کرد.
به گزارش آرمان، او با اشاره به برخی دلایلی که موجب ایجاد شرایط کنونی در بازار ارز شده است،گفت: این وضعیت ناشی از ناترازی‌های ترازنامه نظام بانکی، بی‌تدبیری در استفاده از ابزارهای سیاست پولی و سردرگمی در اعمال سیاست‌های ارزی است که همین امر نابسامانی در بازار ارز، عدم کنترل و هدایت جریان نقدینگی و ایجاد نقدینگی بی‌ضابطه از سوی شبکه بانکی را به دنبال داشته است. در عین حال نبود ابزارهای جایگزین مناسب برای دارایی‌هایی نظیر سکه، طلا و ارز و از سوی دیگر وجود انتظارات منفی که از سوی دشمنان ایجاد شده فضای کنونی را رقم زد.
روزنامه «دنیای اقتصاد» در گزارش خود آورد: بانک مرکزی سکاندار خود را روز گذشته رسما تعویض کرد. مراسم تکریم ولی‌الله سیف در ساختمان بانک مرکزی برگزار و در آن حکم ریاست جدید توسط اسحاق جهانگیری به عبدالناصر همتی اهدا شد. رئیس قبلی از دستاوردها و چالش‌های دورانش گفت و رئیس جدید، مواضع خود را در مورد سیاست‌های پولی و ارزی اعلام کرد. امیدبخش‌ترین سخن رئیس جدید بانک مرکزی، وعده حذف رانت ارزی بود که آن را از مهم‌ترین برنامه‌های پیش‌رو خطاب کرد. همتی برای حفظ قدرت ارزی کشور مترادف جدیدی آورد که عبارت بود از صیانت و تقویت منابع و ذخایر بانک مرکزی، کنترل تورم، اصلاح ناترازی‌های موجود در شبکه بانکی، استقرار نظم و انضباط در بانک‌ها و مهار کردن حجم نقدینگی بالا و فزاینده حاضر. با این حساب انتظار می‌رود در دوره ریاست جدید، حفظ قدرت ارزی، تثبیت نرخ ارز بدون توجه به شاخص‌های کلان اقتصادی معنی نشود.
به نوشته روزنامه «تجارت»، رییس کل جدید بانک مرکزی با بیان اینکه تمام تلاش من بر اعاده و تقویت اعتبار بانک مرکزی متمرکز خواهد بود، گفت: ثبات در مقررات بانکی، حذف رانت ارزی و اعتباری بانکی، پشتیبانی از تولید داخلی، حمایت از صادرات پایدار، حمایت از بازار سرمایه برای جذب نقدینگی و افزایش بهره‌وری منابع مالی مهمترین برنامه‌های پیش روی بانک مرکزی خواهد بود.
همتی تصریح کرد: بانک مرکزی به ‌عنوان ستون فقرات نظام مالی کشور با بهره‌گیری از اصول اقتصاد مقاومتی و اتخاذ رویکردی فعال در مبارزه با تحریم‌ها، همگام با سایر دستگاه‌های اقتصادی کشور برنامه‌های راهبردی و اجرایی خود را پی‌ریزی و عملیاتی خواهد کرد. وی افزایش تاب‌آوری اقتصاد در برابر تلاش دشمنان برای ایجاد انزوای مالی را بسیار ضروری دانست و گفت: دشمنان کشور و مردم عزیز ایران با اعمال تحریم‌ها در حوزه اقتصاد دنبال از بین بردن سرمایه اجتماعی دولت و القای ضعف حاکمیت در اداره امور کشور هستند.
به گزارش روزنامه «جمهوری اسلامی»، عالی‌ترین مقام پولی و بانکی کشور خاطر نشان کرد: هم زمان با بکارگیری ابزارهای مناسب برای اعمال سیاست‌های پولی و ارزی، سیاست ارتباطی فعال و صادقانه در بیان مواضع بانک مرکزی و تنظیم انتظارات مردم و امیدبخشی به آینده، دنبال خواهد شد.
