06 ارديبهشت 1398
RSS Yahoo Delicious
یکشنبه, 18 شهریور 1397 ساعت 14:39

پلاستیک جمع کن هلندی راهی اقیانوس شد

به گزارش تعاون پلاست ؛ یک دستگاه غول پیکر پاکسازی اقیانوس‌ها از زباله‌های شناور پلاستیکی به وسیله دولت هلند راهی اقیانوس آرام شد. قطعات عظیم زباله‌های پلاستیکی شناور در اقیانوس آرام یک نگرانی جهانی است.

طرح اولیه و ابتکار این دستگاه از بویان اسلات، یک جوان مبتکر هلندی است که با سرمایه گذاری عظیم دولت هلند و طراحی و مهندسی به یک سیستم عظیم جمع آوری زباله پلاستیکی تبدیل شد که راهی خلیج سان فرانسیسکو شده است.

تا پیش از این هیچ تلاشی برای پاکسازی و جمع آوری زباله از وسط دریا نشده و همه تلاش‌ها برای پاکسازی دریا‌ها از ساحل و با شرکت نیرو‌های داوطلبی که کیسه‌های مملو از زباله‌های شناور را جمع آوری و حمل می‌کردند، انجام می‌شد.

چرخه طبیعی آب مجموعه‌های بزرگی از زباله را با عمری دراز گرد می‌آورد که گاهی به آن‌ها "قطعه عظیم زباله پلاستیکی شناور" می‌گویند. یکی از بزرگترین آن‌ها در اقیانوس آرام و بین هاوایی و کالیفرنیا قرار دارد.
 
پلاستیک جمع کن هلندی راهی اقیانوس شد

بعضی از کارشناسان نگران هستند که این پروژه باعث آسیب رسیدن به زندگی موجودات دریا‌ها شود، اما بویان اسلات و مجریان این طرح غیرانتفاعی بین المللی تاکید می‌کنند که به دلیل میزان زباله‌های پلاستیکی و حجم عظیم آن اجرای چنین طرحی ضروری است.

بودجه در نظر گرفته شده برای اجرای این پروژه حداقل ۲۰ میلیون یورو برآورد شده است.نکته جالب برای این دستگاه این است که هیچ موتور یا ماشینی در آن به کار گرفته نشده است و لوله عظیم این دستگاه مانند یک نوار ساحلی مصنوعی در میان اقیانوس پلاستیک‌های شناور را به داخل خود می‌کشاند.

لوله این دستگاه مانند یک مار غول پیکر به طول ششصد متر است که به شکل حرف یو انگلیسی U. در وسط اقیانوس قرار خواهد گرفت.ماهی‌ها به راحتی می‌توانند از زیر این دستگاه شنا کنند و طراحان آن امیدوارند که هیچ خطری برای حیات اقیانوس‌ها و دریا‌ها نداشته باشد.

قرار است با پلاستیک‌هایی که این دستگاه جمع آوری می‌کند محصولاتی ساخته شود و روی آن برچسب "تهیه شده از پلاستیک اقیانوس" زده شود.سه هفته طول خواهد کشید که این سیستم عظیم به منطقه معروف به "قطعه عظیم زباله" در شرق اقیانوس آرام و دو هزار کیلومتری سواحل کالیفرنیا برسد.