29 خرداد 1398
RSS Yahoo Delicious
شنبه, 07 مهر 1397 ساعت 10:20

رقابت های قیمتی بیش از 100 درصدی در بسیاری از گریدها در دومین هفته پس از آزادسازی نوسان نرخ

به گزارش تعاون پلاست ؛ در اولین هفته از مهر ماه 1397، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران، معاملات با حجم کمتری را نسبت به هفته آخر شهریور ماه تجربه کرد، در این هفته تقاضا اندکی افزایش یافته بود و رقابت های قیمتی در مورد برخی از گروه های کالایی افزایش زیادی یافته بود

در اولین هفته از مهر ماه 1397، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران، معاملات با حجم کمتری را نسبت به هفته آخر شهریور  ماه تجربه کرد، در این هفته تقاضا اندکی افزایش یافته بود و رقابت های قیمتی در مورد برخی از گروه های کالایی افزایش زیادی یافته بود. به نظر می رسد اگر نرخ دلار در بازار آزاد به ثبات برسد و قیمت های پایه هم بر مبنای قیمت های کشف شده سابق نباشد بازار رفته رفته ثبات بیشتری پیدا خواهد کرد.

ولی در هفته جاری به دلایلی همچون افزایش نرخ دلار و قیمت های بازار آزاد و قرار داشتن در هفته اول ماه و شارژ شدن سهمیه های بهین یاب تقاضا افزایش یافته و رقابت های قیمتی بیشتر از هفته گذشته شد. به نظر می رسد در هفته های آتی حجم تقاضا کمتر از قبل شده و قیمت ها با رقابت کمتری مواجه باشند. زیرا اگر نرخ دلار به ثبات برسد و قیمت های تمام شده در بورس کالای ایران به قیمت های بازار آزاد نزدیک شود با کاهش حاشیه سود جذابیت خرید کاهش یافته و ممکن است اوضاع متعادل تر از قبل شود. از طرف دیگر وقتی قیمت های معاملات در بورس کالای ایران سقف نداشته باشد تقاضاهای خرید واقعی تر خواهد بود و در نتیجه می توان گفت اکثریت کدهای معاملاتی می توانند با رقابت دلخوه خود مواد اولیه موردنیاز خود را از طریق بورس کالای ایران تهیه کنند. با توجه به این شرایط بازاری ها اوضاع بدتری را نسبت به سابق تجربه خواهند کرد چونکه در گذشته با ایجاد تقاضای کاذب مصرف کننده های واقعی را از گردونه رقابت  حذف کرده و بیشترین میزان خرید را به خود اختصاص می دادند و مصرف کننده واقعی مجبور به خرید از آن ها و به قیمت های بالا می شد ولی در اوضاع فعلی مصرف کننده واقعی در صورت رقابت قیمتی درست می تواند مواد اولیه موردنیاز خود را با حجم دلخواه خریداری کند و انتظار می رود رفته رفته اوضاع بهبود پیدا کند.

بدین ترتیب در اولین هفته از مهر ماه 1397 حجم عرضه ها با کاهشی 1.628 تنی به 70 هزار و 841 تن رسیده است که حجم بسیار خوبی است و تقاضا با 16 هزار تن افزایش به 179 هزار تن رسیده است. در نهایت حجم معاملات هم در این هفته کاهشی 1.548 تنی را تجربه کرده است.

در این هفته 74 گرید از 75 گرید عرضه شده با رقابت قیمتی معامله شدند، رقابت های قیمتی بین 8 درصد تا 227 درصد بوده است که نسبت به هفته گذشته افزایش یافته است.