به نوشته روزنامه «خراسان»، می توان از این تصمیم جدید استقبال کرد و منتظر نتایج مثبت آن بود. اگرچه برخی نگرانی هایی را درخصوص تاثیرات تورمی این سیاست مطرح می کنند اما پرواضح است که هم اکنون نیز بخش عمده ای از بازار قیمت های خود را بر مبنای دلار بالای هشت هزار تومان تنظیم کرده است.
در ادامه می خوانیم: لذا مهم ترین نتیجه جمع شدن سفره رانت و فساد و مهم تر از آن توقف روند افزایش بی اعتمادی فعالان اقتصادی و مردم به سیاستگذار و حاکمیت خواهد بود. نتیجه مهم دیگر، به طور حتم، تعدیل نرخ ها در بازار ثانویه خواهد بود. این بازار که هم اکنون به خاطر عرضه 20 درصدی ارز بسیار نحیف و عرضه در آن کم جان است، به زودی جان خواهد گرفت و در آن شرایط باید منتظر کاهش قابل توجه قیمت ها باشیم. مخصوصا آن که بانک مرکزی و دولت که عملا این بازار را رها کرده و به نرخ مصنوعی 4200 چسبیده بودند، دوباره ابزارهای سیاستی خود را در این بازار تقویت خواهند کرد.

**ناتوی عربی؛ سودای تازه ترامپ
اعلام خبرهایی مبنی بر تکاپوی آمریکا برای برای ایجاد ائتلافی سیاسی - امنیتی میان 6 عضو شورای همکاری خلیج فارس، مصر و اردن در برابر ایران موسوم به «ناتوی عربی» یکی از حورهای برجسته روزنامه ها بود.
در گزارش روزنامه «شرق» می خوانیم: «ناتوی عربی» یا «ائتلاف استراتژیک برای خاورمیانه» هدف تازه رونمایی‌شده دونالد ترامپ با کشورهای عربی برای مقابله با نفوذ ایران در خاورمیانه است؛ هدفی که چند مقام عربی و البته کاخ سفید آن را تأیید کرده و گفته‌‌اند که چندی است دنبال اجرائی‌کردن آن هستند. این ائتلاف نظامی، امنیتی و سیاسی جدید شامل شش کشور عضو شورای همکاری خلیج‌فارس و کشورهای مصر، اردن و آمریکا خواهد بود.
به نوشته این روزنامه، رویترز در گزارش روز گذشته خود آورده است که این ائتلاف جدید موجب تقویت همکاری‌ها در زمینه مبارزه با تروریسم و همچنین اهداف اقتصادی نیز خواهد شد. این خبرگزاری تأکید کرده که ایجاد چنین ائتلافی، روابط ایران و آمریکا را پرتنش‌تر از وضعیت کنونی خواهد کرد.
