06 ارديبهشت 1398
RSS Yahoo Delicious
سه شنبه, 06 شهریور 1397 ساعت 13:39

هشدار دبیر انجمن پتروشیمی درباره جولان دلالان دربورس کالا

به گزارش تعاون پلاست ؛ دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، افزایش قیمت مواد اولیه صنایع تکمیلی و پایین دستی پتروشیمی را جولان دلالان در بورس کالا دانست.

هشدار دبیر انجمن پتروشیمی درباره جولان دلالان دربورس کالااحمد مهدوی ابهری گفت : پتروشیمی ها هیچ کاهشی در عرضه مواد اولیه نسبت به سال گذشته نداشته اند اما در چهار ماه نخست امسال تقاضا برای مواد اولیه چهار برابر شده است.
وی با بیان اینکه در چهارماه اول سال گذشته تقاضا برای خرید مواد اولیه صنایع تکمیلی پتروشیمی یک میلیون و هشتصد هزارتن بوده گفت: اما در چهارماه امسال این رقم به چهار میلیون وپانصد هزار تن رسیده است .
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، با تاکید براینکه پتروشیمی‌ها طبق روال سابق مواد را عرضه می‌کنند گفت : تقاضا در چهارماه اول سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 3 و نیم برابر بالا رفته است. آیا تولید ما ۳۵۰ درصد بالا رفته است؟ کارخانه‌ها افزایش پیدا کرده است؟ داستان چیست؟ چرا کسی نمی پرسد این کارخانه ها، یک شبه ازکجا بوجود آمدند؟ چراکسی نظارت نمی کند؟ این چه ظلمی است که درحق مردم و تولیدکنندگان می شود؟
وی افزود: دلیل این موضوع وجود رانت است. یک عده دلال وارد بورس شده اند و مواد را می‌خرند و با سه برابر یا چهار برابر قیمت می‌فروشند و با خریدهای سنگین مانع رسیدن محصول به دست تولید کننده واقعی در بخش پایین دستی صنعت پتروشیمی می شوند.
دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی اضافه کرد: به عنوان مثال، دلالان پت (PET) آب معدنی را به نرخ حدود 6800 هزار تومان از بورس کالا خریداری کرده و به قیمت 13 تا 16 هزار تومان در بازار آزاد یا کشورهای همسایه به فروش می رسانند.
مهدوی ابهری با تاکید براینکه سازو کار خرید وفروش در بورس کالا مشخص است گفت : فهرست متقاضیان مواد اولیه پتروشیمی در بورس کالا مشخص است پس از وزارت صنعت معدن و تجارت انتظارداریم خریداران محصولات پتروشیمی در بورس کالا را رصد کند و برای مقابله با فعالیت دلالان باید جلوی خرید شرکت هایی که پارسال خریدی نداشته و امسال خریدهای سنگین انجام می دهند، گرفته شود.
مهدوی ابهری افزود: اکنون دلالان با خرید محصولات پتروشیمی از بورس کالا اقدام به قاچاق آن به کشورهای همسایه مثل ترکیه ، افغانستان و عراق می کنند و حتی بازار صادراتی ایران را نیز خراب کرده اند.
وی اضافه کرد: اکنون بورس کالا به محل جولان دلالان تبدیل شده است و دولت باید فکری برای رفع این مشکل کند.
ابهری گفت: وزارت صنعت کارهایی را شروع کرده و اقداماتی را انجام داده است اما کند است . حاکمیت باید سریعتر وارد شود و جلو این سوء استفاده ها را بگیرد.