29 تیر 1398
RSS Yahoo Delicious
یکشنبه, 14 مرداد 1397 ساعت 11:32

دولت تدبیر و امید (محمد شریعتمداری) چه بر سر تولیدکنندگان صنایع پایین دستی آورد؟ صادرات پریفرم PET در چهارماه نخست سال ۹۷ بالغ بر ۳۲ میلیون دلار بود

به گزارش تعاون پلاست ؛ اداره اقتصاد کشور توسط دولت تدبیر و امید این روزها به دلیل فشار تحریم بسیار دشوار شده است. فعالان اقتصادی هر روز منتظر تصمیمات تازه ای در اقتصاد هستند.

اداره اقتصاد کشور توسط دولت تدبیر و امید این روزها به دلیل فشار تحریم بسیار دشوار شده است. فعالان اقتصادی هر روز منتظر تصمیمات تازه ای در اقتصاد هستند.

محمد شریعتمداری چهارم مردادماه صادرات پریفرم pet  را ممنوع اعلام کرد. اما عواقب این ممنوعیت چه بود. پریفرم pet  که توسط فعالان صنایع پلاستیک تولید می شود، طی ۴ ماه نخست سال جاری بالغ بر ۳۲ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته است که عراقی ها سهم حدود ۲۰ میلیون دلاری از این صادرات داشته لند.

اینکه در این شرایط همچنان پلی اتیلن ترفتالات بطری به شکل قانونی توسط پتروشیمی صادر می شود ولی جلوی صادرات پریفرم گرفته می شود سووالی ست که متاسفانه تشکل های پرتعداد صنایع پلاستیک آن را از دولت نمی پرسند.

گردش مالی ۳۲ میلیون دلاری با دلار ۱۰۰۰۰ تومان فعلی برای فعالان صنایع پلاستیک رقم قابل توجهی است. جلوی صادرات ۳۲۰ میلیارد تومانی با یک ابلاغیه گرفته شد.

آیا نمی شد تصمیم بهتری گرفت؟

میزان صادرات پریفرم pet در چهار ماه نخست سال ۱۳۹۷

نام کشور واردکننده
   

میزان واردات به دلار

عراق
   

۱۹.۶۹۱.۶۹۵

افغانستان
   

۹.۲۹۲.۴۴۴

ترکمنستان
   

۲.۵۰۶.۲۰۴

آذربایجان
   

۳۳۰.۶۴۲

پاکستان
   

۱۶۵.۷۵۰

امارات
   

۱۳۱.۷۵۸

قراقستان
   

۲۵.۵۵۱

آلمان
   

۹.۱۲۶

بلغارستان
   

۲.۸۶۷

ارمنستان
   

۲.۷۳۷