در گزارش روزنامه «قانون» آمده است: آمریکا کشوری مدعی حقوق بشر است که اصول آن را زیر پا می گذاردو هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، هر روز برای تحت فشار گذاشتن مردم ایران اقداماتی را تدوین کرده و در دستور کار خود قرار می‌دهد و مسئولان ما را وادار به اتخاذ واکنش‌های مختلف در برابر خود می‌کند. در یکی از اقدامات این کشور، رییس‌جمهور متفاوت ایالات متحده‌ که برخی می‌گویند دیوانه است تلاش کرده تا بدون آنکه هزینه‌ای برای درگیری نظامی با ایران داشته باشد، همسایگان عرب او را به جانش بیندازد و در همین راستا طرح ناتوی عربی را دوباره بیان کرده است. رسانه‌ها می‌گویند مقام‌های آمریکایی و کشورهای عربی گفته اند دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده در پی ایجاد ائتلافی امنیتی و سیاسی با کشورهای عربی هم پیمان است تا جلوی نفوذ ایران در منطقه را بگیرد. این کشورها شامل 6 کشور عربی حوزه خلیج فارس یعنی عربستان، امارات، قطر، بحرین، عمان، کویت و کشورهای اردن و مصر هستند
روزنامه «مردم سالاری» هم در گزارش خود چنین به رشته تحریر درآورد: «دونالد ترامپ» به دنبال تشکیل ناتو عربی است. گویا رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا به دنبال راهکار تازه‌ای برای سرکیسه کردن شیوخ ثروتمند عرب می‌گردد. ترامپ از اولین سفری خود به عربستان با یک قرارداد چندین میلیاردی فروش اسلحه به سعودی‌ها بازگشت. لقمه چربی که گویا ولع ترامپ برای این تجارت پرسود را افزایش داده است و حالا نه تنها عربستان بلکه می‌خواهد از دیگر اعراب حاشیه خلیج فارس نیز سود کلانی به جیب بزند، و چه بهانه‌ای بهتر از مقابله با ایران برای رسیدن به هدف!

**تاکید یادگار امام بر پذیرش واقعیت فضای مجازی
سخنان دیروز «سیدحسن خمینی» نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در دیدار جمعی از فعالان فضای مجازی در جماران در روزنامه های امروز بازتاب گسترده ای داشت.
به نوشته روزنامه «اعتماد»، در این دیدار تولیت آستان امام خمینی به مفاهیم عدالت و آزادی اشاره کرد و تاکید داشت نباید برای بها دادن به یکی، دیگری را قربانی کرد. او همچنین در بخشی از این سخنرانی تاکید کرد که وظیفه امروز همه ما بیان واقعیت است و نباید بگذاریم فضای منفی بر فضای مثبت غلبه کند.
روزنامه «رسالت» بخشی از سخنان یادگار امام مبنی بر اینکه «جنگ روانی با پررنگ کردن ضعف ها شکل می گیرد» را برجسته کرد. به نوشته رسالت، نوه امام با اشاره به ادبیات جاری نقد در جامعه و فضای مجازی افزود: ممکن است کسی که معایب را می گوید با زبان خوبی نگوید، اما ما به عنوان مخاطب نباید گرفتار حبّ و بغض شویم بلکه اصل حرف آن را دریابیم. اگر مخالف، خطا گفت به دل نگیریم اما اگر سخن درست گفت، نظر او را بپذیریم؛ زیرا دلیلی ندارد خود را از معایب مبرّا بدانیم و در صورت وجود مشکل، باید آن را حل کنیم. ‎یادگار امام با توصیه به اینکه اجازه ندهیم فضای جنگ روانی اولویت های فکری ما را تعریف کند، تصریح کرد: سخن ها را بشنویم، اگر جایی تقصیر داریم، قبول کنیم و اگر هم مشکلی تقصیر ما نیست آن را نپذیریم.‎
به گزارش روزنامه «ابتکار»، سیدحسن خمینی سپس به وجود جنگ روانی گسترده در شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: برخی فکر می‌کنند همه این جنگ روانی حباب است؛ در حالی که اینگونه نیست و اگر این فضای روانی بهره‌ای از واقعیت نداشت، ممکن نبود ایجاد شود؛ جنگ روانی ریشه در واقعیت دارد، اما طی این جنگ بدی‌ها و مشکلات موجود در واقعیت، در قیاس با نکات مثبت برجسته می‌شود.
‎وی با بیان اینکه در دنیای مجازی، فضای منفی بر فضای مثبت غالب است، با اشاره به نسبی بودن واقعیت، افزود: امروز وظیفه داریم واقعیت را بگوییم، آن را به طور کامل بگوییم و جز واقعیت نگوییم، اما این مسیر نیازمند صبوری است؛ البته گاهی اوقات صبر حوصله انسان را سر می‌برد اما چاره‌ای از این مسیر نیست.