06 ارديبهشت 1398
RSS Yahoo Delicious
دوشنبه, 19 شهریور 1397 ساعت 15:36

پلاستیک هایی که خود به خود تجزیه می شود

به گزارش تعاون پلاست ؛ دانشمندان چینی در حال کار روی ساخت پلاستیک هایی هستند که قابل حل باشد و در صورت برخورد با‌‌‌ آب دریا و اقیانوس، خود به خود تجزیه شود.

 روزنامه مورنینگ پست هنگ کنگ روز دوشنبه گزارش کرد پلاستیک های تولیدی چین در تماس با آب دریا تجزیه می شود و باعث می گردد از آلودگی دریایی کاسته شود.

مبارزه با آلودگی اقیانوس ها یکی از بزرگترین چالش های بشر محسوب می شود و ورود روزانه هزاران قطعه اقلام پلاستیکی به آبهای مناطق مختلف، باعث می شود تا آلودگی دریایی، بسیاری از کشورها و بخصوص مناطق گردشگری را تهدید کند.
محققان چینی پیشتر کار تولید این پلاستیک ها را با آمیختن آنها با برخی از مواد شیمیایی آغاز کرده اند موادی که باعث می شود پلاستیک در دریا تجزیه شود و اجازه ندهد آلودگی دریایی وسعت پیدا کرده و حیات آبزیان را به خطر بیاندازد.
پلاستیک های تولیدی حاوی مولکول هایی است که در داخل آب واکنش شیمیایی از خود نشان می دهد مسئولان این طرح در چین می گویند این مواد می تواند ظرف 10 روز تجزیه شود.
تحقیقات دانشگاه جورجیا در آمریکا نشان می دهد همه ساله نزدیک به 10 میلیون تن ضایعات پلاستیکی توسط انسان به دریاها ریخته می شود که یک خطر بزرگ زیست محیطی محسوب می شود.
این زباله ها نه تنها برای انسان و مناطق گردشگری زیانبار است و هزینه های سنگینی را برای جمع آوری و گرفتن آنها از آب به دولت ها تحمیل می کند بلکه به دلیل قابل تجزیه نبودن، خطری مرگبار برای دلفین ها و نهنگ ها محسوب می شود.
دانشمندان چینی که روی این طرح کار می کنند بر این باورند وقتی تولید به حد بیشتری برسد می توانند در طول یک سال 75 هزار تن از این محصول را تولید کنند.